Jump to content

Intercar


hamann7.0
 Share

Postare recomandată

Am masina cumparata de la Intercar si am apelat si la service-ul lor pentru ca am avut masina usor lovita in partea din dreapta fatza. Din pacate m-au cam dezamagit. Desi am fost aproape zilnic pe la service sa vad ce fac baietii, care sa ma scuzati sunt cam niste carpaci, mai cu o spaga si o atentie ca deh sa aiba grija de masina, tot au lasat o balama la usa nestransa si au transportat piesele de la vopsitorie cu mashina mea. Tablaria a venit de la Bucuresti insa nu era vopsita. "Marele" service nu are atelier propriu de vopsitorie asa ca au intelegere cu nu stiu ce firma din Sibiu. Daca masina mea era in stare de functionare de ce sa nu transporte piesele de la vopsitorie cu ea???
Despre ce fetze si pregatire au oamneii de la service nu mai vorbesc. Se vede pe ei ca sunt niste carpaci cel putin asta e impresia mea.
Deci...daca domane fereste v-ati lovit mashina e nasol cam in orice service. Spune-ti-mi va rog daca stiti vreun service unde totul a mers ca pe roate, oamenii erau priceputi si reparatia a fost perfecta?
Sa nu confundam departamentul de vanzari cu cel de la service. Pe de-o parte cei de la vanzari aduc clienti insa cei de la service ii indeparteaza.
Asta e povestioara mea. Sper ca restul sa aveti mai mult noroc.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slabut service...

cam dupa ureche, plictisiti, totul merge incet...

sunt curios despre diagnoza facuta mie... ECU defect... sper ca in curand sa o pot verifica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barbato mihail

Sa vedeti ce i s-a intamplat prietenului meu Mihai (SK Superb 1.9/101cp AVB) la sibiu:dupa ce a dat si el ca omu' o talpa putin mai iute masinii sale i s-a aprins check engine-ul in bord si s-a stins , intr-o cadenta cam de vreo trei ori .

Omul era in drum spre Arad si i s-a intamplat treba inainte de Sibiu . Ei ce sa vezi la Intercar la Sibiu:"intai platiti contravaloare test VAS si dupa aceea va facem masina" ;mentionam ca masina respectiva are 5000 km si e luata in mai 2005.

Adica DE CE SA PLATESC CONTRAVALOAREA TESTULUI VAS atata timp cat masina este in garantie ?Raspuns :"nu ne intereseaza .Vreti sa va reparam masina?Platiti inainte(ca la tarfe........)"

Noroc la intoarcere cu baietii de la ENDURO - Rm Valcea - foarte de comitet de altfel, care i-au rezolvat masina moca si pe loc.

A. am uitat sa va spun, prietenul meu Mihai este seful atelierului mecanic de la AVIA.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Sa vedeti ce i s-a intamplat prietenului meu Mihai (SK Superb 1.9/101cp AVB) la sibiu:dupa ce a dat si el ca omu' o talpa putin mai iute masinii sale i s-a aprins check engine-ul in bord si s-a stins , intr-o cadenta cam de vreo trei ori .

          Omul era in drum spre Arad si i s-a intamplat treba inainte de Sibiu . Ei ce sa vezi la Intercar la Sibiu:"intai platiti contravaloare test VAS si dupa aceea va facem masina" ;mentionam ca masina respectiva are 5000 km si e luata in mai 2005.

        Adica DE CE SA PLATESC CONTRAVALOAREA TESTULUI VAS atata timp cat masina este in garantie ?Raspuns :"nu ne intereseaza .Vreti sa va reparam masina?Platiti inainte(ca la tarfe........)"

      Noroc la intoarcere cu baietii de la ENDURO - Rm Valcea - foarte de comitet de altfel, care i-au rezolvat masina moca si pe loc.

      A. am uitat sa va spun, prietenul meu Mihai este seful atelierului mecanic de la AVIA.........

<{POST_SNAPBACK}>

:D :P :o :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati vedea moacele mecanicilor de la Intercar... si apetitul lor pentru munca...aualeu....

Habar nu au, sunt carpaci rau de tot. Dupa ureche. Documentatii in engleza, care e o limba total straina pt ei :lol:

Pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ barbato mihail Daca si intre voi (Skodisti cu legitimatie) nu va rezolvati problemele, ce sa mai zic de clienti. Sunt inexistenti, sau sunt priviti ca niste rame care trebuie strivite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barbato mihail
@ barbato mihail Daca si intre voi (Skodisti cu legitimatie) nu va rezolvati problemele, ce sa mai zic de clienti. Sunt inexistenti, sau sunt priviti ca niste rame care trebuie strivite ?

<{POST_SNAPBACK}>

Treaba este ca al meu coleg nu s-a dat din prima Skodist , pentru ca nu este frumos. Stii , nu poti sa intri in alta reprezentanta si sa spui din prima "Eu lucrez la Avia nene!". Omul meu a avut si el un dram de bun simt. La urma urmei clientii trebuie sa -i tratezi pe toti la fel (bine sau rau - asta ei decid), indiferent de cine ar fi ei.Trebuie sa fii putin mai discret. Asta este.Oricum problema lui s-a rezolvat in fine aici la noi .Era de vina ventilul N75 care a ajuns sa-i taie turbina pentru ca nebunul i-a dat talpa mai mult decat poate masina sa duca si la un moment dat calculatorul iti taie depresiunea vacuumatica de control a turbinei ca sa-ti plafoneze motorul pentru ca sa nu il distrugi .Deh, masina omului meu are si un pic de chip tuning..

A si motivul principal pentru care a fost el revoltat este ca noi intai punem testerul pe masina si dupa aceea ii spunem clientului ce probleme are .Colegului meu i s-a parut anormal sa i se ceara din prima sa plateasca testul. Insa lui ce i s-a parut si mai anormal a fost atitudinea. Stii , nici nu stim ce are masina , nici nu stim cum arata dar platesti asa pe NEVE . Nu ti s-ar parea normal intai sa vina cineva la masina sa -ti zica da domnule are asta , posilbil ailalta, punem VAS-ul pe ea si mai vedem pe urma?Ma rog... treaba lor ei stiu mai bine ce fac.

Modificat de barbato mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai dreptate, colegul tau tocmai a trecut printr-un test "despre cum sunt priviti clientii in service-uri". Poate fi o lectie utila si pentru locul unde lucrezi acum, in sensul imbunatatirii continue a relatiei service-client. Interesant ar fi fost daca i s-ar fi intamplat unui membru din consiliul de administratie PoRo. Ar fi fost tare de tot, cred ca as fi ras cu lacrimi sa le vad fetele. Mai frumos ar fi fost la un boss din Germania/Austria (Porsche Austria sau cine mai stie ce).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin si aici: diagnoza service Sibiu: ECU defect! Diagnoza corecta (masina merge acum perfect): distributie nepusa la punct la schimbarea curelelor.

;-) Norocul meu ca nu am apucat sa cumpar si ECU...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Aici ai dreptate, colegul tau tocmai a trecut printr-un test "despre cum sunt priviti clientii in service-uri". Poate fi o lectie utila si pentru locul unde lucrezi acum, in sensul imbunatatirii continue a relatiei service-client. Interesant ar fi fost daca i s-ar fi intamplat unui membru din consiliul de administratie PoRo. Ar fi fost tare de tot, cred ca as fi ras cu lacrimi sa le vad fetele. Mai frumos ar fi fost la un boss din Germania/Austria (Porsche Austria sau cine mai stie ce).

<{POST_SNAPBACK}>

posturile de la acest subiect au fost facute de catre colegul de birou fara incuviintarea mea .cred ca de acum incolo am rezolvat aceasta problema.

cat despre cazul de la sibiu as face o precizare : colegul mihai este ''umflatul'' de care vorbea ''silviu66'' si deaceea eu nu prea as crede ca lucrurile au stat chiar asa... cum v-au povestit ei. cel care a postat se numeste '' ardei'' si este ''trainerul'' nostru si e genul care se accelereaza imediat ,va muri de sinceritate ... ca sa nu zic altfel!

sunt foarte suparat pe ei ca au postat si nu mi-au zis!

colegii de la sibiu nu ii cunosc ,dar daca au cerut bani pentru un test vas este clar ca sufera de exces de lipsa de clientela... imi pare rau pentru ironie dar in acelasi timp ii cred si inteleg daca au cerut bani daca colegul M le-a aruncat cheile pe tejghea...la figurat bineinteles.

mai avem pana vom deveni adevarati profesionisti cu totii ,suntem oameni nu stanci ,mai gresim. eu nu as fi asa dur cu intercar . Poate voi trece o data pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am stat de vorba cu ing sef despre plata testului VAS! Pe bordul acelei Sk Sup nu era nici o eroare! Cum ar fi daca eu, cu masina in garantie m-as duce in fiecare zi, sau cind mi se pune pata sa-mi fac cate un test. Nu cred ca vre-un service ar accepta asa ceva!... Azi am fost tratat foarte frumos la acest service, nu mi s-au luat bani pentru testul VAS, avean eroare ECU pe bord!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin la ce am declarat mai sus: am fost tratat frumos, dar am fost dus cu zaharelul, nu mi-au facut nimic la masina, abia am ajuns in Bucuresti fara turbo! Sa le fie rusine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cel mai "bun" vechi mecanic de la Intercar ia in mina aproape 8 mil ..... salariu fix. A spus ca nu are rost sa se streseze ca nimeni apreciaza. Eu stiu ca sunt carpaci, dar principala vina o are conducerea. Unui prieten i-a lasat antifurtul de la roata infipt in surubul respectiv, bineinteles ca l-a pierdut, raspunsul d-lui director a fost " ce sa iti fac omule daca nu sti sa iti deschizi ochii, te costa 90 RON fara factura, 110 RON cu factura". Asa sunt toate reprezentantele din Sibiu (inclusiv Tess vw-audi) si eu cred ca din cauza salarilor de mizerie pe care le primesc angajati. Normal ca numai un carpaci sta pe salariu de nimic. Eu zic sa va feriti pe cit posibil de reprezentantele din Sibiu ca e pacat de masina voastra, nici nu va imaginati ce carpaci va lucreaza la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Am masina cumparata de la Intercar si am apelat si la service-ul lor pentru ca am avut masina usor lovita in partea din dreapta fatza. Din pacate m-au cam dezamagit. Desi am fost aproape zilnic pe la service sa vad ce fac baietii, care sa ma scuzati sunt cam niste carpaci, mai cu o spaga si o atentie ca deh sa aiba grija de masina, tot au lasat o balama la usa nestransa si au transportat piesele de la vopsitorie cu mashina mea. Tablaria a venit de la Bucuresti insa nu era vopsita. "Marele" service nu are atelier propriu de vopsitorie asa ca au intelegere cu nu stiu ce firma din Sibiu. Daca masina mea era in stare de functionare de ce sa nu transporte piesele de la vopsitorie cu ea???

Despre ce fetze si pregatire au oamneii de la service nu mai vorbesc. Se vede pe ei ca sunt niste carpaci cel putin asta e impresia mea.

Deci...daca domane fereste v-ati lovit mashina e nasol cam in orice service. Spune-ti-mi va rog daca stiti vreun service unde totul a mers ca pe roate, oamenii erau priceputi si reparatia a fost perfecta?

Sa nu confundam departamentul de vanzari cu cel de la service. Pe de-o parte cei de la vanzari aduc clienti insa cei de la service ii indeparteaza.

Asta e povestioara mea. Sper ca restul sa aveti mai mult noroc.

te sustin in cele spuse. eu am vw dar am fost de mai multe ori la skoda cu un amic si sunt papuc cei din service. singurul lucru la care se pricep e sa perceapa preturi ca intr-un service european, oferind servicii neprofesioniste.

Am masina cumparata de la Intercar si am apelat si la service-ul lor pentru ca am avut masina usor lovita in partea din dreapta fatza. Din pacate m-au cam dezamagit. Desi am fost aproape zilnic pe la service sa vad ce fac baietii, care sa ma scuzati sunt cam niste carpaci, mai cu o spaga si o atentie ca deh sa aiba grija de masina, tot au lasat o balama la usa nestransa si au transportat piesele de la vopsitorie cu mashina mea. Tablaria a venit de la Bucuresti insa nu era vopsita. "Marele" service nu are atelier propriu de vopsitorie asa ca au intelegere cu nu stiu ce firma din Sibiu. Daca masina mea era in stare de functionare de ce sa nu transporte piesele de la vopsitorie cu ea???

Despre ce fetze si pregatire au oamneii de la service nu mai vorbesc. Se vede pe ei ca sunt niste carpaci cel putin asta e impresia mea.

Deci...daca domane fereste v-ati lovit mashina e nasol cam in orice service. Spune-ti-mi va rog daca stiti vreun service unde totul a mers ca pe roate, oamenii erau priceputi si reparatia a fost perfecta?

Sa nu confundam departamentul de vanzari cu cel de la service. Pe de-o parte cei de la vanzari aduc clienti insa cei de la service ii indeparteaza.

Asta e povestioara mea. Sper ca restul sa aveti mai mult noroc.

confirm cele spuse .......sunt varza. inca sunt de parere ca ciocanu face legea. nici nu-mi vine sa mai zambesc cand ma gandesc la ei.(am fost de mai multe ori acolo cu un amic)

Daca ati vedea moacele mecanicilor de la Intercar... si apetitul lor pentru munca...aualeu....

Habar nu au, sunt carpaci rau de tot. Dupa ureche. Documentatii in engleza, care e o limba total straina pt ei :D

Pacat...

pe langa asta mai sunt si unii murdari care zici ca scot carbuni nu ca ar "repara " o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

ATENTIE: Acolo am vazut ca lucreaza mecanic auto un fost instalator de pe santier.Cica s-a recalificat si acum repara SKODA. :D

Eu zic sa mergeti in alta parte sa va reparati masinile.Chiar de e de facut un drum mai lung.

P.S.Nici vecinii de la TESS nu-s mai priceputi.Niste tarani recalificati si aia. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu nici despre baietii de la Intercar dar cunosc un mecanic de la Tess, care mi-a schimbat bucsele spate la fostul Golf (in timpul lui liber), si e super ok. Motivatia e alta cand oferi atentii si "ciubuc". Majoritatea mecanicilor din Romania sunt carpaci dar sa nu generalizam. Ma exista si exceptii.

Ma intrebat un vecin de masina ,cat am dat pe ea, dotari etc si incerca sa imi explice ca el de banii aia isi i-a nu stiu ce masina. L-am lasat in pace cu ideeile lui. Concluzia la care am ajuns: E foarte nasol sa iti iei masina noua in Romania tocmai din cauza service-urilor (asta daca ai probleme).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Skoda Octavia 2

Salut,

Am citit intreg topicul si am si eu o intrebare:

unde sa ma duc cu masina pentru a face un schimb de placute si discuri in Sibiu?

Trepideaza ca naiba la franari la viteze mari (cel putin 90km/h).

Va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!