Jump to content

Senzori parcare OEM - probleme


florinkn
 Share

Postare recomandată

Se inlocuiesc amandoi.

Inainte de a cumpara se verifica intai prin permutarea unui senzor bun cu cel defect si se verifica cu diagnoza daca se muta eroarea - asta insemnand ca este senzorul de defect si nu cablaj. Apoi se inlocuiesc senzorii.

Acum ca deja ai cumparat schimba amandoi senzorii si teoretic va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • florinkn

    15

  • Al Bundy

    13

  • spido

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cei aftermarket pot sa fie problematici. Am gasit cazuri.....mai ok erau SH originali.

 

Fa o diagnoza si posteaza rezultatul exact, altfel te ajutam dupa ureche....si nici nu o rezolvi.

Daca ai circuit intrerupt  poate sa fie pana in modul.....etc. intai verifica alimentarea in mufa senzorilor cu probleme si firul de semnal pana in modul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat pb,m-am apucat de treaba azi dumimica si am dat bara fata jos cu scopul sa schimb si cel ars de pe fata. Si am observat ca defapt era un fir rupt,l-am legat si merge totul perfect,atat pe fata cat si pe spate. Deci de la un fir intrerupt pe fata au intrat in avarie si senzorii de le spate. Dar diagnoza celor de la Nurvil din nou lasa de dorit,m-au facut sa cumpar 2 senzori degeaba🤔🤔🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca, la diagnoza nu vezi daca e problema de cablaj sau senzor, de regula, daca ai ca eroare circuit deschis. De aceea, trebuie verificat ce am descris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, Passat B8 cu senzori fata si spate.

 

Senzorii de pe spate merg ok de fiecare data, insotiti de camera.

In schimb pe fata senzorii nu merg cum ar trebui, in sensul ca aleatoriu imi indica sau nu distanta. De exemplu azi indica distanta 2 din 4 senzori, maine 3 din 4, uneori toti 4, alteori deloc. Nu am avut nici o eroare din partea lor, pe VCDS la fel, nici o eroare. Am masurat distanta pe VCDS pe fiecare senzor in parte, la toti indica o distanta relativ corecta, insa pe display nu imi arata intotdeauna ca am obstacol(nici vizual, nici auditiv).

In plus, cand ma apropii cu masina de un obstacol in fata, trebuie sa ajung la o distanta ffffoarte mica de el ca sa se activeze automat Parkingul. Chiar daca il activez din buton doar cand ajung la 10-15 cm de obstacol incepe sa imi indice.

Am curatat pe exterior senzorii...nici un efect.

 

Eu fac comparatie si cu un Golf 7 din familie, care Parkingul se activeaza automat de la o distanta foarte mare fata de obstacol. Se poate modifica sensibilitatea la senzori? Sa nu inceapa sa se activeze(asta daca vor) in ultimul moment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In continuare nu vad obstacolul decat in ultimul moment...ciudat este ca pe VCDS nu este eroare, iar la test functioneaza (zic eu) corect. Avertizarea pe navi este tarzie...atat sonor cat si vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in blocurile de masura 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

Am verificat distanta fata de obstacol pe fiecare senzor in parte...o arata corect, doar ca au un delay aleatoriu...uneori apare dupa 1 secunda, alteori dupa 4-5 secunde. Uneori arata instant distanta fata de obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 
Nu mi funcționează senzorii de parcare fata/spate. Apare eroarea “Optical parking system is not available” + eroarea din poza de mai jos din vcds.  Menționez ca a fost lovită foarte puțin in fata, in zona numărului de înmatricularea.
Presupun ca trebuie sa schimb senzorul respectiv , dar întrebarea e dacă trebuie sa dau bara jos sau doar grila cu sigla ?

Passat b7 2013 

 

7067FCC1-53CB-401C-A76D-B10E900B303C.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge doar grila. Verifica cablajuk, daca e ok, alt senzor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca intai sa schimbi senzorii de pe mijloc intre ei sa vezi daca se muta eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut! Detin un passat b8 2015 si de ceva vreme am o problema cu senzori de parcare din fata, la diagnoza mi-a iesit ca de vina ar fi buzzer-ul :intrebarea este unde este situat acest”buzzer”…multumesc anticipat pt un eventual raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sub bord, in stanga, pe partea sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

O sa postez aici o problema legata de camera de marsarier, din pacate nu pot deschide topic separat ,deoarece nu am destula vechime pe forum. Imi pare rau de off topic.

 

Detin un Passat Wagon Comfortline 1.6 l TDI 88 kW (120 PS)

Model an: 2016

De aproximativ o saptamana am ceva probleme cu camera de marsarier.  Mai exact camera este mai jos decat inainte si imaginea este acoperita aprox 30-40% de "marginea" slotului siglei.

Camera este inclusa in sigla. De ceva vreme se mai intampla sa ramana camera iesita cand opresc masina.

A mai intampinat cineva aceasta problema? Este vreo metoda prin care se poate regla?

 

Mulțumesc anticipat!

20220126_153300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor,

 

Va descriu o problema cu care ma confrunt de aproape 1 an in speranta ca ma poate ajuta careva dintre voi cu o idee/solutie.

 

Masina este un Passat B8 2016, diesel, sedan.

 

Pe scurt: cand si cand, deci nu tot timpul, se afiseaza pe ceasurile din bord "Eroare Park Assist spate".

 

La diagnoze, in total au fost facute 7, iese ca ar fi o problema la senorul central spate dreapta.

 

Am cumparat senzor nou de origine si nu s-a schimbat nimic.

 

Am desfacut bara spate de 3 ori, am masurat fiecare pin de la toate cele 6 mufe ale senzorilor, inclusin mufa centrala, nicio problema.

 

Am desfacut matisarea cablajului si am verificat fiecare fir in parte, tot nimic nelalocul lui.

 

Am mers mai departe si zilele trecute, marti, am schimbat cablajul vechi cu unul nou, identic cu cel care era pe masina, iar azi din nou mi-a dat aceeasi eroare.

 

De la ce sa fie oare??

 

Sincer, chiar nu mai stiu ce sa verific si ce sa mai fac.

 

In speranta ca ma puteti ajuta in vreun fel, va multumesc anticipat.

 

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor,

se pare ca am si eu o problema cu senzorii de parcare la al meu Passat B7

Nu imi mai afiseaza nimic pe dispaly, tiuie continuu si clipeste butonul.

Eroarea pe care o am este aceasta :

 

 Address 10: Park/Steer Assist       Labels: 3AE-919-475.clb
Control Module Part Number: 3AE 919 475 C    HW: 7N0 919 475 
  Component and/or Version: PARKHILFE 8K  H06 0018
           Software Coding: 108101
            Work Shop Code: WSC 00028 028 00020
              ASAM Dataset: EV_EPHVA18VW47X0000 001006 (VW46)
                       ROD: EV_EPHVA18VW47X0000.rod
                      VCID: 3F8DF6FBA67DB57E2A-806A
1 Fault Found:

1112324 - Front Right Center Parking Aid Sensor 
          B10F9 04 [008] - Internal System Fault
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 11
                    Reset counter: 104
                    Mileage: 248734 km
                    Date: 2023.11.13
                    Time: 04:31:21

 

Nu stiu lace se refera Intermnal Sistem Fault . Am nevoie de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai raspunsul chiar in scanare-senzor fata dreapta centru-defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, V.M. said:

Nu stiu lace se refera Intermnal Sistem Fault . Am nevoie de ajutor.

Se refera la senzor defect, necesita inlocuire 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, multumesc pentru raspuns, ai idee daca por cumpara orice senzor OM si sa il inlocuiesc sau trebuie sa compar Senzor fata dreapta centru ? 

Din cate am citit aici am vazut ca si asta s-ar putea sa fie o problema. Tor aici am citit ca este necesar doar sa desfac doar grila fata si nu toata bara pentru inlocuire. Merge asa?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi seria sasiu si iti verific luni, cand ajung la mine la service, ce part number are. Centru stanga sau dreapta, are aceelasi cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ3CZDP041823

Multumesc frumos

 

LE - si daca tot te uiti vezi si un senzor pozitie oglinda dreapta. Imi da eroarea - semnal neplauzibil.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras....da-mi eroarea pe mesaj privat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!