Jump to content

Motor alh

Liviukim

Recommended Posts

Salut vreau sa cumpăr un passat din 2000 și proprietarul imi spune ca are motor alh fără turbo, exista astfel de motor pe masina din anul 2000? Mulțumesc. 

Nu cred ca exista, dar nu prea are relevanta ; SDI`urile ( cele fara turbo ) oricum sunt printre cele mai fiabile, dar foarte puturoase.

Dar sdi au fost puse și pe passat din 2000?eu știam ca pe golf au fost motoare sdi

1 hour ago, Liviukim said:

proprietarul imi spune ca are motor alh fără turbo

A avut un motor ALH, s-a stricat turbo si l-a dat jos. Acum are motor ALH dar fara turbo. Nu inteleg ce-i de dezbatut aici.

1 minut în urmă, Ebi a scris:

A avut un motor ALH, s-a stricat turbo si l-a dat jos. Acum are motor ALH dar fara turbo. Nu inteleg ce-i de dezbatut aici.

Aia am spus și eu dar omul spune ce e motorul original deci dacă nu exista sdi pe passat înseamnă că e țepar. 

Nu este tepar. Nici nu a spus ca are motor SDI. A spus ca are motor ALH original ceea ce este adevarat, dar ca nu are tubo. Nu mai da "quote".

• Administrator

@Liviukim,

In primul rand daca masina este din 2000 n-are nicio treaba cu Passat B4 fabricat pana in '97.

In al doilea rand, nu am auzit sa se fi pus pe Passat B5 motoare ALH cu/fara turbina. O sa-ti pun mai jos cam toate codurile de motor puse pe B5.

Coduri motoare Diesel Passat B5:

1.9 - AHU/AHH
1.9 - AFN/AVB/AWX/AVF/AJM/ATJ
2.0 - BGW/BHW TDI DPF

Asa ca omu' ori nu stie ce vinde ori stie si incearca sa te pacaleasca.

• 5 months later...

Aici gasiti toate modelele Passat (VW) impreuna cu motorizarile utilizate: https://de.wikipedia.org/wiki/VW_Passat.
Iar aici, gasiti toate motorizarile producatorului (VW) cu codificarile corespunzatoare: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_engines.
OBS: "Google Translate" va poate ajuta sa le intelegeti mai bine...