Jump to content

Zgomot ritmic puternic la franare, proportional cu viteza


raladi
 Share

Postare recomandată

Salut colegi,

O alta belea la leon-ul meu. Am folosit masina sambata vreo 20 km totul era normal. Duminica incepand de la prima franare, un zgomot puternic ritmic la franare, care ca sunet seamana cu sunetul produs de un ciocan lovind o nicovala. Pedala vibreaza din ce in ce mai puternic odata cu cresterea vitezei. La fel si intensitatea zgomotului. Masina franeaza ok si isi mentine directia la franare. Dupa parcurgerea a vreo 250 km cati am avut de facut duminica, spre intoarcere parca sa zic ca problema s-a mai amplificat. Ma gandesc ca discurile nu se pot ovaliza lasata in parcare dupa cateva cumparaturi prin oras sambata. Ceva idei?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  In majoritatea cazurilor nu sunt stranse suruburile la roti. Tot in majoritatea cazurilor, posesorul le verifica cu mana libera si zice ca sunt stranse. Pune cheia pe ele si incearca sa le strangi. Nu uita ca dupa rezolvarea cazului sa ne zici ce a avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru idee, dar e exclus. Eu imi schimb rotile și le strâng cu cheia dinamometrica cu +5% fata de cât scrie în manual. Cu prezoane nestranse cred ca erau mici sansele sa ajung cu mașina întreagă după 250km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu virajele are vreo legătură? Dacă pleci in forță cu rotile bracate la maxim stânga/dreapta se aude ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat plecari in forta cu rotile virate, dar nu am auzit nimic de-a lungul traseului. Ma intriga ca problema a aparut brusc, dupa o zi in parcare. O sa merg in service sa vad ce s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trepidatiile la franare sunt de obicei de la discuri ovalizate. poate a prins ceva  (piatra) intre placuta si disc sau zona respectiva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, raladi said:

Cu prezoane nestranse

 Ai prezoane si rotile le fixezi cu piulite ca la Renault? Eu cred ca ai suruburi la roti. Daca in timp ce strangeai rotile ti-a sunat telefonul, te-ai luat cu vorba si nu le-ai mai strans? Verifica-le ca nu te costa nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 12/18/2019 at 7:09 PM, raladi said:

O sa merg in service sa vad ce s-a intamplat.

  Na, ai descoperit ce are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!