Jump to content

VW Passat B8 - White (Stormtrooper)


mirceateodor

Postare recomandată

arata f bine, pacat ca dreapta nu acopera si coltul ala de mocheta unde pun pasagerii piciorul.

Link către comentariu
On 12/6/2019 at 4:01 PM, rdy2drive said:

Referitor la corectiile cu vopsea sa nu dai si cu lac peste vopsea ca arata horor dupa. Ajunge sa punctezi doar cu vopsea ca n o sa sara de acolo la nicio spalatorie si nici nu se vor mai vedea defectele alea inerente din pacate.

daca nu ma insel, rog confirmare si de la altii, instructiunile din kitul original spun sa se amestece vopsea cu lac.

nu mai stiu unde, dar am citit asta pe undeva

On 12/4/2019 at 10:07 AM, mirceateodor said:

2. Banda cu leduri in portbagaj + carlig suplimnetar - plasa cumparaturi. 

Cat ai dat pe carligul suplimentar? Daca nu ma inseala poza e acelasi ca la B7 si CC, se potriveste perfect pe gauri la toate

Link către comentariu

covorasele, au avut vreun pic de miros? Am vazut ca ai spus ca cel din portbagaj nu are, poti confirma si cele din masina?

Link către comentariu

Nu am amestecat lacul cu vopseaua. Pentru mine a fost important sa acopar initial punctele. Urmatoarea operatiune din primavara - aducere la nivel cu vopseaua originala (atunci o sa le amestec.).

Carligul suplimentar e de la o masina mai veche : Audi A4 B7 - 2004 - carligul avea cod de Skoda. Pe Audi avem 2 bucati. 

Covorasele sunt excelente. Nu au deloc miros si s-au asezat frumos chiar daca nu au acoperit mai mult in dreapta .Aici sunt foarte asemnatoare cu cele OEM textil.

Update temporar : spate " clean".

20191210_211842.jpg

Link către comentariu

Spalam masina in miez de noapte. E liniste si foarte putina lume la spalatorie. Perfect.

20191214_230112.jpg

20191214_230636.jpg

Noul capac isi face treaba. 

20191214_230639.jpg

20191214_230644.jpg

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

La ora aia ma asteptam sa fiu singurul nebun pe acolo.

Spre surprinderea mea jumatate din posturile de spalat si aspirat erau ocupate. 

In concluzie : mai sunt si altii fara somn ... :)))

Link către comentariu

Foarte frumoasa! sa o stapanesti sanatos! treaba cu mizeria de la contra-aripi vreau sa o fac si eu in primavara!

se pare ca nici acum nu au scapat cei de la VW de problema asta.

Link către comentariu

Nu stiu daca buretele acela rezolva vreo problema sau o complica mai tare lucruriile. Inteleg reducerea de costuri sau chestie de design dar e mereu umed si asta ma pune pe ganduri. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Update. 

Inainte de sarbatori am schimbat distributia : pompa OEM si kit Contitech + curea accesorii.

Ma surprins placut pretul. Mai ieftin decat la un Audi A4 B7 - 2004 .

De sarbatori am schimbat si niste "impresii " cu un cozonac de casa. :)))

 

20191220_114641.jpg

20191221_123448.jpg

 

Tot de sarbatori am avut parte de o experienta interesanta. 

La Sibiu a nins toata noapte si dimineata. 

La cateva sute de km, la  Timisoara , totul era uscat si soare. 

As prefera zapada dar la Timisoara nu prea este. In schimb nu duce lipsa de ceata.

image_(1).jpg

Link către comentariu

Am fost intrebat de cost. 

Pompa OEM + kit distributie + curea accesorii ( 60 lei ) : 920 lei.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am comandat niste plasa plastic tip fagure pentru grila. In felul asta protejam radiatorul.

20200113_201930.jpg

Similar cum am avut la Audi. 

IMG_20170827_163111.jpg

Am gasit si o grila foarte ieftina un pic " ". Cand am primit-o avea 3 kg...de gainati. :))). Am spalat la ea mai bine de 1 ora.

Am curatat-o, reparat-o si a urmat colantarea in negru. Vedem cum iese. 

20200107_232756.jpg

 

20200113_204309.jpgMizeria primita. :)))

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

Alba - Neagra. Pentru 80 lei cred ca arata acceptabil. Nu sunt inca hotarat ca imi place. 

20200116_140545-3024x2268.thumb.jpg.ba78648c8f83ebff75f6ae9619421d37.jpg

20200116_144658-3024x2268.thumb.jpg.894a6c3b7990d05460be122c2f7e8a4a.jpg

Si 70 lei mai tarziu avem si pedalier " R line". Calitatea e foarte ok si la banutii astia chiar se merita.

20200116_153920-3024x2268.thumb.jpg.72817e2ec3ae592e62036eed6fd0b1b0.jpg

Link către comentariu

Superbă!

Mie îmi place cu grila neagră și dacă ai putea să colantezi tot cromul de la grila față, marginea geamurilor și ce mai există crom, combinația alb + negru e de vis! 

Felicitări pentru mașinuță!

Link către comentariu

Ti ai pus pedale si footrest... de origine sau after market?

Oricum arata mult mai bine cu ele.

P.S.: si eu am la fel... asa a venit masineta.

Link către comentariu

Arata chiar bine cu grila neagra, per total o masina frumoasa!!

Sa o stapanesti sanatos:D

Link către comentariu

grila neagra rupe continuitatea cromului de pe faruri si nu se asorteaza nici cu cromul de pe grila de jos.

plasa cum ai prins-o?

Link către comentariu

@xdx  Mersi fain de urari.

@rdy2drive Pedalele sunt aftermarket. Au costa 70 lei. Nu cred ca merita sa "calci" in picioare 100 euro, cat costa cele OEM. Pana la urma sunt niste pedale...

@massconfusion Mersi fain.

@Muale , @rdy2drive De aceea am dubii. Lipseste continuitatea cromului. Am 2 variante : 1. Ori schimb cromul de pe o grila pe alta. 2. Ori colantez si faruriile. 

Cred ca prima varianta e mai probabila . Bagheta de crom e doar clipsata si se poate schimba foarte simplu.

Poate in viitor si o alta bara cu mai mult negru. :))

 

Grila de fagure sper sa o pun in weekend. Revin cu pozNe. 

Link către comentariu

Diferenta dintre pedalele de 70 de lei si cele de 100 de euro este ca alea de 70 de lei vor rugini repede si vor arata mai rau decit alea din plastic. Vorbeste Stan Patitu'.

Link către comentariu

Sunt curios si eu cum ai montat grila/sita pt protectie radiatoare... poate ne dai si noua toate detaliile dupa ce termini... de unde ai cumparat, cum ai prins/montat etc... :)

Link către comentariu

Din pacate nu am ajuns la ea. 

Am dat jos proiectoarele si grilele laterale dar pentru moment nu am reusit sa imi dau seama cum se da jos. Poate e necesar bara cu totul. Mai cercetez. Pe grila , sub numar, am gasit si un senzor. Banuiesc ca e cel de temperatuta exterioara.

Am infoliat proiectoarele. 

Grila fagura - olx 70 lei.

 

20200118_124913-2016x1512.jpg

20200116_140545-3024x2268-2016x1512.jpg

Link către comentariu

Se pare ca grila centrala e montata dinspre inauntru. Am cautat niste poze pe net. 

CollageMaker_20200118_132748198.jpg

Link către comentariu

Arata mai bine verde neon pe suruburi si etrieri. Numerele cu ce le-ai vopsit? Nu-i bagi si pe stopuri o folie inchisa? 

 

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n changed the title to VW Passat B8 - White (Stormtrooper)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!