Jump to content

Elemente cromate patate


Slider2006
 Share

Postare recomandată

salutare.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu demontare si apoi montare ornamente cromate geamuri la un passat b5.5, in timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • colin

    11

  • toni

    5

  • premieru`

    5

  • Slider2006

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare.ornamentele cromate de pe masina se pateaza din cauza solutiilor active cu care se spala masina.acestea oxideaza in urma contactului cu solutia daca sunt calde[caroserie incinsa de soare] sau daca solutia activa este lasata sa actioneze prea mult timp pe masina.pentru a evita acest lucru este recomandat un jet de apa in prealabil apoi solutia activa.daca aveti pete pe ornamente incercati mai intai cu cif si daca nu reusiti gasiti in targ la vitan polish pentru ornamente cromate.se gaseste ambalat intr-un recipient asemantor cu cel de la pasta de dinti si arata pe el o motocicleta si ornamente cromate. nu imi mai aduc aminte marca si

costa in jur de 15 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cromul de pe portiere nu mai este crom! :))...scuzati-mi ironia insa asa am cumparat masina.Doar pe portiere si-a pierdut total luciu...sunt albe baghetele la culoare! :(

Credeti ca se mai pot salva sau trebuie sa cumpar altele? (asa nu o pot lasa ca o vad mereu si imi sta pe creier! :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Vad ca topic-ul asta a incetat de foarte mult timp, asa ca il redeschid eu acum si sper sa imi raspunda cineva.

Pete am observat(foarte putine) si eu la masina mea...

Intr-o zi eram cu un prieten prin Domo sa se uite de un frigider si argaz si din intamplare am vazut acolo ca aveau si solutii pentru curatat si reconditionat crom-ul.

A mai folosit cineva asta ceva de la Domo sau alte magazine?

Multumesc!

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca acest topic trebuie inchis,

Dragi utilizatori/posesori de masini VAG, cei care produc aceste masini nu au binevoit sa va doteze masinile cu niste baghete din aluminiu, sau macar din plastic cromat. Aceste este un lac care se pateaza si care datorita actiunii spumei active alcaline ramane permanent patat.

Singura solutie este schimbarea reperelor si renuntarea la spalatul cu produse alcaline sau acide.

Orice incercare de a folosi produse pentru curatarea metalelor gen Autosol, nu o sa aduca mari rezultate. Cititi mai sus de ce.

Va multumesc

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

dar in strainatate cu ce le spala...? cand le spala.... o data pe luna probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu, cam pe la perii, la spalatorii automate. Stiu ca nu fol produse prea alcaline. Deci spume mai de calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Multumesc ! Atunci caut sa o duc acolo, de acum inainte.... deja ma uitam la mine, pe barele de pe plafon - care sunt cu aspect de aluminiu - ca au ramas un pic patate, dupa cateva spalari in Romania. Se curata la mana.... dar in timp, e clar ce se va intampla cu ele.

Dupa ce masina a stat doi ani in Germania, erau ca noi.... iar la noi, intr-o luna o faci praf....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca in germania poti merge si o luna fara sa se puna praful pe ea... si deci o speli foarte rar

posibil ca in aia 2 ani de viata in germania, sa fi fost spalata de maxim 10-15 ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claus_golf4

am citit tot topicul... si eu m-am chinuit ceva la scoaterea petelor.. si nu am reusit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ca idee - am incercat sfatul lui Colin - multumesc - si asa e - am spalat masina la MOL - nu au mai ramas patate ornamentele .... singurul dezavantaj dupa spalatul automat - masina ramane plina de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un quick detailer si un miracle dryer e tot ce iti trebuie ca sa o faci frumoasa dupa spalare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok revin si eu cu o problema, sunt obsedat ca masina mea sa fie perfecta, toate geamurile mele sunt zgariate din cauza ca intra praf acolo unde se lasa geamul jos, cum pot sa dau ornamentul cromat de la geamuri jos si sa curat acolo? la geamurile din fata am bagat aspiratorul dar tot a mai ramas mizerie, am incercat si cu apc 1:10 dar tot a ramas mizerie, la geamurile din spate nu mai spun ca este groaznic, se vede o crenguta acolo dar nu pot sa imi dau seama cum a intrat pentru ca geamul din spate nu se lasa pana jos.

dsc06134s.jpg

dsc06130fk.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

 

Dupa 3 luni de cand e masina in tara geamul de la sofer s-a zgariat tot pe verticala. Oare a intrat praf pe undeva sau un anume mecanism de la geam, care am inteles ca se strica mai des la golf, e de vina?

Mersi!

47564f239217545.jpg 

Modificat de negrufabian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Salut.

 

si eu am problema cu ornamentele la un passat b7 din februarie anul acesta.. toata lumea mi-a spus ca nu mai am ce sa le fac.. doar sa le schimb.

 

am fost la VW pretul unei bucati e de 293 de lei, iar montajul este de 280 lei!!!

 

le-am gasit la un site de detailing auto la pretul de 250 lei bucata. se monteaza greu? trebuie lipite? cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă o speli cu spuma activa le faci în scurt timp exact le fel ca pe astea

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu o mai spal cu spuma activa.. Dar as vrea sa le schimb ca s-au patat urat rau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

imi spune si mie cineva cum se monteaza si demonteaza aceste perii? le-am primit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

perii sau ornamente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am avut aceeasi problema cu patarea ornamentelor din partea superioara a geamurilor din cauza unei spalatorii, si am folosit Metall Polish, care se pare ca a dat rezultate. Nu costa mult, 18 lei, o sa vedem cum se comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

se pot schimba chederele exterioare pe care vin prinse si ornamentele cromate?si eu am geamurile zgaraiate si vreau sa schimb geamurile laterale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut tuturor. As vrea sa va impartasesc experienta mea. Am avut cromul patat ca toata lumea si mizeria depusa inclusiv oxidarea se curata foarte usor cu buretele de bucatarie, partea abaraziva impreuna cu spray-ul bun la toate. Nu vreau sa fac reclama la el insa va pot spune ca-l gasiti pe toate drumurile. Aplicati pe burete si apoi frecati usor elementele cromate. Buretele este cel sintetic, exclus cel metalic. Spray-ul incepe cu WD si se termina cu 40. La mine a functionat perfect. Necesita recuratare o data pe an. Zi buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am vazut ca si calcarul pateaza de zor ornamentele. Am folosit o solutie anticalcar pe o laveta si dupa aceea am clatit. Worked like charm. Am aplicat solutia (comuna pentru baie) si pe geamuri. Pur si simplu am ramas uimit de rezultat. Atentie sa nu ajunga pe vopsea caci nu stiu ce efecte poate avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Solutiile anti-calcar contin acizi. Solutiile pe baza de acizi sunt recomandate pentru aluminium brightening. La fel si pentru crom... Un crom adevarat nu se pateaza de la solutii acide sau alcaline (spuma activa). Recemt am vazut un Mercedes vechi ce avea crom si arata superb. Noile generatii de masini nu mai au crom, ci au un lac sau o folie care se pateaza la spalare, indiferent ce solutii folosesti (neutru, acidic sau alcalin).

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Muale changed the title to Elemente cromate patate

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!