Jump to content

Golf VI vs Skoda Octavia 2 facelift


cipirila27
 Share

Postare recomandată

Va salut,

Sa fiu scurt...conduc o fabia combi 1.4 16V de aproape 8 ani. e timpul sa o schimb si as vrea sa aleg intre 2 masini. Ambele cu motor de 1.6 mpi cam 102 cp . 

Benzina 1,6 pt ca : fac max 10 mii de km pe an; puterea suplimentara fata de 1.4 16v cred ca e de ajuns(conduc moderat, am 37 ani, copil si sunt  ingrozit de cate accidente sunt, fac depasiri rare si de bun simt) ; sunt sanse sa gasesc pana in 150 mii km masina de 10 ani de prin Germania la motorul asta(zic eu); lipsa griji si posibile probleme cu turbina, injectoare si egr scumpe.

Ca si masini-golf VI, scurt, 1.6 mpi (ca break sunt aproape inexistente cu motorul asta) sau octavia 2 facelist, acelasi motor. Octavia are portbagaj mai mare, stiu. Dar  am avut nevoie de spatiul de bagaje al Fabiei combi in astia 8 ani destul de rar...

Imi plac amandoua. Golful e mai calitativ si mai frumos la interior, octavia fiind mai lunga pare mai de familie asa...Pe mobile au cam aceleasi preturi si aceiasi km. Anii 2009-2010. preturi intre 6000 -7000 euro.

Sunt nehotarat si de accea va cer sfaturile. As dori sa fie, daca se poate de la fosti/actuali proprietari de motor 1.6 benzina. Care e mai potrivita (costuri, performante, etc) Sunt deschis si la alte propuneri(fara japoneze, fara coreene, fara opel, ford) premium nu-mi permit si nici nu se justifica la cat circul eu.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as recomanda niciodata nimanui care nu are nevoie de spatiu o O2 in detrimentul unui Golf 6... Golf-ul arata mai bine atat la exterior cat mai ales la interior si, atata timp cat spatiul nu conteaza, Octavia nu are nimic cu care sa convinga.

In acelasi timp nu as recomanda nimanui sa cumpere vreodata 1.6 MPI\FSI... pur si simplu consuma mult prea mult pentru ce ofera, nu are putere, nu are cuplu nici cat sa urce o bordura fara sa accelerezi putin masina si AC-ul este o piatra de moara pentru el (exagerez, stiu :) dar medie de 10-12 l\100km in Bucuresti mi se pare enorm in timp ca atat am si eu media, dar la o masina de 200cp...).

Acestea fiind zise... ia cu incredere Octavia 2 1.6 MPI! Tiptronic, chiar, daca gasesti (parca pe Golf era...). Daca tot e sa te misti incet, si sa te si coste mult, macar sa o faci mai relaxat, atat de la suspensia puutin mai moale decat a Golf-ului cat si de la spatiul interior suficient cat sa te intinzi si calmezi.

Sau, recomandarea mea, cauta un Golf 6 1.4 TSI (122cp, nu 160\170) si stai linistit ca intretinerea nu e mai scumpa decat la MPI, desi consuma mai putin, si problemele de fiabilitate sunt putine si usor de reparat (adica e suficient sa schimbi distributia cand cumperi masina, lucru care oricum e recomandat sa il faci la orice masina SH). Cu restul, consumabile si electrice, e chestie de noroc si nu tine de motorul masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 are plusurile sale: materiale mai bune calitativ, dotari mai multe. Singurul dezavantaj la Golf 6 este anul de fabricatie, in sensul ca 2010 ar fi ultimul in care ar mai fi de gasit Golf 6 cu motorul de 1.6 MPI. Si poate nici macar 2010 curat, ci final de 2009, care pe carte la noi iasa 2010. Octavia in schimb vei gasi si din 2012 din ce am mai vazut pe mobile si autoscout. Oricum, ca si norma de poluare, in ambele situatii, vorbim de Euro 5.

Skoda insa vine mai slab dotata. Sunt putine care cu motorul de 1.6 MPI (de regula echipari Family sau Clasic) sa aiba climatronic dual sau incalzire in scaunele fata, geamuri electrice si in spate, volan de piele, tempomat, o unitate audio mai potenta, senzori de parcare fata-spate (ca la Golf)....eventual doar senzori parcare spate. Parte din ele se pot rezolva prin retrofituri, parte nu prea sau prea greu.

Pana la urma, daca spatiul nu este o dorinta atata de arzatoare, nu prea isi are rost o Octavia. Chiar si din prisma consumului, caroseria mai mare se va simti la Octavia si daca nu e necesar sa cari dupa tine un portbagaj mai mare si tabla mai multa, optiunea mai ok ar fi Golf-ul 6.

PS: Sunt si pe olx cateva anunturi cu Golf-uri 6, 1.6 MPI, probabil le-ai parcurs deja. Preturile sunt acolo, in jurul a 6000 de euro. Cat sunt de ok masinile, e partea a doua sau daca vrei sa te legi la cap cu masini luate din tara, tine de tine. Pot fi ok sau nu, logic. Cert e ca pot fi luate in calcul pana la urma.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!