Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Referitor la faruri, razvan.ac a postat un filmulet pe 12 Noiembrie. Uitandu-ma la el acum am vazut la minutul 3:15 explicatia ca standard este LED peste tot dar optional poti avea versiunea de top adica matrix LED care inseamna ca farurile aprinse complet se vor regla singure in functie de obstacolele care apar. In acelasi filmulet ni se spune ca versiunea prezentata este Style dar mai exista Ambition si Active. La noi in configurator, deocamdata, sunt Ambition si Style. Prin urmare, atunci cand va aparea si Active vom vedea si preturi ceva mai mici.  

Modificat de Cristi_V
corectie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/26/2020 at 10:11 AM, grig said:

si asa arata farurile basic LED (sdandard) . Becul de semnal nu e led, este bulb clasic (pe interior, linga grila)

https://www.youtube.com/watch?v=rddmb-4ShvM

 

De fapt, acestea sunt farurile MATRIX LED. Nu exista niciun bec clasic. Sunt numai LED-uri.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina testata la EuroNCap are farurile LED standard (cu semnalizare pe bec clasic) iar cele matrix sunt cele din poza

image.png.b2fc3794f377ed34b3e049f6795bfb2c.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg, dar din ce m-am documentat din diverse surse MATRIX LED nu arata ca in poza de mai sus. Eu cred ca in poza de mai sus este FULL LED care inseamna LED-uri peste tot (semnalizare, lumini de zi, faza scurta, faza lunga). MATRIX LED are un grup de LED-uri a caror luminiozitate se modifica in functie de drum. Basic LED inseamna LED pentru semnalizare, lumini de zi si faza scurta si bec halogen pe faza lunga (asta am aflat de la dealer). Poate ca nu e asa, nu am cum sa fiu sigur.

image.thumb.png.abbe4e643d3153774eacd6e0adcf934a.pngimage.png.85e5aaa5b4ddadded6c8cb127eecae76.png

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este ca la passat, in versiunea standard/basic led vine cu faruri led simple adica mai simplu spus faruri clasice la care au inlocuit becul halogen cu unul led  iar  cele "matrix" sunt faruri led cu lupa si semnalizare led.

Stie cineva daca head unitul de 10" Columbus are optiune android auto standard?

In echipare se mentioneaza doar "wireless smartlink  compatbil doar cu apple car play".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate unitatile media au AA si Car-Play standard, inclusiv Bolero 8".

Se pare ca nu pe toate pietele (in Cehia de ex. Ambition are Smartlink standard), la noi Ambition cu Bolero este optional iar la Style este standard. Columbus are Smartlink standard.

https://www.skoda-auto.cz/nabidka/ceniky-katalogy

image.thumb.png.7112a594d39d4158167437dfe279f0b4.png

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual apare ca are android auto, mirror link si apple car play. Conexiune prin cablu.

Cred ca optiunea wireless smartlink se refera doar la posibilitatea de conectare fara fir iar aceasta este compatibila doar cu apple car play.

Stiu sigur, de la dealer, ca Swing are standard android auto si mirror link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat daca este asa, avand in vedere ca este modelul cel mai nou iar pe Scala si Kamiq este disponibil wireless smartlink si pt android.

Pe cand o arie dedicata acestui model ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind vor fi primii proprietari pe forum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat deoarece la golf 8 am vazut ca nici nu se puteau da comenzi inca in Romania si  a aparut aria.

Are careva idee cand va fi adusa in showroom la brady sau avia?  La porsche am inteles ca o sa vina prin mai.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat comanda si masina vine la jumatatea lunii Aprilie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In showroom va fi disponibila in jur de 15 martie. La avia vor avea 1.5 tsi pentru test drive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Cristi_V said:

Eu am dat comanda si masina vine la jumatatea lunii Aprilie. 

Inseamna ca ai dat comanda imediat ce a fost disponibila. Oricum vad ca termenul de livrare este rezonabil. Ce configuratie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 16 ore, Doc Morelli a scris:

Toate unitatile media au AA si Car-Play standard, inclusiv Bolero 8".

Se pare ca nu pe toate pietele (in Cehia de ex. Ambition are Smartlink standard), la noi Ambition cu Bolero este optional iar la Style este standard. Columbus are Smartlink standard.

https://www.skoda-auto.cz/nabidka/ceniky-katalogy

image.thumb.png.7112a594d39d4158167437dfe279f0b4.png

Pe Ambition ai Swing-ul de 8" cu optional Smartlink / Wireless Smartlink iar pe Style ai Columbus de 10" cu Wireless Smartlink standard.

Fara posibilitate de upgrade, tind sa cred ca Bolero-ul e istorie

în urmă cu 16 ore, Cristi_V a scris:

In manual apare ca are android auto, mirror link si apple car play. Conexiune prin cablu.

Cred ca optiunea wireless smartlink se refera doar la posibilitatea de conectare fara fir iar aceasta este compatibila doar cu apple car play.

Stiu sigur, de la dealer, ca Swing are standard android auto si mirror link.

as zice mai degraba nu... din moment ce ai Smartlinkul optional (wired sau wireless...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia Ambition 1.5 TSI, 150 CP, cutie manuala 6 trepte, liftback (sau sedan, cum vreti sa-i spuneti), culoare grey quartz.
Optiuni: blocuri optice spate top led, stergator luneta, smartlink, priza 230V si mai multe USB-C, cotiera spate, scaun pasager reglabil pe inaltime si cu spatar rabatabil, tempomat cu limitare de viteza, drive mode selection, senzori parcare spate/fata, sistem rabatare bancheta spate, covorase textile, plase in portbagaj. Inclus in pret: alarma Viper.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa configuratie. Ma mir ca ai simtit nevoia stergatorului pe spate.

O chestie nu inteleg, de ce pachetul de senzori de parcare costa la fel ~270 eur si pe ambition si pe style avand in vedere ca pe style sunt standard cei pe spate?

1732_new_Octavia_Limo_KW08_2020.pdf

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Octavia II FL cu stergator de luneta. A fost prima masina cu stergator de luneta pe care am avut-o. Pe timp de ploaie este extraordinar. La viteza mica sau pe timpul opririlor, luneta se acopera cu stropi si nu mai vezi nimic. Actionezi stergatorul si... pufff! totul devine foarte clar. Optiunea stergator luneta in 2012 a fost 72 EUR, acum e 115 EUR. Deci take it or leave it. Si pe Ambition senzorii spate sunt standard. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nu stiu de ce ramasesem cu impresia ca sunt optionali pe ambition.

Parca cam asa era stegatorul si pe  O3, personal il consider utili pe hatch-uri , pe sedan pt stropi se mai poate folosi si incalzirea sau solutie water repellent.

 

Pachetul simply clever in ce consta? Racleta zapada+umbrela?

Camera pe fata se poate pune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt pachetele Clever, primul vine cu discout 1249 euro, iar al doilea cu 357 euro

image.thumb.png.d9ce3c297d0f0cb931ea654f38ea8a31.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la pachetul Simply Clever, cod PKC .

Nu stiam ca exista si acele pachete.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“PKC -  Pachet Simply Clever  77 euro “  contine :

-Multimedia holder, including coin holder
-Double-sided mat in the luggage compartment
-Tablet holder – in the rear armrest or on the back of the front seat (not for sports seats)

 

iar  CLEVERPACK AMBITION  (cod WRA 730,6 eur) contine :
-Driving Mode Selection
-Senzori parcare fata/spate
-Tempomat si limitator viteza
-Priza 230V si conexiune USB-C (consola fata/spate si in oglinda retrovizoare)

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar fi nevoie de conexiune USB in oglinda retrovizoare? :o 

 

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera din poza este pt parcare  ?

cameraO4.jpg

On 2/26/2020 at 12:10 PM, Bobanu said:

Sunt tare curios daca au facut ceva in legatura cu izolarea fonica. Octavia 3 e slab insonorizata; la fel ca si Superbul, se simte clar diferenta intre VW si Skoda. Nu sunt masini ieftine.

 

sunetO4.jpg

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, TDR said:

Camera din poza este pt parcare  ?

 

 

 

Nevermind, probabil este pt front assist.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!