Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

BeciAcustic

Pai si ce ti se pare asa grav? Eu unul am fost incantat ca au facut ei tot si eu doar am semnat. Pentru 2-300lei economisiti daca alergam eu nici nu am stat sa ma gandesc, am lasat totul in grija lor. La o masina de 110000lei(in cazul meu) sa te mai uiti la 2-3-500 lei e chiar dubios :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru discutii despre programul rabla, avem topic dedicat.

Va rog sa pastrati aici discutile despre Octavia 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A condus cineva mașina CU și fără geamuri duble? Pe unde citesc cam toți se plâng de antifonare și acum cam regret.

 

 

 

Modificat de Bebeee
Eliminat OT.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva comanda in trecutul foarte recent? S-a scos Clever Bonusul de 2000e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, akon said:

A facut cineva comanda in trecutul foarte recent? S-a scos Clever Bonusul de 2000e?

din pacate, da. porsche a vandut toata cota de octavii alocata anului 2021 in romania. de acum in mila domnului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cerut o ofertă pe 22 aprilie și nu era nici un Clever Bonus de 2000 €.

 

Era CLEVERPACK STYLE cu CLEVERPACK STYLE PLUS și câte o acțiune pentru ambele la un total -1606,50 €. Din câte am înțeles ambele pachete erau obligatorii luate împreună.

 

Pe Superb în schimb era un pachet de vreo 4800 €, dacă îmi aduc bine aminte, cu o reducere de fix -4500 €. Rețin că la capăt era doar ceva de genul 300 € în plus, la care m-am apucat să pun alte opționale.

 

La ambele a urmat reducerea de dealer, ca procent.

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...deci 2000€ in plus, pare cam aberant prețul și cu toate astea exista cerere😏

@vladp Referitor la clever packs eu am luat doar unul de exemplu.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa fix 4 luni de asteptare a venit si jucaria mea :) momentan sunt extrem de etuziasmat si foarte subiectiv. o sa mai astept cateva zile pana sa ma dau cu parerea in privinta tinutei de drum si restul :) drumuri bune colegi!

xxx.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapaniti sanatosi! Km multi fara probleme! 

Imi poti spune ce versiune de HW ai pe unitatea de bord si cu ce litera se termina (D sau E). 

Tot citesc pe forumurile din DE si Brit ca a aparut versiunea 1803 pusa pe unitatile E, care nu ar mai avea probleme. 

A mea e pe drum dinspre Curtici si sunt curios cu ce vine. 

Saptamana de fabricatie 19-25 aprilie. 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Geoh tot ce este fabricat din  dec 2020 are software corect pentru funcționarea Android wireless 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@krygod_ro sa vezi ce entuziasmat o sa fii dupa perioada de rodaj :) Felicitari si spor la joaca!! Asteptam mai multe poze si detalii, poate chiar o prezentare amanuntita in sectiunea Masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Eu am primit termen de livrare 30-35 saptamani...comanda facuta la sfarsitul lui Aprilie. Acum, Dumnezeu cu mila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Geoh said:

Sa o stapaniti sanatosi! Km multi fara probleme! 

Imi poti spune ce versiune de HW ai pe unitatea de bord si cu ce litera se termina (D sau E). 

Tot citesc pe forumurile din DE si Brit ca a aparut versiunea 1803 pusa pe unitatile E, care nu ar mai avea probleme. 

A mea e pe drum dinspre Curtici si sunt curios cu ce vine. 

Saptamana de fabricatie 19-25 aprilie. 

Multumesc! 

Asta e versiunea de infotainment. 

20210526_161015.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine treaba cu antifonarea m-a dat complet in spate de la Octavia din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Chiar se simte diferenta la antifonare intre Octa si Leo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei, teoretic, mai profesionisti decat noi asa zic.

90 km/h - Seat Leon 62 dB, Škoda Octavia 63 dB

130 km/h - Seat Leon 67 dB, Škoda Octavia 69 dB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

Cei 2db diferenta nu ii percepi, doar ca te uiti pe niste date masurate cu aparate profesionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Ma faceti curios, voi face un test cu ambele pe autostrada si va spun cum se simt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu, cei 2db mi se par destul de multi, tinand cont ca de multe ori asta e diferenta dintre Volum vs Premium, bine se mai adauga si vibratii etc la experienta totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, BeciAcustic said:

Cei 2db diferenta nu ii percepi, doar ca te uiti pe niste date masurate cu aparate profesionale.

La 3db inseamna dublarea intensitatii zgomotului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am dat si eu comanda acum 3 zile, livrarea estimata in 30-35 saptamani. Sunt sanse sa ajunga mai devreme? Am luat varianta 1.5tsi dsg. Citisem ca grupul VW cam au probleme la soft. Sper ca s-au rezolvat in mare parte.

 

Cei care o aveti, cum vi se pare? E ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.5 TSI DSG de 3 saptamani. Pana acum la aproape 2000.de km nici o problema de soft, android auto merge f bine wireless, senzorii nu dau erori. Urmeaza un weekend prelungit prin tara cu vreo 2000 de km si de abia astept sa vad cum se misca la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Draganel91, problemele s-au rezolvat la soft, octavia 4 vine din start cu "ce trebuie". Ca motor este foarte ok pentru octavia, consum bun si la nevoie trage cum trebuie(posesor de 1.5TSI de 2 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/28/2021 at 12:06 PM, Geoh said:

Eronat am scris de butonul de pe touchscreen.

Am elucidat si misterul spalatorului de la camera pentru mers inapoi: Camera se spala doar la modelele care au stergator luneta prin mentinerea manetei de actionare a stergatorului in pozitia spalat luneta. Am testat ieri. 

G. 

Revin cu o precizare.

Am insistat astazi pe butonul de pe touch screen care actioneaza stropitoarea camerei.

dupa cateva secunde (s-a amorsat mai greu instalatia :)) a stropit pe camera.

Deci, este functie independenta de stergator luneta, octavia mea neavand.  

P Assist---tap pe setari luminozitate---tap pe icon ca un robinet.

Me happy.

G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!