Jump to content

Golf 8 vs concurenta


laduncaag
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Avand in vedere ca interesul pentru acest model este unul crescut discutiile comparative nu vor intarzia sa apara. Asa ca zic sa le facem topic separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

 

Cred ca va fi competitie stransa intre Golf 8 si Octavia 4.

Din filmulete si poze imi par f f apropiate ca si calitate si design, poate chiar un pic peste materialele din octavia. Dar asta din poze, ramane de vazut in realitate cum sa vad, cum se simt.

Personal imi place mai mult Octavia din fata, si Golful din spate.

La interior mai mult Octavia, mai ales volanul. si nu pentru ca nu mai are spita din mijloc, dar parca e mai elegant, butoane mai finute. La Golf din poze mi se pare badaran, cu butoane nefinisate, si plastic ieftin

Octavia arata bine Variant, la Golf cu botul ala subtire, nu pot sa imi dau seama cum va arata in versiunea Variant

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata Skoda nu se ridica la nivelul Volskwagen, intre ele mai se afla Seat, care ca design exterior e peste ambele. Aici ma refer la clasa Golf ,vs Leon. Leonul e mai exotic nu asa  de clasic precum Golful, cel putin pana acum, vedem ce apare pe aceasta linie noua.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La capota...golf 8 revine la cric, iar o4 pistoane, in interior alte mici chestii de bun gust la o4 , pe cand la g8 nu..deja cred ca o4 trece peste g8...mai ramane insonorizarea de vazut si suspensia...daca si acolo au facut rabat...deja putem spune ca o4 este peste g8 la capitole de baza. Asta este cel putin ce am vazut noi live la cele doua modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Pe mine ma racaie comparatia Golfului cu Octavia. Or fi pe aceeasi platforma tehnica,  dar vizual sunt din clase diferite. Una este scurta, si alta lunga cu portbagaj mare. Si Octavia nu-i concurenta, pentru ca nu conteaza ca cumperi Golf sau Octavia, banii intra la acelasi om dar nu in buzunarul din dreapta ci in ala din stanga (Leon este totusi concurenta ca macar are dimensiuni asemanatoare). Concurenta Golfului este Focus, Astra, Mercedes clasa A, Leon, Volvo V40, ceva BMW si altele cu lungimi si portbagaj asemanator.

   Referitor la pistonul de la capota, si Sandero are piston.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si Sandero are piston...sa speram ca Golf 9 nu revine la geamuri cu ridicare si coborare manuala...

Cum zice si Ebi, deja Octavia este cu o clasa peste G8 pentru ca are portbagaj mai mare, este mai lunga si concureaza cu c class, a4  etc de ce? pt ca are dimensiuni asemanatoare 

 

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e relevanta comparatia G8 cu Octavia 4  berlina, e alta clasa,  se poate compara cu Passat, Exeo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful hatch poate nu se poate compara cu octavia, dar modelul variant da. Daca iei in calcul variantul la ambele modele comparatia devina foarte corecta, dimensiuni asemanatoare, platforma si motoare identice, design diferit dar in esenta au aceeasi baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Sa inteleg ca a aparut Golf 8 si Octavia 4 variant deja? Ca daca nu au aparut, nu avem despre  ce sa vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia variant da, golful urmeaza in curand. Dar esti liber sa nu mai vorbesti cu noi pana nu apar ambele la dealer ca sa ai ce vorbi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place ca design octavia 4 si cred ca aceasta va fi alegerea. Referitor la calitatea materialelor golful a stat mai bine mereu, nu cred ca va fi diferit o data cu noua generatie. Astept cu nerabdare preturile, pt ca banuiesc ca si aici vor fi diferente (adica octavia mai ieftina). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!