Jump to content

filtru aer umed


niq_ro
 Share

Postare recomandată

am gasit printr-un Tehnium mai vechi o schema de filtru de aer umed, cum au broscutele... poate intereseaza pe cineva :D

PS: eu nu pot pune imagini decat aci.. sper sa mute cineva la TEHNIC :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le am scanate si la dimensiuni la mari si la rezolutie mai mare :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut ceva asemanator, tot dupa skema tehnium, pentru TV'UL pe kare l'am avut.........si mergea tzutz...cu olei ars, si burete pe fund, ka sa tzina oleiu..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Domne pana acuma nu vorbiram despre filtrele de aer. O fi mai bine cu uleeeiiii... o fi mai bine cu hartiieeeee... Ca tre' sa plec cu gogo in GR si acum m-am prins ca in 20-25.000 km de cand am mashina nu l-am schimbat never, doar l-am suflat de f'o 2 ori, si parca n-ash mai merge cu el asha inca 3-4000. Am gasit in piesele lui Pac o carcasa de filtru cu ulei, si la Volksparts element filtrant de hartie la f'0 20 lei, livrabil imediat. Acuma nu shtiu ce sa fac: sa iau ala de la Pac si sa-l adaptez, sau sa iau element de hartie si sa-l schimb, si gata? Care o filtra mai bine? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala pe ulei; e si mai ieftin la consumabile - daca ai ulei pentru motor, ai si pentru filtru - e mai naspa la intretinere - murdarica - dar nu te sperie pe tine acest aspect; cat despre vorbe, ele fura facute de mult pe R si R, doar ca nu iti mai aduci tu aminte (e drept ca si informatia e sumara, undeva pe la subsol)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai Mishule da dom'le 20 de lei si schimba filtrul, ca un filtru infundat creste consumul, scade puterea etc ..... O fi bun ala pe ulei sau nu. E ieftin dar sa stai sa te mozolesti cu ulei pt. 20 lei nu cred ca merita si daca era asa performant ala pe ulei nu cred ca se renunta la el. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca as fi expert sau ceva :D, dar daca as avea de ales intre 20 lei si mozolit' ulei as alege mozolitul, ca ulei erste, motorul ramane original si pe zi ce trece ma minunez ce deshtept a fos conceputa masina, deci nu se explica schimbatul partilor componenete, si as foloso cei 20 lei pt bujii ngk, sau alte chestii pe care e musai sa le schimbe omu'. Parerea mea...

AAA, si mai e inca un motiv pt. a piscalii ceva la masina ca doar de asta avem cei mai multi broscute , ha ? :D

Modificat de Profy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(e drept ca si informatia e sumara, undeva pe la subsol)

e o mica teorie acolo, filtrului de aer uscat ii scade "permeabilitatea" la aer exponential, pe masura ce se imbacseste cu praf spre deosebire de elementul filtrant umed care este permanent spalat de catre uleiul din baia filtrului.

De ce s-a renuntat la el ? Probabil din comoditate si ... orice nene sclifosit il poate schimba fara sa se manjeasca pe degetele :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca as fi expert sau ceva :soothe[1]:, dar daca as avea de ales intre 20 lei si mozolit' ulei as alege mozolitul, ca ulei erste, motorul ramane original si pe zi ce trece ma minunez ce deshtept a fos conceputa masina, deci nu se explica schimbatul partilor componenete, si as foloso cei 20 lei pt bujii ngk, sau alte chestii pe care e musai sa le schimbe omu'. Parerea mea...

AAA, si mai e inca un motiv pt. a piscalii ceva la masina ca doar de asta avem cei mai multi broscute , ha ? :D

Eu din cat am inteles Misu are filtru uscat, ca urmare nu-i vorba de schimbat nimic sau poate n-am inteles eu bine :D .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!