Jump to content

VW T5 Facelift 2011 - Retrofit


mede
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

Numai de la T5. 1....adica facelift. Da, poți pune, am făcut de multe ori aceste modificări la T5 și T5. 1

La volan, ai nevoie în primul rand ca Bcm ul tău sa fie compatibil, sa suporte volan multifuncțional. Acest lucru se verifică la diagnoza. 

Dupa aceea, volan complet... Airbag ul se poate păstra al tău, în funcție de model....caz în care ai nevoie de volan și cablaj volan multifuncțional. Trebuie tras cablaj la Bcm și siguranțe plus codare. 

La ceasuri... Dacă ai varianta fără bc și vrei cu bc plus... Cel cu meniuri, etc... Trebuie alte ceasuri, adaptare pe mașina, scriere cipuri chei, km. 

Am atașat poze de la ultimul T5. 1 la care am făcut retrofit la volan multifuncțional și ceasuri maxidot BC plus. 

Bine.... Dacă avem buget disponibil, am făcut și volan de Golf 7 cu tempomat funcțional de pe butoanele de pe volan.... Etc

IMG_2020-01-17_19-23-14.JPG

Am ceasuri fără bc cum sunt cele din poza atașată de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele, se pot modifica chiar și acestea, sa ofere informațiile legate de BC - consum, trip, etc. Dar atât... Gen lowline. Am găsit la care am putut activa... Și la care nu. La mașina de mai sus nu s-a putut activa, a necesitat înlocuirea ceasurilor, s-a trecut la bc plus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
saracin petrica

salut .Am un t5 din 2007 si nu merge luminile de ceata pe spate ,aprind faza scurta ,trag de buton se aprinde in bord ca si cum ar merge ,siguranta e buna intra si iese curent din ea dar in spate nu vine curent la triple

 Daca se poate un sfat va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

@F l o r i noare ai timp sau ma poti ajuta cu niste scheme pentru a lega cablajul de la calculatorul pentru carlig?

Vreau sa montez carligul original pe care il detin si care are cablajul pana la calculator, urmeaza sa cumpar calculatorul si cablajul din pozele atasate.

Doar ca de la calculator nu stiu unde anume trebuie trase firele; in BCM?

 

Screenshot 2020-08-22 at 18.01.30

 

 

Screenshot 2020-08-22 at 18.03.49

 

 

 

Screenshot 2020-08-22 at 18.04.04

 

 

Modificat de mede
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am montat carligul (5E0 804 875) pe masina. Carligul avea priza si cablajul pana la calculator, atasat de el.

Calculatorul (1K0 907 383 F) l-am montat in partea spate stanga.

Si am cumparat de la carsystems.eu cablajul de la calculator si pana in partea din fata a masinii : https://www.carsystems.eu/wiring-for-trailer-towing-module-1k0907383f,id712.html.

Cablajul are o mufa rosie care am introdus-o in calculator si la capatul celalalt are urmatorii pini care nu stiu unde trebuie conectati:

pinii 2, 3 - fire subtiri

pinii 7, 8 - can bus

pinii 9, 11, 12 - fire groase

Oare stie cineva unde vin conectati acei pini? In care mufe? Stiu sigur ca o parte din ei vin introdusi in mufele de la BCM, dar nu stiu sigur unde.

 

 

IMG_0391.jpg

IMG_0393.jpg

IMG_0394.jpg

IMG_0395.jpg

IMG_0396.jpg

IMG_0401.jpg

IMG_0459.jpg

IMG_0460.jpg

PHOTO-2020-09-03-18-13-10.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9, 11, 12 la 3 sigurante cu curent permanent care le pui tu in panoul de sigurante. Sig SF 25, 26 si 27 de sub scaun

canurile le legi la canul din BCM

mai ai un fir la 12V dupa contact la sig SB22 si un fir ce il legi la firul ce vine de la switch pedala frana in BCM., adica in pin 43 din mufa 73A.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos @Al Bundy, intre timp mi-au rapsuns si cei de la carsystems si da, asa este.

pin 2 - cablu verde - conectat la +12V la contact

pin 3 - la pedala de frana, dar nu stiu mai exact unde...

pin 7 - portocaliu - in mufa B de la BCM, in pin-ul 20

pin 8 - maro - in mufa B de la BCM, in pin-ul 21

pinii 9, 11, 12  la 3 sigurante cu curent permanent

 

 

 

 

Modificat de mede
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data multumesc frumos lui @Al Bundypentru suport. 

Am reusit sa conectez fiecare pin in parte: 

pin 2 - cablu verde - conectat la +12V la contact, siguranta SB22, in panul de sigurante de langa schimbatorul de viteze

pin 3 - in mufa A din BCM, pinul 43

pin 7 - portocaliu - in mufa B de la BCM, in pin-ul 20

pin 8 - maro - in mufa B de la BCM, in pin-ul 21

pinii 9, 11, 12  la 3 sigurante cu curent permanent, sub scaunul soferului. Cele 3 sigurante, fiecare de 20, trebuie montate ulterior la final.

 

Inca nu am reusit sa fac rost de un VCDS, pentru a activa remorca, dar am reusit sa fac un test pe o remorca si toate luminile functioneaza.

 

 

IMG_0613.jpg

IMG_0622.jpg

IMG_0623.jpg

IMG_0625.jpg

IMG_0626.jpg

IMG_0627.jpg

IMG_0628.jpg

IMG_0625.HEIC IMG_0626.HEIC IMG_0627.HEIC

Modificat de mede
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut prieteni! Vin la voi cu o mica intrebare, am un Multivan varianta lungă,  T5.1 2.0 bitdi. La scaunul din dreapta am o priză de 12v pe care am "ars-o" ca sa zic asa, cu un invertor de 220v pt laptop. Am cautat la toate siguranțele pe care le-am stiut sa o gasesc pe cea arsă dar nu am gasit nimic. Oare ma poate ajuta cineva cu localizarea acestei siguranțe? 

Va multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Florin. La tip/ varianta/ versiune am următorul cod:

7HC MCFCA308X0 LNFD7BT0117NVR07MGG0

Cred ca motorul este tip CFCA 

1968cm² 132KW.

An fabricatie: 2011

Multumesc. 

P.S. Scuze ca am revenit asa tarziu dar am fost plecat puțin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bună,  cineva care ma poate ajuta cu o schema electrica la un bcm 7h0937087p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectiv,  ce doresti sa faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!