Jump to content

Episodul 12 - Audi A4 - pic heavy


andrei_xp

Postare recomandată

Sunt oameni care merg in concedii in strainatate 4 oameni cu un Golf, deci la tine e lux :) Iar puterea motorului, e decenta, doar trebui exploatat mai "cu atentie".

Per ansamblu mi se pare o masina foarte corecta.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cateva poze, in asteptarea primaverii ?

Mari modificari nu am facut inca. De ceva timp tot promit sa ma ocup de tips si de debadge, dar nu am apucat. 

As vrea sa ii colantez cromul de pe grila frontala. Oare ar da bine? 

Abia astept sa vina primavara si sa pun la loc jantele pe 17. 

Voi reveni cu noutati curand. 

IMG_1837.jpeg

IMG_1839.jpeg

IMG_1840.jpeg

IMG_1842.jpeg

IMG_1849.jpeg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si am revenit cu noutati!

Saptamana asta am comandat tipsul de la Pilot si maneta de BC. Nu stiu exact daca pot face BC sa fie functional tinand cont ca am doar minidot. Daca are cineva informatii legate de treaba asta, let me know. 

In alta ordine de idei, saptamana trecuta, aflat intr-o deplasare in afara tarii, bara fata mi-a fost smulsa in parcare de un X5 :)) in consecinta, saptamana viitoare voi inlocui carenajul de pe dreapta fata, iar bara fata va intra si ea la revopsit integral. Daca tot o bag la vopsit, o sa vopsesc si etrierii in culoarea rosie, voi monta tipsul, voi face debadge pe spate (stiu, stiu, am zis ca o tot fac de mult timp).

Vreau sa mai fac ceva ce tine de estetica, si anume: vreau sa colantez grila frontala in negru (rama aia cromata), insa nu stiu daca sa colantez si emblema sau sa ramana doar aia cromata. De asemenea, ar da bine oare sa colantez carcasele de la oglinzi in brushed aluminium ca sa obtin un look S4? 

Cateva poze de azi, iar apoi voi mai reveni saptamana viitoare :) 

IMG_2011.jpeg

IMG_2013.jpeg

IMG_2097.jpeg

IMG_2100.jpeg

IMG_2101.jpeg

IMG_2103.jpeg

IMG_2108.jpeg

IMG_2110.jpeg

IMG_2112.jpeg

IMG_2115.jpeg

IMG_2116.jpeg

Link către comentariu

Normal ca se poate face functional BC ul. am facut la VAGuri fabricate din 96..pana in prezent. Trebuie sa tragi cablaj de la maneta la ceasuri, mufa gri, pini...+adaptare ceasuri, chei, actualizat km

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

@F l o r i n: Te voi contacta din timp, ca sa facem treaba cu prima ocazie cand vin la Bucuresti. 

On-topic, am vopsit bara fata, trimul de la schimbatorul de viteze, maneta de frana. 

Am colantat grila fata, carcasele de la oglinzi. Am schimbat racordul flexibil, montat tipsul si in sfarsit am facut debadge-ul promis de multa vreme. 

Odata cu debadge-ul, am facut si un mic test, astfel incat sa vedem cam cum ar trebui sa arate vopseaua, iar rezultatul il veti vedea mai jos.

N-am reusit sa rezolv cu vopsirea etrierilor, dar o sa ma ocup si de asta curand.  

Scuze pentru masina murdara, dar pentru ca abia a fost la vopsit, cateva zile voi amana prima spalare. 

Poze:

 

IMG_2240.jpeg

IMG_2242.jpeg

IMG_2258.jpeg

IMG_2262.jpeg

IMG_2263.jpeg

IMG_2266.jpeg

IMG_2267.jpeg

IMG_2268.jpeg

IMG_2270.jpeg

IMG_2274.jpeg

IMG_2275.jpeg

IMG_2279.jpeg

IMG_2281.jpeg

IMG_2283.jpeg

Link către comentariu

Cu mare drag, doar sa ma suni cu minim 2-3 zile inainte, pt programare.

Spor la modificari !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si cum orice inceput trebuie sa aiba si un sfarsit, incepand de saptamana asta, B5-ul are un nou proprietar. 

Nu am pus masina la vanzare pe niciun site, n-am zis nimanui ca am intentia de a vinde; pur si simplu am fost abordat de o cunostinta mai veche care mi-a facut o oferta buna, iar in final am ajuns sa batem palma. Nu as fi vandut-o sub nicio forma daca pretul nu ar fi fost unul foarte bun, dar mai ales daca as fi dat-o unui necunoscut care avea sa isi bata joc de munca mea. Dupa ce a luat-o noul proprietar, a mers cu ea la service, a facut o verificare cap coada, si DOAR preventiv a ales sa schimbe 2 capete de bara si sa faca o revizie completa (inclusiv distributia) desi eu abia facusem schimb de ulei si filtre acum 5000km. M-a sunat si mi-a multumit pentru ca stia ca nu are cum sa ia de la mine o masina naspa. 

A fost o experienta interesanta, si desi am facut multe modificari si imbunatatiri, varsta, dimensiunea si puterea mica a masinii, si-au spus in final cuvantul. 

Nu regret nimic si ma declar multumit pentru ca a rezistat pe toata perioada in care am folosit-o pentru a imi face treaba cu ea.

Mai jos cateva poze cu ea, fix cu o seara inainte de vanzare.

 

Iar daca mai sus am scris ca orice inceput are un sfarsit, mai jos va voi spune ca orice sfarsit e un nou inceput. 

In consecinta, voi prezenta mai jos, inlocuitoarea B5-ului. 

Este vorba de un A4, B8, fabricat in 2009, 1.8 TFSI - 160cp.

Nu este extraordinar de dotata, dar criteriile de selectie au fost: masina mai noua, mai puternica, mai mare si cu km putini. 

Ca dotari voi mentiona doar ce intra ca optional (masina fiind in mare parte echipata standard):

- faruri bixenon + led

- oglinzi pliabile electric

- volan in 3 spite de S-Line

- senzori fata-spate

- senzor lumina

In rest, pot spune ca marea bucurie o reprezinta motorul si faptul ca masina are km putini (132.000), verificati, trecuti pe factura de la dealerul din DE, pe TUV si asa mai departe. 

De asemenea, masina in interior arata aproape noua. NU are nicio zgarietura pe plastice, nicio zgarietura pe butoanele de la geamuri, buretele de la sezutul scaunului nu este lasat deloc, nu prezinta pete sau urme care sa arate ca s-ar fi fumat in interior. 

Voi pune doar cateva poze cu ea, urmand sa fac mai multe maine, pe lumina, dupa spalare si curatare corespunzatoare. 

Iar in materie de modificari, o sa incerc sa tin masina cat mai clean posibil, dar cred ca voi face urmatoarele:

- polish la faruri

- alte jante de vara (cele de masina sunt foarte urate, dar le voi tine de iarna)

- leduri la numarul de inmatriculare

- curatat tipsurile sau puse unele noi, cromate, tot de la Pilot

- nelipsitele "mud flaps" :)) pe care le-am pus si pe B5 

Cam asta e ce imi vine in minte la ora asta.

Daca este cineva care a avut motorul asta si imi poate da ceva detalii despre el, chiar as fi interesat.

af0d1b4a-d818-4afe-8509-20b925cd7b36.jpeg

b6428af8-9428-4898-bebb-7c5904e4f68a.jpeg

bfb6cfec-6d5c-4037-9077-69f218cc0cb5.jpeg

e56e073c-0719-4337-84b6-2b99fd03af3c.jpeg

IMG_2475.jpeg

IMG_2483.jpeg

IMG_2484.jpeg

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!