Jump to content

Audi Q3 - Stopuri


micuzzu_marius
 Share

Postare recomandată

Bună seara. Am o problema la un Audi q3. Ambele stopuri de pe haion nu mai funcționează din senin. Funcționează doar stopurile lungi de jos din bara. Pe Vcds foarte ciudat, nici o eroare. Înțeleg sa se ardă un stop sau sa funcționeze parțial, dar ambele sa moare instant? . Ce poate fi? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele la trecerea de la caroserie-haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă yala e ok, problema la modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și au revenit stopurile tot din senin, sper sa nu facă iar probleme. Contactul de la iala e ok ca mi arata în bord când e deschis/închis portbagajul. Nu știu ce a fost : cablaj întrerupt, mufe care nu fac bine contact sau modulul confort..... Ciudat ca nici o eroare pe interfața. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.si eu Am problema cu stopurile de pe haion q3 cateodata nu merg deloc si pe urma (nota moderator: porma nu e cuvant in limba romana) isi revin din senin,am vazut ca ai intampinat acceasi problema care a fost rezolvarea?

 

On 9/23/2019 at 9:58 PM, micuzzu_marius said:

Și au revenit stopurile tot din senin, sper sa nu facă iar probleme. Contactul de la iala e ok ca mi arata în bord când e deschis/închis portbagajul. Nu știu ce a fost : cablaj întrerupt, mufe care nu fac bine contact sau modulul confort..... Ciudat ca nici o eroare pe interfața. 

Care este rezolvarea la problema? Ca si eu patesc la fel.

Modificat de cogdao
Atentie la folosirea corecta a limbii romane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificati yala hayon, in blocurile de masura, cu vcds ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceasi problema am întâmpinat și eu. M-am trezit ca nu mai funcționează ambele stopuri de pe haion. Cele din bara funcționează , lumina plăcute funcționează, stop frâna parte superioară haion funcționează.

Doar cele de pe haion nu se mai aprind(ambele).

Am verificat mufe/legături /încuietoare portbagaj. Nimic.

Am făcut 4 teste, nu am nici o eroare pe masina/sistem de iluminat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia pana identifici problema, scoate firul de la switch hayon. Nu o sa mai vada hayon deschis.... dar vor merge lampile principale, cele de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu aceeasi problema. 
Nu mai funcționează ambele stopuri de pe haion. Cele din bara funcționează , lumina plăcute funcționează, stop frâna parte superioară haion funcționează.

Doar cele de pe haion nu se mai aprind(ambele). 

Am observat insa ca atunci cand apas frana, stopurile de pe haion fac o flicarire ciudata ( ca si cum ar fi un contact imperfect) dupa care se sting complet. 
A mai gasit cineva o solutie concret la aceasta problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erori stocate la diagnoza? 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 3 months later...

La q3 este un intrerupator care este declansat de clapeta incercuta in poza. Acel intrerupator trebuie verificat daca functioneaza. Se scoate tot panoul in care este prinsa. Apasati de cateva ori pe ea inainte de a inchide portbagajul si dupa asta poate face ce trebuie.

2023-audi-q3-trunk-space-carbuzz-654797.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!