Jump to content

Golf 7 - Imbunatatiri aerodinamice si NVH (Noise, vibration and harshness)


IRONICK
 Share

Postare recomandată

54 minutes ago, IRONICK said:

In cazul de mai jos eu as fi monta un carenaj suplimentar din tabla de AL de 1.5mm, cu 3 extractoare de aer.

Pentru ca pe traseu nu exista un amortizor de zgomot care sa influenteze fluxul de aer cald care iese.

20191001_095147.jpg.8a03ef57962813b6f6ae8bb30b39fe64.thumb.jpg.b9a2ca320c2c9b3c5daeab11695ec63c.jpg

Pe un alt forum a spus cineva ca a incercat ceva asemanator dar s-a incins prea mult, toata protectia termica se facuse albastra. Daca inchizi zona aia, toata caldura de la motor - daca pui scut si la motor - va veni acolo pentru ca va fi singura zona cu presiune negativa unde va fi tras aerul cald din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceeasi configuratie, adica doar teava acolo, nu si amortizor de zgomot?

Pentru ca eu ma gandesc exact invers, presiune pozitiva. La intrare este tunelul mai mare si se ingusteaza catre iesire. Asta inseamna cresterea vitezei aerului sau o iesire mai grea a lui si se creeaza acel punct cald. Poate ai observat si la amortizoarele de zgomot de la esapament, se coloreaza in anumite locuri sau ruginesc mai mult.

Din cauza asta am sugerat cele 3 gauri de iesire, doua in lateral pentru ca exista acele decupaje si unu central. Presiune negativa se creeaza si daca se accelereaza aerul inaintea gaurii de iesire dintr-un mic deflector (creeaza vid/absortie).

 

Ca o paralela, la calculatorele fixe trebuia un echilibru intre fantele de intrare si cele de iesire echipate cu ventilatoare. Daca presiunea era pozitiva se umpleau si de praf mai repede.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am putea chiar sa simulam pe simscale.com, dar trebuie sa avem corpul intr-un format ...

sim.thumb.jpg.16aacfa7a92b5a494375696b9b76c3d9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat carenajele montate bratele spate transversale de BMW M5 / M8.

Alea pentru versiunile standard erau mai scumpe. :)

care.jpg.859c5efce0c661c540f44b0ce8246bb1.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au venit carenajele. Sa vad cand imi fac timp si de astea, momentan am la indemana modelul cu puntea H, nu cu independenta.

O sa fie nevoie de construirea unor prinderi din AL de brate.

carenaje.thumb.jpeg.b052797880f724923cf3f1a8a1f2d0af.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Sa montezi cele mai subtiri roti posibile (trecute in cartea masinii) nu ajuta?  Dpdv aerodinamic castigi intotdeauna iar ca aderenta si tinuta de drum iarna sigur ai de castigat. Daca va uitati la cursele de pe zapada si gheata, masinile au roti ca de roaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ajuta si rotile cu latimea mai mica. Si garda la sol mai mica.

Iarna (zapada, gheata etc) chiar este recomandat sa pui roti cu latime mai mica pentru aderenta mai buna.

Bine, la curse respective rotile au crampoane metalice.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/13/2019 at 2:05 PM, IRONICK said:

Daca ma gandesc bine, la 4motion se pot adapta carenajele de brate. Eu le-am cumparat din USA, in EU nu se mai gasesc. Trebuie sa imi ajunga in octombrie (mi le-a luat cineva si le aduce personal).

Nu sunt de G7 (imprumutate de la Audi :)), dar bratele sunt asemanatoare. Posibil o mica adaptare la cablul franei, repozitionare etc

Au ajuns.

csd.thumb.jpeg.383e6dbd0c5239abf6597b30aa73b772.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/28/2019 at 9:16 PM, IRONICK said:

Au venit reperele de Polo.

Nu am avut timp sa ridic masina pe elevator, dar vizual carenajele de bascule nu-s plug-n-play. Adica doar o gaura de prindere se potriveste, aia spre cadru. Sunt drepte, iar basculele de Golf sunt putin curbate pe latura mica a L-ului. Am uitat sa comand si clipsuri de prindere. :(

Carenajul de punte de la Polo MK6. Puntea are aceeasi latime, clemele nu se potrivesc pe gauri (cum ma si asteptam).

Dar se poate prinde foarte usor cu coliere de plastic.

 

00.jpg

01.jpg

02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu am mai scris pe aici. Dupa cum se observa, am anticipat montarea carenajelor mai mari pe bratele pe Golf 8. (cele de BMW pe care le-am luat eu)

G8.0.thumb.jpg.7e5dab0abcc11ab2bb2222439d0fb61c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneai de niste capace la roti,,,,,,,ce forma s-ar preta pentru zgomot  mic si eficienta maxima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, scuze. Am ramas dator cu asta. Am folosit modelul asta (poza-i de pe net, eu am luat un set bun si le-am reconditionat)

Am preferat aerodinamica + racire.

f9b36a5f28e1b431fdbf3b9788140580.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are marca? Ala-i doar un plastic care se vopseste, importante sunt efectele.

Tesla foloseste capace de roti la jantele de aliaj. Cum pe mine ma intereseaza si racirea (necesitate), am mers pe varinta de mai sus.

https://electrek.co/2018/01/19/tesla-model-3-aero-wheels-explained/

https://electrek.co/2019/09/23/tesla-aero-wheels-leak-update/#jp-carousel-104130

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Studii facute de universitati: http://publications.lib.chalmers.se/records/fulltext/250512/250512.pdf, nu pareri subiective despre plastice.

De aici se pot trage multe concluzii, inclusiv de ce Audi a montat un mic deflector in partea superioara a rotiilor din fata (ca idee, cand se merge pe ploaie, se observa ca pe acolo incepe sa iasa aerul din contraripa).

https://www.netcarshow.com/audi/2018-sq5_3.0_tfsi/800x600/wallpaper_a0.htm

https://www.netcarshow.com/audi/2019-sq2/800x600/wallpaper_3d.htm

 

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la BBS aveau ceva jante la care se atasau capace speciale pentru ce vrei tu:

 

1111.jpg

2222.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, stiu, dar sunt prea mult pentru ce vreau eu.

Nu am continuat sa explic, credeam ca putini citesc sau sunt interesati. ?

https://www.jdmeuro.com/tag/turbofans/

Cele de BMW au pe partea interioara lamele care duc direct catre fantele de evacuare.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam mai demult de carenajele construite pentru basculele fata:

00.thumb.jpeg.4fc43c7b754c8121235d58a23010cde2.jpeg

01.thumb.jpeg.0b7a1d653f28a7ab68a6fd0063b1c115.jpeg

02.jpeg.65450c1ca33037e5a35747f60c547287.jpeg

03.jpeg.d6a24c101c2e07d5ff1d1081d1a3e1ef.jpeg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ma laud ca am dreptate cu importanta cu care trateaza producatorul aerodinamica.

Audi-e-tron_Sportback-2021-1280-5c.jpg

Audi-e-tron_Sportback-2021-1280-5d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.10.2019 at 22:01, IRONICK a scris:

Carenajul de punte de la Polo MK6. Puntea are aceeasi latime, clemele nu se potrivesc pe gauri (cum ma si asteptam).

Dar se poate prinde foarte usor cu coliere de plastic.

 

00.jpg

01.jpg

02.jpg

Pentru Golf 8 codul este 5WA501715A pentru puntea H.

La modelele cu punte spate independenta au adaugat doua carenaje in functie de pozitia esapamentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.09.2019 at 23:40, IRONICK a scris:

Pentru puntea spate, am gasit ceva carenaje de imprumutat. Unul scurt (esapament care trece pe sub punte), unul lung (esapament care trece peste punte) si altul care arata mai bine, dar cu modificari multe pentru adaptare (i-am pus codul mai mult de info).

La G8 au revenit cu montajul lor. Tot doua modele, si tot cu cleme aditionale de prindere.

Pentru cei care nu au rabdare: 5WA501713 si 5WA501713A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.09.2019 at 15:22, IRONICK a scris:

haha.thumb.jpg.e64c0cba3f5c262562cc76419f577c31.jpg

Si tot din aceeasi categorie (aerodinamica G8), a aparut si carenaj in dreapta rezervorului, ca cel din poza mea de mai sus (in poza este in stanga). Eu l-am construit manual, le ei este 100lei.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Mai imi lipsesc cateva carenaje si deflectoare si il termin.  ? ? ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!