Jump to content

Schimbare valori rezistente smd iluminat cluster


Dragos325
 Share

Postare recomandată

Salut. Am schimbat ledurile de la instrument cluster la al meu b5.5, insa lumina e cam puternica... As dori sa schimb si rezistorii, insa nu stiu care sunt si de cati ohmi...

Nu vreau sa modific din potentiometru intensitatea... Scade prea mult de la celelalte lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee ar fi sa urmaresti traseele de la led-uri. In principiu sunt catene de cate 3 inseriate si un rezistor de limitare a curentului pe fiecare catena.

Valorile rezistentelor stiu ca difera de la catena la catena, asa le-a calculat fabricantul.

Problema cea mai delicata va fi gasirea unor rezistente smd care sa echivaleze cu valoarea existenta + o valoare fixa adaugata.

Varianta cea mai eleganta e montarea unor LED-uri de calitate (OSRAM in principiu) cu intensitate luminoasa mica, ~300mcd (asa am procedat eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.... 

Dar mai astept... Poate cineva a schimbat rezistentele si merg la mai sigur... 

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am facut acelasi lucru ca tine , schimb leduri , aceiasi problema , ziua se vedeau misto , noaptea te orbeau .........ca sa nu mai ma complic cu electronica am facut asa.....desfacur ceasuri iarasi , luat o coala hartie a4 curata , taiat din ea astfel incat sa acopar ledurile sub folii ......hartia va diminua intensitatea , nu va schimba culoarea si va ajuta si la o mai buna distribuire a luminii mai ales daca noile leduri au un unghi mai mic de dispersie......nu exista pericolul sa ihcurce cu ceva pentru ca se tine in cupele alea de plastic care vin sub folii........poti folosi chiar cate doua bucati daca vrei mai redusa intensitatea........bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/15/2019 at 10:56 PM, xez said:

am facut acelasi lucru ca tine , schimb leduri , aceiasi problema , ziua se vedeau misto , noaptea te orbeau .........ca sa nu mai ma complic cu electronica am facut asa.....desfacur ceasuri iarasi , luat o coala hartie a4 curata , taiat din ea astfel incat sa acopar ledurile sub folii ......hartia va diminua intensitatea , nu va schimba culoarea si va ajuta si la o mai buna distribuire a luminii mai ales daca noile leduri au un unghi mai mic de dispersie......nu exista pericolul sa ihcurce cu ceva pentru ca se tine in cupele alea de plastic care vin sub folii........poti folosi chiar cate doua bucati daca vrei mai redusa intensitatea........bafta!

Mersi.... Dar in cele din urma am gasit, ar fi resistor 103, marimirea 0805.... Mi-am dat comanda, cand voi ajunge acasa, sper sa arate cum imi doresc. :)

Ceea ce nu-mi place, la ace lumina albastra e cam... slaba(am si zgariat acele cand le-am curatat si revopsit in albastru). Ar fi o varianta sa cumpar alte ace? Ceva custom.... sau sa cumpar alt bord si sa-i iau acele si sa incerc sa le revopsesc? Dar tura aceasta cu mai mare atentie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca sunt rezistente 1206, dar daca tu zici ca sunt 0805...

Ce e cu 103 ala? Nu au toate aceeasi valoare. Au valori diferite, in jurul a 1,5k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi post-ul meu de acum 6 ani. Ai exact ce iti trebuie  

 

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, C o s m i n said:

Eu stiu ca sunt rezistente 1206, dar daca tu zici ca sunt 0805...

Ce e cu 103 ala? Nu au toate aceeasi valoare. Au valori diferite, in jurul a 1,5k.

Hmm.... Inseamna ca nu trebuie sa cred tot ce gasesc pe internet, deci 1206 sa iau...

2 hours ago, hremus said:

Vezi post-ul meu de acum 6 ani. Ai exact ce iti trebuie  

 

Mersi mult... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!