Jump to content

Problema centuri


Demonhunter
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am cumparat de curand un B8, si cand am vrut sa prind scaunul de copil in spate cu centura am observat ca nu pot trage centura decat vreo 40 cm apoi se blocheaza, stanga dreapta la fel, cea de mijloc merge, daca trag din scurt se blocheaza, insa oricat as incerca, nu le pot trage mai mult de 40 cm.

A mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele au rămas bucate în urma unei tamponări în care s-a activat sistemul de siguranță. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centurile au senzor de inclinatie, motiv pentru care se blocheaza daca banchetele nu sunt blocate/inchise cum trebuie.

Rabateaza-le si blocheaza-le la loc. Apoi mai incearca o data centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centurile sunt pe stalpi, nu pe bancheta, am incercat si ce ai zis tu, degeaba, exista vreo metoda sa le deblochez? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista nici o solutie sa de delochezi daca sunt blocate, insa nu inteleg exact comportamentul.

Daca tragi 40cm se blocheza si dupa ce dai drumul se retrag la loc sau raman blocate in continuare ?  Ar trebui sa vezi daca se aude vreun zgomot dubios cand extragi chinga sau daca cumva nu sunt fixate corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ruleaza 40 cm si le dau drumul si se trag inapoi, nu se aude nici un zgomot, daca trag din scurt se blocheaza si la 10 cm. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la orice masina, daca tragi tare, brusc si din scurt de centuri, se blochează. Pe principiul asta functioneaza tensionarea in caz de impact. Acum,  nu știm cât de tare le tragi tu. Dacă le tragi mai lent,  tot asa se blochează?

Si la mine se blochează dacă le bruschez, dar daca le trag calm si normal,  merg prefect.  Si la fostele masini,  tot asa...

Modificat de Pasatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La el alta este problema... a fost expusa mai sus. Cel mai probabil este o problema mecanica, sau sunt limitate din alte motive gen accident. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva sunt rasucite ? La mine cea din stanga era rasucita in interior si nu iesea toata , se bloca indiferent cat de lent trageam de ea si pana la urma am reusit sa o rasucesc la loc si merge fara probleme acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema din ele sistemul de blocare acționează de aiurea se pot demonta de către cineva care a mai făcut acest lucru și se pot repara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la fel, stanga spate blocata. Merge trasă maxim 30-40 cm..a desfăcut-o cineva, e ușor? Sau doar la service neapărat? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Exact asa face și a mea din dreapta spate după vreo 40cm se blocheaza oricât de finuț as trage 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie răsucită in interior. La mine așa a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La centura de la șofer ați avut probleme? Trebuie sa ajut centura mereu când o decuplez că nu se mai trage singura. Am testat sa o scot toată iar 3/4 se trage singura iar ultima parte trebuie ajutata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Centurile la Passat B8 sunt cu pretensionare (adica au un cartus pirotehnic). In caz de accident, cartusul isi face treaba (pretensioneaza centura), dar ulterior centurile nu mai sunt operationale (se blocheaza).

Ideea este ca de fapt si centurile de la Passat pot fi folosite ca centuri normale (adica fara pretensionare).

In caz de blocaj se pot demonta (si se regleaza sistemul de blocare) astfel incat sa permita tragerea centurii, precum si blocarea la soc (dar vor functiona fara pretensionare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu are legatura cu problema lui ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/6/2021 at 9:59 PM, frostyy said:

La centura de la șofer ați avut probleme? Trebuie sa ajut centura mereu când o decuplez că nu se mai trage singura. Am testat sa o scot toată iar 3/4 se trage singura iar ultima parte trebuie ajutata

ARcul de tensionare (rotire) din interior are ceva probleme, trebuie desfacuta centura si verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva usor, din exterior.  Se trage toata centura, se curata cu o carpa si un pic de apa, se aplica un spray cu silicon pe centura, se curata, dupa care isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare, o problemă asemănătoare, se blocheaza centura, la șofer, trebuie să trag încet câte puțin până o pot trage ...la retragere e ok, asta se întâmplă când e cald afară, peste 20 grade celsius,  iarna nu e nicio problemă,  sau dimineața când e rece , a mai pățit careva, o soluție este? Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!