Jump to content

Consum ulei - 2.0 TDI, 150 CP (Tiguan AD1)


cotud
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt curios ce consumuri de ulei ati inregistrat la VW Tiguan AD1 2.0TDI - 150 CP.

In cazul meu situatia arata in felul urmator:

  • VW Tiguan AD1 AllSpace, 2.0 TDI 150CP, achizitionata de noua de la PBN in August 2018 
  • August 2019 - 20 000 km - se aprinde martor galben - verificati nivelul de ulei. Nivelul pe joja apare la minim. Completez cu ulei, conform manualului de utilizare, a indicatiilor service-ului VW si a indicatiilor celor de la call center VW asistenta. 
  • Am completat pana aproape de maximul pe joja, o cantitate de 850 ml de ulei. De aici deduc ca in 20 000 km mi-a consumat max 850 ml ulei.

In manualul de utilizare toleranta de consum de ulei este de 1L la 2000 km.

Voi ca experiente aveti legat de consumul de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Consum ulei - 2.0 TDI, 150 CP (Tiguan AD1)
  • 1 year later...

Aceiasi situatie si la mine. Fac in general cca 70 km x zix 20 zilex luna . La cursele astea nu m ia intrat martorul. Dar la un drum mai lung  cca 2000 de km am avut aceasi situatie. Asta sa fie consumul motorului? In iarna am fost foarte atent . La temp de sub -0 grade  am folosit webasto. Cind nu l am folosit am mers mai incet pina peste 50 grade temperatura ulei. Deci 75 apa. La inceput am crezut ca din cauza asta papa ulei.  Curios ....am avut o zafira din 2006 acelasi motor de 2000 si nu am completat cu nici macar un gram de ulei de la schimb la schimb. Bineinteles ca pe joja era undeva la sub jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!