Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

22 hours ago, olymanta said:

Buna ziua as vrea sa stiu ce diferenta e intre ialele cele cu capac verde si cele cu capac negru am desfacut si cea cu capac negru are la motorasul ala un fel de ambreiaj si cea cu capac verde are direct roata dintata pe ax. Care ar fi mai buna ?

cu cat mai noua, cu atat mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
techmaster34

am demontat ieri brosca de la usa de la pasager deaorece se inhidea dar daca descuiam cu cheia de pe partea soferului nu se deschidea,doar de pe butonul de pe usa sofer.Am refacut lipituri am verificat swicth sunt ok dar am urmatoarea eroare.2 Faults Found:
01032 - Central Locking Key Switch; Passenger Side; Lock 
            29-00 - Short to Ground
00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221) 
            27-00 - Implausible Signal

La masina led nu mai clipeste dar se incuie si se descuie ok.inainte cand era cu probleme se activa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

baieti..am si eu urmatoarea problema..nu mai primeste comanda de la cheie..nici cum, precizez ca am avut un fir topit si l-am schimbat. cheia am resincronizat`o din nou , masina confirma dar nu vrea nici cum..in blocurile de masura cand apas pe butoane apare ca merge... orice sfat este bine venit, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu alt modul confort.

Firul topit... care a fost cauza ? Ce scurt circuit ai avut pe acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,  am urmatoatea dilema, broaca stanga spate a inceput sa faca figuri in ultima saptamana am patit de 2 , 3 ori , descui din telecomanda , tamburusul ramane jos si totusi iese de pe safe pentru ca o pot deschide din interior daca dau de 2 ori de maner  , ca un fel de child lock . Daca o incui din telecomanda , merge perfect intra pe safe si nu pot deschide din interior.

Am patit de 3 ori in interval de o saptamana , destul de rar. Exact acum un an refacut toate 4 broastele lipituri , curatat colector motoras , new switch cu lamela. Mai face si daca dau butonul de panica pe usa soferului ,  la descuiere nu se ridica tamburusul dar o pot deschide daca dau de 2 ori de manerul din interior iar apoi functioneaza perfect dupa ce o inchid deschid din butonul de la sofer.

Ceva idei? 

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buton de incuiat, Radu...nu de panica.

Vezi daca nu cumva se strica/s-a stricat arcul mic elicoidal, de pe partea electrica a yalei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan
On 12.06.2017 at 10:02, F l o r i n a scris:

incearca cu alt modul confort.

Firul topit... care a fost cauza ? Ce scurt circuit ai avut pe acolo ?

fir topit a fost doar unu si nu ducea la contact. era ceva fir de plus . cauza arderi a fost punerea unui calculator de confort defect ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca nu este un plus contact - caz in care masina vede contactul pus si telecomanda nu actioneaza centralizata. Vezi in blocurile de masura acest lucru, pe 46-convenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

am remediat problema si totul a revenit la normal..am schimbat firul ars si a necesitat inlocuirea partii electrice de la contact :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci inseamna ca s-a dus scurtul, pana in partea electrica a contactului si modulul confort vedea contactul pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma  a ramas sus tamburusul dupa ce am incuiat din telecomanda , clar lipiturile. Le-am refacut azi si merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ciurdea Ionut

Salut!

Astazi am rezolvat si eu cele 2 erori:

2 Faults Found:
01553 - Motor for Central Locking; Passenger Door (V57); Lock 
            012 - Electrical Fault in Circuit
00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221) 
            008 - Implausible Signal

Defectul era pe motorul B, colectorul era negru: reconditionarea a constat in demontarea motorului (lamele de alimentare cu + si - nu sunt lipite doar inserate in plasticul port perii), curatat cu wd 40 port perii si cu banda colectorul (sugerez curatare cu spray de contacte nu am procedat corect cu banda). Nu am putut indrepta lamele de tabla care tin suportul port perii asa ca am fortat si le-am indreptat ulterior.

Nu increcati sa demontati roata dintata!

Rezultatul este WoW, in sfarsit dupa ~ 1 an de "pandit usa" am reusit sa ma mobilizez pentru a rezolva o chestie relativ simpla, conteaza foarte mult sa mai ai pe cineva langa tine (nu ca si mobila) cand o faci prima data.

Jettalock01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
undertacher2001

Va salut.De ceva timp experimentez careva probleme cu inchiderea centralizata a masinii in sensul ca:

1. Daca blochez usile de la butonul interior de pe portiera soferului ,usa soferului nu se blocheaza restul da .Mentionez ca la aceasta broasca(usa sofer) am schimbat switchul si am refacut lipiturile

2.usa fata pasager se blocheaza/deblocheaza doar cand vrea ea (alternativ) si neavand tamburus de blocare pe usa chiar este o problema.La aceasta usa nu am desfacut broasca niciodata.

Am facut si o scanare si au iesit la iveala urmatoarele coduri:

Adresa 46: Confort Eticheta: ROJ\1C0-959-799.lbl Număr VAG: 1C0 959 799 F Componenta: 9V Komfortgerát HLO 0004 Codare: 00259 Atelier: WSC 36676 VCID: 3A70E256268E5AEE52-4B18 Subsistem 1 - Număr VAG: 1C0959801B Componenta: 9V Tőrsteuer.FS KLO 0202 Subsistem 2 - Număr VAG: 1C0959802C Componenta: 9V Tőrsteuer.BF KLO 0202 Subsistem 3 - Număr VAG: 1C0959811A Componenta: 9V Tőrsteuer.HL KLO 0202 Subsistem 4 - Număr VAG: 1C0959812A Componenta: 9V Tőrsteuer.HR KLO 0202 2 coduri de defecte: 00928 - Unitate închidere centrală -F220- şofer 27-00 - Semnal neplauzibil 00929 - Unitate închidere centrală -F221- pasager 27-00 - Semnal neplauzibil

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

Salut!

@undertacher2001 cu greu trec peste postarea ta, dar in fine...

1) Pentru usa sofer nu inteleg principiul pentru care ai schimbat switch-ul avand in vedere simptom-ul. Pune lumina pe automat daca la deschiderea usii lumina se aprinde atunci switch-ul functioneaza. Daca totul e OK, avand in vedere codul de eroare ai probleme cu motorasul ( vezi postarea mea de dinaintea postarii tale).

2) Pentru usa pasager - la fel ca la punctul 1.

Din punctul meu de vedere ai probleme cu motorasele la ambele usi -> se reconditioneaza.

By the way daca nu ai "tamburus" ai o "borta" pe lateralul usii pentru blocare si cheie pentru sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Salut Ionut.Multumesc pentru sfaturi.Nu inteleg ce are postarea mea in afara faptului ca acel copy /paste al logului nu  a iesit asa cum trebuia.

Switch-ul de la usa sofer l-am schimbat in trecut cand lumina de la plafoniera, cea din usa respectiva cat si buzerul de avertizare  a luminilor aprinse nu mai functionau.

Daca ai timp sa postezi o poza cu acea  borta ti-as fi recunoscator.

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cantul usii ai cele doua suruburi m8 care sustin broasca, mai ai un capacel negru care mascheaza surubul manerului, si ar trebui sa mai ai inca o guara mascata de un capac rotund. Demonteaza ambele broaste si curata motorasele ca la carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Multumesc frumos kelu.

Nu am decat capacelul care mascheaza surubul manerului.

Am desfacut broasca si am refacut lipiturile,motorasul era tipla.Acum functioneaza usa pasager o sa fac acelasi lucru la cea de la sofer.

2017-07-22 10.32.10.jpg2017-07-22 10.31.27.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi ziceți si mie daca modelul din poză e ok pe o broasca față dreapta golf 4 ca sa nu demontez si sa constat ca nu e bun. Eu am comandat pentru dreapta dar cand a ajuns nu seamana cu ce era in poza :( si nu seamana nici cu ce stiu eu ca e pe mașină. Dar ma gandesc ca daca tai tăblița e la fel. Mulțumesc si drumuri bune!

IMG_22072017_151926.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Nu taia tablita,o sa ajute la functionare.

Cat despre potrivire vezi dimensiunile.Pare ok de unde l-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa il las asa. De pe ebay si asa arata in poza.

s-l1600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare baietii,

 

Am si eu o problema cu golf-ul meu SDI achizitionat recent. Nu imi merge inchiderea de cand am luat'o si ce am observat este ca a fost montata alarma pe masina si mai apoi dezactivata. Simptomele ar fi urmatoarele: luminile interioare nu raspund indiferent de portiera care o deschid, luminile din portiere nu se aprind ( 1 singura data sa aprins lumina din portiera dreapta cand am deschis si portiera stanga,) in schimb in bord imi apare cand e usa deschisa. Cum imi recomandati sa procedez? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La Golf 4 Variant, nu pot încuia mașină decât d l butucul de la hayon(închidere centralizata), nu pot închide mașină pe nici una din ușile din fata, se învârte cheia în gol.

Cum pot rezolva ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,ma poate ajuta cineva cum sa deblochez usa spate dreapta golf 4.a ramas blocata inchis nu se mai deschide nici din cheie,nici cum.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!