Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Da scuze acum mi-am dat seama , ca asta era cu calculatorul de coloana ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzor leveling, calculator leveling, instalatia, etc

 

tempomatul nu are nicio legatura cu BCM-ul si varianta din echiparea masinii. Fa o scanare sa vedem ce ai pe masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur are midline 86.Nu am intalnit pana acum golf TL, CL sau HL, fara xenon din fabrica, cu centrala highline.

Pe langa centrala si cablaj am impresia ca  ii mai lipseste controlerul de xenon/AFS.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat - dar sa vedem scanarea... poate a mai inlocuit cineva centrala, cine stie -  cel mai corect e sa o scanare intai, sa verifice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am centrala electrica lowline (cu 084) si din ce am inteles aceasta nu suporta proiectoare.

Dar, daca intru cu VCDS pe Central electric pe byte 14 am bitii urmatori care ii pot selecta

AQIhQfN.jpg

Ce sa inteleg, ca merg totusi puse proiectoare si chiar activata functia cornering? Daca nu ar suporta proiectoare banuiesc nu ar trebui sa fie disponibili acesti biti... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelmarius

Eu am proiectoare de ceata si din cate am inteles centrala este tot lowline:

 

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 5K0 937 086 J    HW: 5K0 937 086 J
   Component: BCM PQ35 M    011 0046  
   Revision: BC011001    
   Coding: 0E000ABA802DE3C040000080100081E403010088508089205C8040000040
   Shop #: WSC 00066 000 00000
   VCID: 3B7F2935BA7E811
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din scanare rezulta ca este midline(terminatie 86) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Salut,

Am centrala electrica lowline (cu 084) si din ce am inteles aceasta nu suporta proiectoare.

Dar, daca intru cu VCDS pe Central electric pe byte 14 am bitii urmatori care ii pot selecta

AQIhQfN.jpg

Ce sa inteleg, ca merg totusi puse proiectoare si chiar activata functia cornering? Daca nu ar suporta proiectoare banuiesc nu ar trebui sa fie disponibili acesti biti... ?

 

verifica daca ai pinii dedicati proiectoarelor, in centrala electrica - daca ii ai, va merge - altfel nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare:

 

RCD310 + MDI + asta

 

ar putea sa redea muzica de pe un stick USB?

 

Initial am vrut sa schimb RCD310 cu RCD510/RNS510 dar topicul cu navigatii furate mi-a cam taiat elanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelmarius

Dap, va face ce doresti tu. insa decat sa dai 60 usd cu tot cu transport pe cablul acela de la apex mai bine cumperi de la noi cu 50 de lei cablu+mufa pt rcd510 varianta Asia si ii pui mufa usb la un capat.

Eu am modificat un astfel de cablu pentru a incarca telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurelmarius nu am RCD510, am RCD310.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelmarius

Am inteles ca nu ai rcd510. In linkul dat de tine, acel cablu este doar in prelungitor usb cu mufa ce se poate monta langa schimbatorul de viteze. Eu iti datusem doar o varianta home made la acel cablu deoarece oricum ai nevoie de adaptorul de la mdi la usb.

Uite aici un kit complet: http://www.carsystems.pl/vw-media-in-mdi-kit-usb-adapter-for-cars-with-aux-retrofit-5n0035342e,id364.html

Modificat de aurelmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

aici multe piese din dezmembrari -> www.callparts.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare:

 

RCD310 + MDI + asta

 

ar putea sa redea muzica de pe un stick USB?

 

Initial am vrut sa schimb RCD310 cu RCD510/RNS510 dar topicul cu navigatii furate mi-a cam taiat elanul.

 

mufa plus cablajul respectiv, este pt RCD510 fabricat in China - pe unitatile europene nu merge USB-ul, nu ai unde sa-l conectezi... si nici pe RCD310

 

RCD510 - nu prea am auzit cazuri de unitati furate, cel putin nu in Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor !

Sunt incepator in treburile astea dar ma confrunt cu o mare problema si poate ma puteti ajuta ! Sunt nevoi sa imi repar masina dupa un accident suferit pe partea dreapta fata si am o problema cu farful drept . Masina este un golf 6 2010, 1,6 tdi , 105 cp, combi, echipata din fabrica cu faruri bixenon adaptiv, fara led . Farul drept este distrus ...a mai ramas din el lupa cu becul xenon, unitatea afs, calculatorul de la xenon si motorasul. Problema este daca pot pune faruri normale (halogen) si sa renunt la bixenon (stiu ca unii vor zambi sau isi vor da palme peste fata cand vor citi , dar sincer am 2 saptamani de cand caut un far drept la fel cu cel stang la un pret decent -sa zicem- si nu gasesc ) ? Trebuie adaptata instalatia electrica ? ce presupune adaptarea ? mufele de la bixenon am vazut ca sunt diferite de cele de la farurile de halogen (au tot 9 pini dar nu se cam pupa)....trebuie si buton pentru reglajul farurilor ? Se poate realiza lucrarea fara costuri exagerate ?

   Multumesc anticipat pentru raspunsuri si scuze daca nu am postat unde trebuie sau pentru unele intrebari care ar putea parea idioate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumperi mufe adaptoare, montezi farurile halogen si dupa aceea codezi cu vagcom in calculatorul masinii.

parerea mea este sa cauti farul bixenon, poate gasesti la pret decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe olx si nu numai de vanzare doar far drept xenon simplu. Acum daca la tine decent este 400ron pe bucata nu vei gasi asa ceva in stare buna. E pacat sa renunti la xenon oem mai alea ca ai instalatia.

Paradoxal poti da mai multi bani pe schimb inapoi in halogen si cu complicatii daca vrei sa vinzi centrala, senzorul autoleveling ca sa recuperezi din bani. Da trebuie sa iei buton pt reglaj manual la halogene.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc pentru sfaturi si ajutor  si in ultimul rand in fara de cele doua anunturi de pe olx si de pe bazar 4 tuning, in doua  saptamani de cand caut nu am vazut nimic . Intr-adevar a fost un anunt... ala cu 400 de lei (al unui tip Sorin Fabian din Bucuresti)...dar din pacate 2 probleme : prima = urechi rupte si lipite (si se pare din discutia telefonica a reiesit ca are si geamul inlocuit sau cel putin asa am inteles eu) si a doua problema majora, farul avea si led iar eu am bixenon simplu , fara led (iti dai seama cum arata dreptul cu led si stangul fara led , nu ?!)

 

Am vazut pe olx si nu numai de vanzare doar far drept xenon simplu. Acum daca la tine decent este 400ron pe bucata nu vei gasi asa ceva in stare buna. E pacat sa renunti la xenon oem mai alea ca ai instalatia.
Paradoxal poti da mai multi bani pe schimb inapoi in halogen si cu complicatii daca vrei sa vinzi centrala, senzorul autoleveling ca sa recuperezi din bani. Da trebuie sa iei buton pt reglaj manual la halogene.

Modificat de bobimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.ebay.de/itm/Xenon-Scheinwerfer-re-VW-Golf-6-VI-Xenonscheinwerfer-5K1-941-752-C-5K1941752C-/121706943404?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item1c564c93ac

Mai bine de atat nu se poate. 90e si cu transport 120e. Urechile se rezolva foarte usor printr-un kit de reparatie de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ego...dar in cele din urma am rezolvat-o cu amicul ShadowZZ. Oricum , apreciez efortul si promtitudinea!


Acum am si 2 faruri de golf 6 (cu halogen....Valeo, parca cu tot cu becuri) de vanzare :lol: :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu, nu se poate - nu ai acea mufa, la RNS310 - in care sa intre cablul pe USB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok merci, exista macar vreo solutie prin care sa conectez acel port usb din link printr-un convertor de tensiune la un 12V  preferabil permanent?

Practic as vrea sa-mi am o mufa USB in care sa bag telefonul la incarcat fara sa fie pus contactul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia un incarcator auto, il legi la 12v si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!