Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Eu am pe masina in momentul de fata 1k0 937 086 M , deci tot 1k0 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare merg si stopurile led(care au fost introduse mai tarziu)cu 1k0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma mai incred in ce scrie pe siteul lor de cand mi-au trimis controler de xenon de passat zicand ca merge pe golf 6, controler care in continuare este descris  gresit:

http://www.carsystems.pl/vw-head-light-unit-cornering-range-5m0907357e,id287.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala electrica BCM pentru VW Golf 6 Jetta MK6 - necesara pentru uptate la xenon, DRL Led si/sau Stopuri LED

OEM 1K0 937 087 Q

D@ny vad ca vinde acelas cod de piesa si in descriere spune ca merg atat ledurile RDL si stopuri LED . Acum banuiesc ca terminatia Q este mai desteapta decat AG insa si cu 250 ron mai scumpa , nu stiu sigur ce poate face AG in + sau in - fata de Q insa nu as da 250 ron pentru o litera in plus daca merg atat xenon cat si stopuri pe led . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-au putut coda stopurile led si pe centrala cu terminatia 86M asa ca nu vad de ce nu ar merge pe 87 indiferent de litera.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu vanzatorul la telefon astazi si dupa spusele lui centrala ar fi perfect compatibila cu Golf 6 , prin urmare am dat comanda de 1k0 937 087 AG si am termen de retur 7 zile dupa confirmarea livrarii . Sper sa am noroc sa scap destul de ieftin , am sa revin cu lamuriri dupa ce o primesc , montez si codez .  Multumesc pentru informatii tuturor  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deja e sticky si locked cel pt retrofit de climatronic nou, asa ca postez clipul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu-ti recomand..

 

"I tried to swap to the R needles today, it all went well until i turned on the car, and noticed that the needles did not illuminate as blue. It was a dim red with some blue in it. Looked awfull! So i replaced them and gave up..

Thats means, all golfs except the R, got RED LED lights in their cluster. Means you will have to replace that light aswell in order to install the R needles."

 

sursa:

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=12795&page=5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu problema lui.

 

La polonezi cica iti dau si 4 LED-uri albastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui doar acele, fara sa schimbi ledurile, asa face. Kit-ul asta vine cu tot cu leduri albastre dar e cam scump pentru ce ofera sincer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E tare daca vine si cu leduri dar.. Nu as desface clusterul pt asa ceva :) l-as schimba cu unul premium mai degraba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

63 de euro fata de... 400??

Asta fara sa mai recuperezi nimic de pe al tau deoarece am inteles ca daca nu vine clusterul cu 0 Km nu se poate pune pe alta masina.

Pentru cine vrea ace albastre merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam treaba cu 0 km.. Ciudat. In fine, clusterul cred ca o sa fie printre ultimele pe lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

nu-ti recomand..

 

"I tried to swap to the R needles today, it all went well until i turned on the car, and noticed that the needles did not illuminate as blue. It was a dim red with some blue in it. Looked awfull! So i replaced them and gave up..

Thats means, all golfs except the R, got RED LED lights in their cluster. Means you will have to replace that light aswell in order to install the R needles."

 

sursa:

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=12795&page=5

 

e normal, atata timp cat bordul cu ace rosii, are cate 2 leduri rosii la fiecare .... limbuta.

 

Stiu problema lui.

 

La polonezi cica iti dau si 4 LED-uri albastre.

 

corect - si se inlocuiesc cele care le ai acum, cu cele albastre.

63 de euro fata de... 400??

Asta fara sa mai recuperezi nimic de pe al tau deoarece am inteles ca daca nu vine clusterul cu 0 Km nu se poate pune pe alta masina.

Pentru cine vrea ace albastre merita.

 

se poate pune, nu-i bai... e posibil sa nu vrea, pe la anumite reprezentante... eventual se da inainte la 0, daca zice ca il refuza serverul.

 

daca tot nu vrea, se gasesc solutii, se modifica eepromul, se imperecheaza el.... mai greu, e adevarat, dar se poate rezolva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Sunt interesat de bara spate de GTI pentru un Golf 6, am gasit pe net doua coduri 5K6807417g si 5K6807421e. Aveti idee care e diferenta dintre ele? Ambele par de GTI, cel cu 417G l-am luat din etka si partsbase.org insa pe ebay in germania e mai intalnita cea cu 421E. Ma intereseaza modelul fara senzori de parcare. Exista posibilitatea ca unul din coduri sa fie pentru America? Sau sa fie pentru Golf cabrio care e diferit de varianta 3/5 usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios, Florine, cate borduri ai rezolvat tu ?

CA prea sustii ca se poate.

LA reprezentanta nu mai accepta ceasuri SH. Si toata treaba nu e sa fie cu zero KM, ci necodate si sa fie in Boot mode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie, cluster-ul vechi nu se poate valorifica ulterior si trebuie neaparat luat unul nou?

Sursa cea mai sigura de clustere fiind totusi reprezentanta care il si codeaza pe masina.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta, nu. In locul celui vechi vei primi unul identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca comand cu un cod de cluster premium sau pe un VIN de R spre exemplu nu vad de ce nu ar putea sa il puna.

 

Fiind practic necodat si codare online banuiesc ca e aceeasi si daca luam unul cu VIN-ul meu si daca iau unul color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, daca il comazi nou, dela reprezentanta, il codeaza. DAr 3500 lei un cluster?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era o curiozitate mai mult. Pretul e prohibitiv si probabil cel mai de lux si inutil retrofit.

Eu stiam de 400euro care tot nu justifica trecerea de la cb+ la color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In primul rand La Multi Ani! :beer:

 

Am si eu o curiozitate legata de un retrofit pentru G6.... Oare s-ar portivi niste praguri de Golf 7 GTI?

Par a fi mai usor de montat decat cele de Golf 6 GTI/GTD si chiar mai ieftine decat cele de G6 ce sunt la vanzare pe eBay.

https://www.kunzmann.de/shop/en/exterieur-original-volkswagen-golf-7-vw-side-skirts-set-gti-gtd.htm

 

Daca cineva poate sa faca rost din ELSA de un ghid de montaj poate e mai usor sa ne dam seama!

 

Merci!

 

--

Dorin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!