Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

De acolo l-am luat si eu dar mi s-a spus ca nu e valid codul si am zis sa mai verific :). Multumesc, @Rave!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu, intreaba la reprezentanta...

 

Eu am cerut preturi la PBN pentru toate piesele de bara fata de R si mi-au dat.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pe site-ul respectiv zic ei 127E, nu vreau sa stiu cat or sa-mi ceara la dealer  :RO flag: ...dar o sa incerc si acolo  :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te apuca sa iei piese de la dealer. Vezi la Alex (zztuning) sau Volksman.

 

Eu am emotii sa vad daca spoiler-ul cu care a venit bara e bun sau mai trebuie inca unul. Sper sa nu sau daca e cazul ma voi asigura ca nu mai e nevoie si suportul il putem face si din cel stock :)), cel putin pt o perioada.

Pentru bara de R-line VW a decis sa puna spoiler si suport pt spoiler. Nu inteleg de unde atat de multa inginerie. Vad ca nici pentru bara de R sau GTi nu au stat sa elaboreze spoilere pe jumatate, formate din doua bucati. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la dealer.. O sa iti ceara aprox. 700ron :)

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ego : Eu de cate ori am incercat la volksman am primit preturi mai mari(sau cel mult egale) decat la reprezentanta (pba,brady) sau augsburg,singura exceptie a fost la consumabile..deci merita intrebat si la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Materialele de montaj sunt 4 suruburi si un tub cu silicon, replici am avut si eu pe golf puse si nu si-a dat seama nimeni de nimic, nici macar aia de la reprezentanta, sunt identice cu cele originale, mai putin pe interior.

Mai tii minte de unde le-ai luat?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a facut cineva retrofit de bara fata GTI/GTD? Vreau si eu o lista completa cu piesele si codurile daca se poate, sa vad ce-mi mai lipseste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@prunaionutz :

 

Pentru bara fata de GTI/GTD e la fel ca la Golf 5: ca sa o faci ca la carte trebuie sa schimbi ansamblul fata (aka. tragger, panou fata, etc.), armatura, suportii de bara si vasul de spalat parbrizul (cel putin la GTI si GTD, la R nu stiu). La fel cu plasticele de pe dedesubt, care nu se potrivesc. 

Stiu pe cineva care a facut GTD din 2.0 TDI 140 cp si a trebuit sa schimbe toate astea. Alta varianta ai cu barile alea de GTI/GTD AM care se potrivesc pe G6 stock fara modificarile mentionate mai sus. Din cate am vazut se invarte la 1500 RON distractia, ceea ce e mult mai ieftin decat sa iei OEM si sa schimbi o gramada de repere.

De curiozitate, a pus cineva bara AM de GTI pe G6 stock? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,tutu :

vwforum.ro/topic/63345-golf-6-comfortline/page-9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, cred ca ai mai intrebat de piesele pt bara de Gti de cateva ori. Vezi ca se gasesc pe topicul tau si aici la cateva pg in urma.

@Evo: nu trebuie schimbat tragerul si nici vasul daca ai spalatoare. E prima oara cand aud ca trebuie schimbati suportii de bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu momentan am asa: bara fata, capacel remorcare, toate spoilerele de sub bara, maturatorul de pietre, si astept: proiectoare, capacele spalatoare. Mai am de comandat grilele si vasul de lichid. Este neaparat necesara schimbarea intariturii din fata? As prefera sa nu o mai schimb si pe aia..

L.E. Nu se potrivesc nici preturile nici codurile pe care le-am primit , de asta tot insist..

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) 

 

tocmai am citit pe un forum ca imi trebuie si ceva furtunas pentru unul din spalatoarele de faruri, cica ar fi prea scurte furtunasele de la bara de highline..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suspensie adaptiva se poate pune? :)) daca da, costuri si ce modificari presupune aceasta modificare :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Estimez la vreo 3000 de euro costurile, ce stiu sigur ca iti trebuie :

-Senzor de nivel = ~100 eur

-Centrala de comanda a suspensiei

-Controler amortizor ~ 500 euro buc. x4

-Amortizoare speciale ~100 euro buc x4

-Buton habitaclu

-Cablaj

 

Daca vrei preturi mai exacte ma pot uita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehm, nu.. E mult prea mult.. Oricum, multumesc de raspuns..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu vazusem ca a interbat de AM si nu am fost foarte atent deoarece ma asteptam ca pe thread de retrofit sa intrebe doar de OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mdea... Dar merita

.. Erau 350 din fabrica cu tot cu nr led numar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multe lucruri sunt mai ieftine luate din fabrica decat retrofit.

 

Intre timp am gasit o poza relevanta cu bara spate de R care nu este mai jos decat cea de GTi/GTD

203448773-w988.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca sunt mai ieftine .... in primul rand ca la compente platesti doar diferenta dintre produsul stock (gen far, lampa, ceasuri, etc...) si cel pe care il doresti... cand cumperi tu, ai si componentele vechi si cele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara de R este mai joasa, mie asa mi se pare.. Masina mea plange dupa niste praguri :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca vine la linie cu restul masinii, vizual pare mai joasa si se potriveste mai bine cu praguri.

Sunt o groaza de GTI-uri in state cu praguri de R si bara stoc, de GTI, pe spate si bara pare sus fata de praguri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!