Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Vezi daca ecu vede apasarea butoanelor de pe maneta, la fel si calc de coloana de volan, vezi daca switchul de frana si cel de pe ambreiaj functioneaza OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ecu cred ca vede pentru ca atunci cand a cautat pe testar maneta era pe on si ia aparut codu, a doua oara la pus pe off si nu ia mai aparut eroare asa eu ma gandesc caci maneta functioneaza dar probabil ii switchul de la frana. Dar eu nu prea o am asa bine cu mecanica  :D nustiu cum trebuie controlat daca funcioneaza sau nu. Imi poti zice cum ar trebui facut cu el sa vad daca intradevar acolo este problema?

Modificat de Bosca Adrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intri pe 16 - steering wheels electronics si acolo la Measuring value blocks, cauti prin acele canale pana apar cele de tempomat - verifici functionarea butoanelor de pe maneta 

la fel pe 01 Engine, inclusiv cu swithurile de ambreiaj si frana

 

eroarea ta  - http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00576

se refera la contact

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ecu cred ca vede pentru ca atunci cand a cautat pe testar maneta era pe on si ia aparut codu, a doua oara la pus pe off si nu ia mai aparut eroare asa eu ma gandesc caci maneta functioneaza dar probabil ii switchul de la frana. Dar eu nu prea o am asa bine cu mecanica  :D nustiu cum trebuie controlat daca funcioneaza sau nu. Imi poti zice cum ar trebui facut cu el sa vad daca intradevar acolo este problema?

 

tester-ul.... intra pe 01-Engine, pe campul 022 - si sa faca loguri cu apasarea fiecarui buton de la maneta tempomat, precum si cu pedala frana si ambreiaj - apasate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello, are cineva idee cum pot sa fac atunci cand descui masina sa mi se aprinda si poztiile ? Skoda Octavia Elegance 2007. Multumesc.

Modificat de ferdy1407
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se paote doar pozitiile. Daca centrala electrica suporta Light assistant  manual fara senzor de lumina ( Coming home si leaving home) se poate face sa se aprinda farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2007 suporta CH si LH fara senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai - nu are nicio legatura cu modulul confort.... ci cu centrala electrica.... dar nu se poate, doar pe pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa activez pozitii tip SUA pentru Octavia 2 FL,ma poate ajuta cineva cu pasii ce trebuie urmati?eventual si aprinderea celui de al2lea stop de ceata.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit topicul si nu ai gasit raspuns la intrebarile tale sau cauti pe cineva sa-ti activeze resp functii? Toate inf sunt deja postate, trebuie doar citit. Ptr cazul 2 exista arie de prestari servicii unde gasesti destui colegi care te pot ajuta-functie de zona in care locuiesti. Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in suceava este vreun coleg  care are in dotare asa ceva? as vrea sa fac si eu niste modificari...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista arie de prestari servicii unde gasesti destui colegi care te pot ajuta-functie de zona in care locuiesti. Spor la citit.

 

Alex, deasupra postului tau, se gasea si raspunsul la intrebarea ta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

m-am uitat de curiozitate in setarile Measuring Blocks cu un Vag-Com, am vazut acolo o gramada de valori pentru temperatura antigel, ulei, s.a.m.d, imi poate spune cineva unde as gasi o lista cu valorile pe care ar trebui sa le aiba (practic cum vine ea din fabrica) o Octavia 1.9 TDI Facelift din 2009 1Z. Am atasat aici si o poza sa intelegeti clar la ce valori ma refer. Practic pe mine ma intereseaza cel mai mult viata si calitatea acelor injectoare din poza atasata.

 

Va multumesc anticipat

post-158443-0-18132400-1449827523_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok normal tr sa nu depaseasca 2 sa fie min -2 max 2 cu cat e mai aproape de 0 cu atat e mai ok

acum depinde si ce problema ai tu cati km are motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut mihalachinelu,

 

mersi frumos pentru raspunsul rapid, nu am nici o problema :) masina are 55.000km doar vroiam sa imi fac o idee despre valorile pe care le poti citi cu un cablu din asta. ma gandeam ca poate exista un manual ceva unde poti compara valorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cuibusel :) nu e ok?

Modificat de cosmin_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu bate anul cu km. Bkc s-a facut pâna in 2007. In 7 ani 55 k km...nu prea da matematic nici daca aplicam basmul batranei ccare merge doar la supermarket cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant...eu din documeentatia vw stiam ca cel mai tarziu s-a pus bkc pe golf 5 in 2007 dar daca tu zici. Oricum scuzati offtopicurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. My bad... :D mai bine sa ai o informatie verificata de doua ori :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok :) oricum mersi pentru asta, chiar nu verificasem niciodata :) acum sunt mai linistit, sa ai o zi frumoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!