Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Ai scanat masina sa vezi ce defect are? Ai atatia colegi acolo cu interfete...

@darvin nu-ti apare nimic in bord, doar la tester

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum pot da o adaptare a clapetei de recirculare....nu-mi mai merge recircularea si sper sa fie din clapeta (sa fi ramas blocata), sa nu se fi ars motorasul

Cu VCDS, setari de baza pe 08 HVAC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate activa la Octi2 Facelift DRL-ul pe faza lunga la o anumita intensitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, nu. Doar pe scurta sau cele suplimentare din proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se poate verifica electrovalva de pe compresor (am auzit ca s-ar putea cu nu stiu ce aparat, a auzit cineva de asa ceva) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intreba in mai multe locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-a venit o idee! :D

Poate e suna tampit, dar eu vrea sa semnalizez si din proiector, mai exact din DRL. ;;)

Nu cred ca se poate realiza din soft asta! :(

Ati auzit de ceva asemanator pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa se stinga DRL de pe partea pe care semnalizezi/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hey, poate ma ajutati un pic si pe mine.

La Octavia 2 FL, se aprind foarte frumos stopurile din spate cand este pe pozitie, sau cu faruri aprinse. Tot stopul se lumineaza (forma C) dar la mine nu se mai aprinde partea de jos al stopului unde este si ceata.

Nu stiu sigura daca am deselectat eu ceva din VCDS sau niciodata nu mi-a fost aprins asa... dar am vazut la alte masini ca este. Stie cineva de unde se poate activa/dezactiva sau poate este un fel de optiune pe care eu nu o am...

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ceata se aprinde ? Sigur nu te-ai jucat in codari la centrala electrica si mai ales pe byte 18 ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceata sigur se aprinde de la buton.. Despre centrala... :-" eu m-am jucat mai demult... dar am pierdut codul original care a fost pe masina. :( Acuma nu mai stiu sigur cum erau setarile din fabrica...

O sa ma uit pe byte 18 sa vad ce optiuni am acolo... poate gasesc ceva.

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai optiuni. Scrie CLAR ca NU se umbla la byte 18 daca ai 00. Rezolvarea = codare online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pana la urma. Intr-adevar la byte 18 era setat "standard". Nu a fost decat treaba ca la reverse se aprindea doar un singur bec din 2 .. si pozitia nu imi aprindea toate becurile din stop la 25% ..

Din standard am incercat mai multe optiuni dintre care VW EOS a fost cea care a schimbat exact cum voiam.

Acum totul e ok. Se aprind toate cum trebuie si la marsarier se aprind acum ambele becuri albe.

Fix ce am avut nevoie.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ceata se aprind ambele parti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu am gasit o optiune care sa aibe si ceata cu ambele becuri. Erau alte optiuni care aprindeau amandoua becuri, dar nu erau restu ok pentru mine (marsarier si pozitie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mi-a aparut o problema. Duminica am mers cu proiectoarele pe care mi-am pus xenon mai bine de o ora si dupa ce am ajuns acasa am observat ca mi-a ramas becul de la dlr-ul stanga aprins si eroarea de bec ars mi-a aparut abia dupa ce am parcat masina.

Pe dlr-uri am pus becuri led cu anulator. Oare s-a dus anulatorul sau calc de lumini?

Nu s-a dus nimic altceva la partea electrica...stergatoare, geamuri sau alte nebunii.

Mi-a zis cineva de pe la oradea ca ar fi o codare lunga la calc de lumini prin care "sa-l anunt" ca la proiectoare am facut o modificare.

Exista asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum esti al 3-lea ce va schimba centralina din cauza xenonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scanezi si vezi daca este vreo eroare pe 09. daca nu este nicio eroare, si defectul persista, dezactivezi DRL din centrala electrica

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU o sa-l poata dezactiva, deoarece e terminat un etaj de putere din centrala.

Si doar eu stiu 3 care au schimbat centrala din cauze CSENOANELOR. La cat mai multe, fratilor, daca nu va astamparati.

Mi-a zis cineva de pe la oradea ca ar fi o codare lunga la calc de lumini prin care "sa-l anunt" ca la proiectoare am facut o modificare.

Exista asa ceva?

NU existe codare pentru CSENON in prioiectoare. Pregateste banutii sa schimbi centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul ca mai sunt si persoane de astea... unii mai au sa puna "csenon" la becurile de mers inapoi si o sa aiba toata masina cu descarcari in gaz....

Nu e problema... centrala este doar vreo 12 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Cred ca mi-a aparut o problema. Duminica am mers cu proiectoarele pe care mi-am pus xenon mai bine de o ora si dupa ce am ajuns acasa am observat ca mi-a ramas becul de la dlr-ul stanga aprins si eroarea de bec ars mi-a aparut abia dupa ce am parcat masina.

Pe dlr-uri am pus becuri led cu anulator. Oare s-a dus anulatorul sau calc de lumini?

Nu s-a dus nimic altceva la partea electrica...stergatoare, geamuri sau alte nebunii.

Mi-a zis cineva de pe la oradea ca ar fi o codare lunga la calc de lumini prin care "sa-l anunt" ca la proiectoare am facut o modificare.

Exista asa ceva?

e octavia 2 FL din ce an?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce conteaza ? La orice FL poate aparea aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e din 09. 2010

Problem e ca pe centrala electrica in urma cu aproximativ un an am gasit o eroare. O sa potez imediat despre ce e vorba si pe atunci nu aveam xenoane.

Chassis Type: 7N0Scan: 01 03 08 09 15 16 17 19 25 42 44 46 52 55 56 62 72VIN: TMBBT61ZXB8012130

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai umblat si la Long Coding la 09 central electronics? unul din becuril de pozitie spate stanga... cred ca filament desprins in bec si facea contact ocazional.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea de atunci nu are legatura cu ce s-a intamplat acum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!