Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca nu au mers niciodata si a vrut el sa le activeze. Din ce stiu eu, mai este un bit care nu e documentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La achizitia masini exista toata instalatia electrica pentru senzor lumini cu exceptia comutatorului de lumini cu pozitia AUTO. DRL-ul functiona pe becurile dedicate, in momentrul cand comutatorul de lumini era pe mozitia 0 (off). Dupa cateva cautari pe net am descoperit faptul ca aveam  si senzorul de lumini, am achizitionat comutatorul de lumini cu funtia AUTO, dupa care DRL-ul functiona pe becurile dedicate cu comutatorul de lumini pe pozitia AUTO cu ajutorul senzorului de lumini. In dorinta de a activa cat mai multe optiuni disponibile pe masina cu siguranta an bifat/debifat ceva gresit si intr-o dimineata am observat ca nu mai functioneaza DRL-ul. In acest moment este activat DRL-ul pe proiectoarele de ceata. Daca poate cineva sa ma ajute pentru a activa DRL-ul pe becurile dedicate a-si fi foarte recunoscator. 

Modificat de cristyaflorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina nu a avut comutator Auto, nu avea cum sa mearga dupa ce l.ai montat tu, ca mai era nevoie de un fir...

ai Vcds.ul cu care ai modificat? cauta in Debug si refa codarile initiale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate mașina e cu Auto... Și altcineva i-a montat un buton simplu, fără Auto. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu istoricul complet al masini, (cine ce a instalat inaintea mea pe masina) in luna martie cand am achizitionat eu masina aceasta era cu buton fara auto, dupa instalarea butonului cu auto fara sa fie necesar nici un fir in plus acesta a functionat fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, andrei_221 said:

daca masina nu a avut comutator Auto, nu avea cum sa mearga dupa ce l.ai montat tu, ca mai era nevoie de un fir...

ai Vcds.ul cu care ai modificat? cauta in Debug si refa codarile initiale

O2FL are firul tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Imi puteti spune va rog daca se poate activa coming leaving home pe octavia 2 conform modulelor atasate ?

Am incercat sa activez dar nu raman bifate. Imi apare coding accepted dar daca intru iar apar debifate. Iar in adaptation imi apare channel error. Fac eu ceva gresit sau nu se pot activa pe modelul meu ?

Multumesc.

Screenshot_20191019-133117_Gallery.jpg

Screenshot_20191019-133033_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, nu folosesti o interfata originala ci o CLONA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.

Este ciudat faptul ca am folosit aceasi interfata pe mai multe masini pana acum si nu am avut aceasta problema. Pe alte masini merge fara probleme.

Si pe masina de mai sus daca selectez de ex auto lock si unlock merge. Dar alte functii nu raman salvate.

Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puțin dai, puțin ai...acum,alta interfață. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, am citit câteva pagini mai sus ca se poate modifica ceva pela bricheta, în asa fel încât  sa funcționeze pe contact, sau legata din tabloul de siguranțe, de unde anume? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la bricheta... Adică scoți pinul din blocul de siguranțe și îl muti la o borna pe contact, care o găsești cu aparatul de masura 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare, la o skoda octavia 2 din 2012, in calculatorul de bord, imi arata viteza in MPH ( sub indicatia mare, deci arata permanent viteza ) daca se poate modifica din VCDS, unde gasesc sa schimb setarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai MAxi dot, schimbi din meniu.. Alternate Speed parca... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asa.... Trebuie sa accesezi meniul de setări și debifat de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Am tot cautat o informatie si aici si in restul internetului, dar nu gasesc, asa ca va intreb pe voi, dragi tovarasi si prieteni.

La masina din semnatura, se poate schimba Follow me home pe DRL-uri (cu intensitate 100%) in loc de xenon?

Multumesc anticipat! Weekend fain tuturor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai becuri separate de DRL? Asta inseamna ca ai O2FL.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci raspunsul este ca nu se poate pe DRL,  dar se poate muta pe proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
laurentiu.nistor

Salutare! Am si eu o problema la o O2 FL. Cand aprind luminile de zi (DRL) mi se aprind si stopurile, luminile de la nr. Asa e de cand a venit masina din Germania.

Stie cineva daca e vreo setare din VCDS sau sunt legate fire pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din codare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut colegi, la activare Stagging imi apare un warning cu 3 optiuni. Ce trebuie sa aleg sa il activez sau nu pot? 

Multumesc 

IMG_20200703_213710.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@davides Pune exact pașii pe care ii faci... eventual și niște print-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!