Jump to content

Probleme la servodirectie !


DORU_14
 Share

Postare recomandată

Si eu am ramas fara ulei in sistemul de servo.

Auzit si mugetele ...

pe 19 am programare la Augsburg

o sa revin cu paguba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luci_94_dim

Dupa o luuunga perioada in care nu am ridicat capota decat pentru verificare ulei motor, azi dimineata am verificat ulei servo-directie. Este exact la [cenzurat] de minim. Spuneti-mi va rog cu ce ulei sa completez? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu se aud asa niste huruieli,se simte si in podea vibratie in momentul in care dau stanga dreapta de volan! lichidul este la minim si nu scade, ! m-am uitat si pe sub masina este ok ,nu pierde ulei ! ce sa fac sa schimb lichidul de servo care nu stiu daca a fost schimbat ! am 138 mii km !!! si sa-l aduc in cote maxime??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I_am_Stealth

luci_94_dim , este ulei pentru caseta la VAG daca vrei sa iei original, daca ai incredere in alte firme gen SLICK 50 si multe altele, poti sa iei compatibil..:)

cfk, pe forum este o procedura de schimbare a lichidului la servodirectie, e foarte simpla. Calaretul 4x4 a scris-o parca. Daca crezi ca e murdar tare, merita sa il inlocuiesti..bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luci_94_dim

Merci de raspuns! Scrie pe bidon ca este pentru servo directie? Nu are un indicativ de vascozitate sau ceva de genul asta?

La mine este totul perfect. Nu se aude nimic! Culoarea este exact ca uleiul de masline!!! Nu cred ca are rost sa-l schimb. Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei servo: G 002 000 (mai nou G 004 000 M12)

cantitate un litru! Asteas codurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu scurgerea lichidului de servo e foarte nasoala. am patit-o si eu la un citroen xsara. s-a scurs lichidul undeva deasupra angrenajelor rotii dreapta fata...si prin urmare, pe langa zgomotul infernal al directiei, a mai corodat si tot ce insemna bucse la roata respectiva;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu rezultatele vizitei la Augsb.

am facut rost de lichid G004 de la un prieten (eu am dat pe 1L 30 Ron).

Am completat in circuitul de servo . Era sub minim , pe la gaurelele din acel vas. cred ca am pus cam 100 ml.

Am ajuns la augsb. si am cerut o inspectie la sistemul de servo directie. aprox 50 ron.

A dat scutul jos , s-a uitat la caseta de directie - a zis ca e ok. S-a uitat pe la furtune - si alea sunt ok.

A ajuns intr un final la pompa de servo care prezenta "mici scurgeri". Am inteles ca i s-au parut cam ciudata zona unde au aparut acele scurgeri - si anume in spatele pompei (adica in partea opusa curelei). A curatzat o bine cu un spray degresant si cu aer comprimat si a zis sa o mai urmaresc.

Am intrebat cat costa o pompa servo si mi a zis vreo 600 ron cu cea veche la schimb. Voi stiti alte preturi ?

De acum o sa fiu mai grijuliu si o sa verific mai des.

am uitat sa zic de ce pret la caseta de directie am auzit la augsb : 2000 ron cu cea veche la schimb (care era evaluata la 1600 ron) daca mai era buna. daca nu = 3600 Ron !!! :offtopic:

Modificat de dj81plf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOMBANITORUL
Salut,

Si eu am acel "muget" cand dau de volan stanga, dar nu am vazut nimic ulei pe acolo si de curand am schimbat bieletele si capetele de bara si la fel acelasi lucru sunetul nu a disparut.Mentionez ca se aude numai cand dau maxim stanga de volan si masina este in miscare.Daca vrei da-mi un PM si ne putem intalni sa iti arat.

la fel si la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si dupa ce mi-am schimbat caseta de directie tot nu a disparut zgomotul.La tine uneori directia este mai greoaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul (''mugetul'') vine de la pompa, nu de la caseta. Din cauza particulelor fine din uleiul murdar se uzeaza statorul, fetele rotorului, capacele laterale care tin intre ele rotorul. Intre toate astea sunt interstitii foarte fine care odata uzate sau zgariate duc la zgomot. Implicit, dupa un grad mai avansat de uzura, pompa nu mai mai asigura nici presiune in caseta, ceea ce face ca directia sa devina greoaie.

Toate astea chiar in conditiile in care pompa nu pierde ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Sa inteleg ca trebuie sa imi schimb pompa? ca sa nu risc sa ma lase pe undeva....si te rog poti sa imi trimiti un PM cu o oferta.....

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Hello people.

Are cineva idee (daca ar fi sigur ar fi super) daca Skoda Octavia 1 (Tour) din 1999 Combi 4x4 are aceeasi caseta cu un Golf 4 ? Am inteles ca VW Golf 4 (chiar si 4Motion) are aceeasi caseta cu Octavia 1 (chiar si 4x4).

Anyone?! Multumesc in avans! Take care, drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!