Jump to content

VW Multivan T5 - intrebari/sfaturi


Chuckie
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am citit mare parte din topicurile de aici si am gasit cateva raspunsuri la nelamuririle mele. Insa mai am cateva :)

De curand am achizitionat un Multivan pentru familie: 2013, scurt,de 7 locuri, si am cateva nelamuriri (sper ca am deschis bine topic aici). Am cateva probleme/nelamuriri si sper sa gasesc aici raspunsurile.

- masina nu a venit echipata cu roata de rezerva, ci kit de reparatie. Am luat o roata, dar nu vreau sa o tin mereu in portbagaj. Aveti idee de unde pot achizitiona kitul de montare sub masina? Aceea bara+ suruburile aferente?

- masina nu are comenzi pe volan. Se poate face retrofit la un volan cu comenzi? Imi puteti recomanda pe cineva.

- pe interiorul haionului pare ca lipseste un cheder, insa nu pot fi 100% sigur. Am atasat un filmulet. Lipseste?

- gurile de ventilatie din spate (cele mari si centrale) baga doar cald, fara rece. Rece baga pe jos si prin gurile din lateral. Este normal?

- masina este model Starline, entrylevel, prin urmare nu are sertare de depozitare in bord. Se poate monta asa ceva?

- de unde as putea achizitiona un capac de oglinda la un pret decent, nu reprezentanta. Cel de pe stanga e spart.

Ultima intrebare, dar la fel de importanta. Exista un service/persoana etc priceputa in genul acesta de masini? Unde sa pot merge?

 

Multumesc :)

 

IMG-20190723-WA0030.jpg

IMG-20190723-WA0026.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Chuckie said:

Se poate face retrofit la un volan cu comenzi? Imi puteti recomanda pe cineva.

da, putem face - trebuie volanul, cablajul pentru volan comenzi, se trag cablurile necesare la BCM, alimentare, etc , codare BCM...si vei avea comenzi volan functionale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/26/2019 at 8:02 AM, Chuckie said:

Salut,

Am citit mare parte din topicurile de aici si am gasit cateva raspunsuri la nelamuririle mele. Insa mai am cateva :)

De curand am achizitionat un Multivan pentru familie: 2013, scurt,de 7 locuri, si am cateva nelamuriri (sper ca am deschis bine topic aici). Am cateva probleme/nelamuriri si sper sa gasesc aici raspunsurile.

- masina nu a venit echipata cu roata de rezerva, ci kit de reparatie. Am luat o roata, dar nu vreau sa o tin mereu in portbagaj. Aveti idee de unde pot achizitiona kitul de montare sub masina? Aceea bara+ suruburile aferente?

- masina nu are comenzi pe volan. Se poate face retrofit la un volan cu comenzi? Imi puteti recomanda pe cineva.

- pe interiorul haionului pare ca lipseste un cheder, insa nu pot fi 100% sigur. Am atasat un filmulet. Lipseste?

- gurile de ventilatie din spate (cele mari si centrale) baga doar cald, fara rece. Rece baga pe jos si prin gurile din lateral. Este normal?

- masina este model Starline, entrylevel, prin urmare nu are sertare de depozitare in bord. Se poate monta asa ceva?

- de unde as putea achizitiona un capac de oglinda la un pret decent, nu reprezentanta. Cel de pe stanga e spart.

Ultima intrebare, dar la fel de importanta. Exista un service/persoana etc priceputa in genul acesta de masini? Unde sa pot merge?

 

Multumesc :)

 

deci:

- suport roata rezerva (tabla) este 300nou (doar original) sau 100-150 la dezmembrari (merge de transporter sau caravelle). Suplimentar vezi ca iti trebuie in kit si doua suruburi + distantiere pentru fixare suport roata rezerva. Vezi ca s-ar putea sa iti lipseasca si cricul...

- echiparea Startline are mai putine plastice (este ok asa cum ai tu) - la fel este si a mea.

- cum arata comanda ventilatorului spate? ai comanda AC si pe spate? verifica sub capota daca pleaca traseu de racire si spre spate (poti verifica si sub caranajul rotii dreapta spate sa vezi daca ai conductele). Startline are uzual doar pe fata AC si spate doar caldura.

- poti sa iti modifici bordul, dar spatiul este destul de ok - iti lipseste doar suportul de sticle si scrumiera/compartiment cu clapa de langa schimbator, restul este la fel (practic are bord de Transporter/Caravelle)

- cauta la dezmemebrari... gasesti capace la toti banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de service persoana priceputa, caut si eu pentru a schimba kitul (cu cablu) de la usa de deachidere culisanta pe partea stanga. 

Vreo recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/30/2019 at 2:47 PM, florinelu07 said:

 

deci:

- suport roata rezerva (tabla) este 300nou (doar original) sau 100-150 la dezmembrari (merge de transporter sau caravelle). Suplimentar vezi ca iti trebuie in kit si doua suruburi + distantiere pentru fixare suport roata rezerva. Vezi ca s-ar putea sa iti lipseasca si cricul...

- echiparea Startline are mai putine plastice (este ok asa cum ai tu) - la fel este si a mea.

- cum arata comanda ventilatorului spate? ai comanda AC si pe spate? verifica sub capota daca pleaca traseu de racire si spre spate (poti verifica si sub caranajul rotii dreapta spate sa vezi daca ai conductele). Startline are uzual doar pe fata AC si spate doar caldura.

- poti sa iti modifici bordul, dar spatiul este destul de ok - iti lipseste doar suportul de sticle si scrumiera/compartiment cu clapa de langa schimbator, restul este la fel (practic are bord de Transporter/Caravelle)

- cauta la dezmemebrari... gasesti capace la toti banii

Salut,

Mersi de raspunsuri:

1. Am luat cu 250 de la dezmembrari (cu tot ce trebuie si montat pe masina).

2. Am atasat poze cu comanda din spate si gurile de sus (care nu baga). In schimb baga rece/cald prin laterale si pe jos. 

3. Am renuntat la ideea de schimbare a bordului, m-am obisnuit cu el.

O alta intrebare: pot pune masuta pe lateral cum au unele modele? Cea din usa nu mi se pare practica...iar pe mijloc nu pot pune ca nu am al doilea rand de sine.

 

Dupa 2k cu masina ma declar fan :)

 

Multumesc

 

IMG-20190811-WA0045.jpg

IMG-20190811-WA0046.jpg

IMG-20190811-WA0047.jpg

Modificat de Chuckie
Mistake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

masa incorporata si pliabila din lateral vine cu alte plastice si este la modelul cu o singura usa. 

eu ma bucur de cea din usa: este mai mare si utilizabila si interior si exterior. altii dau bani grei pentru masa asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea are tot o singura usa. Mi se pare complicat in mers utilizarea celei cu picioare.

Legat de clima spate, ai idee cum ar trebui sa functioneze?

 

Modificat de Chuckie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge la orice model...

la mine are AC doar pe fata in timp ce pe spate are doar ventilatie prin recirculare aer sau caldura.

cele care au AC si pe spate au traseu separat de refrigerant de la compresor - ai o poza de sub capota (zona compresor)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am nevoie de ajutor. Am un T5 Multivan cu climatronic 3 zone ... cred (2 fata si spate) și webasto.

Problema e că anteriorul proprietar a schimbat controlerul de climă (casetofonu ăla de climatronic) și a rămas necodat in VDCS.

Acum nu reușesc să găsesc ce cod ar trebui să-i bag la ăsta să fie in conformitate cu mașina. Schimbul de controler a fost făcut la reprezentanță și multprea competenții de acolo NU au citit vechea codare înainte de a schimba controlerul.

Mă poate ajuta cineva cu ceva informații? Nu am reușit să găsesc așa ceva pe net.

 

Chassis Type: 7H (7H - VW Transporter/Multivan (2003 > 2010))
Scan: 01 02 03 08 09 0B 0D 15 16 17 18 19 1C 22 2D 37 45 46 47 56
          57 6E 76 77 78 7D
 
VIN: WV2ZZZ7HZ5H074060   Mileage: 256420km/159332miles

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: Redir Fail!
   Part No: 7H5 907 040 D
   Component: CLIMAtronic T5      4221  
   Coding: 0000000
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 2C57E23B8CFEEC7E18B-5000

   Subsystem 1 - Part No: 7H5 907 049 D
   Component: Display_2_ClimaT5 X 0307

2 Faults Found:
01042 - Control Module; Not Coded 
            000 - -
01592 - Air Quality Sensor (G238) 
            010 - Open or Short to Plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu functioneaza selectia spate pentru zona capului...de aceea nu baga pe grilele din mijloc. 

Imi puteti recomanda o persoana/service unde sa incerc remediere?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, am cumpărat un T5 de 2.5 L din 2005 și vreau să fac upgrade cu T6 din 2016.

Asta înseamnă să schimb bord cu tot ce este în el, fete uși, capitonaj, mocheta, chedere, 

Este posibil așa ceva, cunoașteți pe cineva care face modificări? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 26.07.2019 at 14:01, F l o r i n a scris:

da, putem face - trebuie volanul, cablajul pentru volan comenzi, se trag cablurile necesare la BCM, alimentare, etc , codare BCM...si vei avea comenzi volan functionale

Forin te rog dă-mi un contac al tai. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 15.08.2019 at 12:16, Chuckie a scris:

Se pare ca nu functioneaza selectia spate pentru zona capului...de aceea nu baga pe grilele din mijloc. 

Imi puteti recomanda o persoana/service unde sa incerc remediere?

 

Multumesc

Stiu ca este tarziu dar poate cineva mai are nevoie de aceasta informație. Pe plafon in zona spate  cam pe mijloc este un motoras responsabil cu  selectarea zonei de suflare aer, in 99 %din cazuri pinionul acestuia se toaca  si nu mai poate roti clapeta, din ce am studiat nu prea se rezolva cu schimbarea acestuia, cea mai simpla solutie este sa se anuleze motorasul, se blocheaza clapeta aferenta pe pozitia in care sa sufle pe toate grilele si sa rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut! Al meu T5 cod motor BRR a inceput sa bata,iar la o analiza a filtrului de ulei am descoperit foarte mult span in el,deci trebuie sa schimb motorul.

Intrebarea mea este daca pot monta un motor cu alt cod,sau exista diferente la bloc si chiulasa?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!