Jump to content

Modificare garda lupo 1.2 tdi


inspiron
 Share

Postare recomandată

Salut, 

i-am luat sotiei un lupo 1.2 tdi automat.  inainte sa  afle care are masina automata (  =))   )  voiam sa-i aranjez putin masina.

I-am luat niste jante BBS 14, cele in spite, dat comanda de niste stickere rally, folie negra pe geamuri, vad ce traznai imi mai trec prin cap.

M-am gandit ca daca ii fac hazlie masina o conving sa conduca.

Intrebarea mea este :  cum pot sa micsorez garda cativa cm ? 

daca tai putin din arcuri ??

Scuze daca este incadrat aiurea topicul si sper sa mai fie lume activa pe aici.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu îţi recomand să tai din arcuri. Ar merge o suspensie sport, eventual una reglabila. Altfel nu cred că ai cum

LE

Numai că fiind lupo 3L s-ar putea să nu găseşti nici alea (pe faţă este mai diferită şi în general nu se găsesc amortizoare/arcuri decât pe original)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca timp nu este ptr reglabila, cred ca ma risc sa le tai :D

Vreun coleg alta idee ?

Pe net am vazut poze cu sute de lupo cu garda modificata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce dracu este asa diferit la acest 1.2 TDI 3L ? 

in urma cautarilor de suspensie :  exclus   VW Lupo, type 6X,6E ,  1.2l 3L

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate cred că sunt la fel, dar pe faţă diferă, amortizoarele sunt din aluminiu, etc. S-a mai discutat asta pe aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautam sport. Vreau sa o cobor putin :D   

Unde am gasit reglabila sau sport spune : EXCLUS 1.2 TDI, 3L.

Intrebarea este daca tai din arc ce se intampla? Poate a facut cineva asta. Masina este folosita doar in oras . 

 

Un eleron gasesc pe aici pe forum? Poate zace la cineva prin garaj unu.  

spunea cineva ca  amortizor/arc  fata se potriveste cu golf 3.  Poate confirma cineva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu la 3L. Dacă te uiţi la profilul cui a făcut afirmaţia este posesor de 1.4TDI care nu are caroserie de 3L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai sti cum arata un arc , ai intelege de ce  nu merge taiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai idee de cate ori am desfacut un motor si l-am refacut. De motocicleta,  lucrand prin toba de esapament ca sa fac o gluma. 

Intreb simplu daca a taiat cineva un arc.   Sunt masini gramada cu arcuri taiate daca stii sa il tai. In imaginea atasata   te poti uita unde trebuie taiat. Singura problema este ca trebuie sa se aseze frumos unde apa pe  rulment/oala de sustinere.  Difera putin raza de strangere si din acest motiv trebuie avut grija. 

Intrebarea e simpla:  este cineva pe forum care a taiat din arc ? Daca da, cat a coborat masina. 

 

 

arc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si din poza  ce  reiese? Daca ii tai capu" nu se mai aseaza.Nu vezi ca terminatia este speciala? De ce a trebuit sa desfaci si sa refaci  motorul de multe ori? Iti mai ramaneau piese la montaj?:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat tai atat coboara dar nu iti recomand acest lucru , strici toata sinergia suspensiei iar masina va fi groaznica la utilizare .Mai bine cumperi arcuri dedicate mai scurte sau o suspensie reglabila chiar daca dublezi valoarea autoturismului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!