Jump to content

Scut motor Leon Spirit


farao
 Share

Postare recomandată

Azi am remarcat cu stupefactie ca masina mea, cumparata de o luna, nu are scut motor.Nici macar unul de plastic. Ale voastre au avut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici al meu nu are. Din cate stiu eu nici un Leon 1.6 nu vine cu scut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce scut va referiti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are parca ceva de plastic,dar nu foarte mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina vine fara scut.

Cine stie unde se gaseste un scut bun si la un pret nu foarte mare?

Trebuie montat in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Se pare ca vine fara scut.Si la Octavia e la fel.La Metrotehnica e 14 milioane - metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are ... unul de plastic destul de gros (cu o structura de plastic) si cred ca e destul de maricel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon Spirit vine fara scut, la fel ca orice masina din zona de mijloc. Exista o aparatoare de plastic in fata, legata chiar de bara, insa extrem de ineficienta. Solutia ar fi sa-ti cumperi un scut metalic care mai are si un kit de montaj, respectiv doua brate metalice care se prind de lonjeoron, avand rol de sustinere si fixare. Mai exista si varianta din p;lastic, ranforsat cu fibra de sticla sau cu ceva asemanator. Acestea din urma totusi nu sunt de recomandat. Plasticul este plastic. In timp se uzeaza si daca nu grapa sigur nu-ti ofera nici o garantie in fata gropilor si caldaramului din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Antonio Cortez

am unu de plastic!

Modificat de Antonio Cortez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce observ eu: toti cu TDI PD au scut (dar de plastic) iar cei cu benzina 105 nu au. Scutul e oricum bun chiar daca este de plastic cu conditia sa fie viteza mica; Daca dai cu viteza mare in ceva conteaza mai putin daca este de metal sau plastic (oricum spargi baia de ulei). La viteze mici te ajuta doar in sensul ca auzi harjait sub masina si renunti. Daca o fi sa se sparga atunci as pune metalic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Problema la scutul de plastic. Cum zilele astea a plouat abundent si am luat-o prin nishte ape de imi era frica sa deschid ushile, scutul meu a cedat. A iesit din locasurile de prindere. Presupun ca traba asta s-a intamplat pentru ca s-a umplut cu apa (si cum are forma de lighean :D) a cedat. Banuiesc ca s-a strans ceva apa in el de a cazut. Oricum am reusit sa il pun la loc dar vreau unul de metal. Unde gasesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai masina asigurata la reprezentanta; Gasesti si de metal si de plastic (acum sa fi sigur dai si tu un tel sa vezi daca au pe stoc); In functie de societatea de asigurari iti platesc scutul metalic integral sau doar o parte si pui tu diferenta (ei sunt obligati sa-ti plateasca unul nou de plastic). Metrotehnica ar fi primul dealer la care sa intrebi pt. ca s-au agitat sa aduca primii.

pasii ar fi:

1 te duci la dealer si iti da o hartie de constatare ca ai scutul rupt.

2. te duci la politie in aceeasi zi si iti fac alcooltest

3 te duci la asigurare

4 schimbi scutul (presupune sa schimbi si suportii etc)

vezi ca este in jur de 14 mil un scut metalic

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pana la urma cei care au scut de plastic sunt multumiti de el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal!

Eu mi-am cumparat cele 2 scuturi laterale (90 ron) si cel de sub motor (150 ron). toate sunt din plastic.

Cat de bune sunt nu stiu ce sa zic. mecanicii care mi le-au montat mi-au zis ca ajuta la nimic. chiar nu stiu ce sa zic.\

Cert e ca nefiind originale nu cad perfect si am mai dat cateva gauri sa le pot preinde undele de altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am leon...dar in legatura cu scutul la motor. Nu mai dati banii la reprezentanta pe ele, pentru ca la fel de usor le poate face orice tinichigiu auto mai priceput....si nici nu pierdeti garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cei care au scut de plastic sunt multumiti de el ?

Eu sunt multumit de el. Nu sunt un sofer "foarte cuminte" si in plus parchez de foarte multe ori incalecat pe borduri.

La mine scutul pe partea dinspre motor are niste "bule" protectoare, care in momentul unui impact ar trebui sa atenueze din soc.

De fiecare data cand am avut ocazia m-am uitat la scut (revizii, interventii in service) sa vad daca bulele astea sunt turtite de tot. Pana acum nu am avut probleme: scutul rezista :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam baieti. o sa-mi montez si eu unul pe masina. M-am speriat de noua metoda de asfaltare de pe soslele noastre: aruncarea unui strat gros de pietre pe vechiul asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Da.Se pare ca vine fara scut.Si la Octavia e la fel.La Metrotehnica e 14 milioane - metalic.

ITI ZIC EU CA LUCREZ IN DOMENIU.LA MOTOARELE DIESEL ESTE UN SCUT MARICEL CARE VINE DINN FATA DE LA SPOILER PANA LA PUNTE FATA(JUG.SAU CUM SE MAI ZICE).la cele pe benzina gasiti unul mic de la spoileru din fata pana in motor, si o sa mai gasiti o varianta de metal da e cam 5 mil

1.scut central diesel cod 1j0825237m - 140 lei

2.scut central benzina cod 1j0825237r - 98 lei

3.scut stg 1j0825245e - 35 lei

4.scut dr 1j0825250g 35 lei

codurile astea sunt coduri de producator si se potrivesc la skoda octavia,bora,golf 4,leon.ala de metal nu mai stiu ce cod are dar e cam 5 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
3.scut stg 1j0825245e - 35 lei

4.scut dr 1j0825250g 35 lei

codurile astea sunt coduri de producator si se potrivesc la skoda octavia,bora,golf 4,leon.ala de metal nu mai stiu ce cod are dar e cam 5 mil.

Zi-mi si mie te rog unde ai gasit la pretul asta (35 ron)

pt.ca vreau si eu scutul de pe partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scutul metalic e sfant...eu am dat 14 milioane dar este altceva fata de cel de plastic....asta metalic este de 3,5 milimetri ca grosime...de-abia il ridici...se indoaie doar daca arunci masina de pe luna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul metalic e sfant...eu am dat 14 milioane dar este altceva fata de cel de plastic....asta metalic este de 3,5 milimetri ca grosime...de-abia il ridici...se indoaie doar daca arunci masina de pe luna

Eu am luat in 2006 din Odorhei scut metalic (incl sistem prindere) care am inteles ca merge si pe Octavia, Golf, importat din Ucraina. Nu mai tin minte numele firmei. telefon 0745 306 420/ ron 500. L-am montat singur in Bucureti.

zic ca merita

post-3107-1210365222_thumb.jpg

post-3107-1210365230_thumb.jpg

post-3107-1210365236_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interesat de un scut metalic. am luat de curand un seat leon 1.6 si am observat ca are un scut mic de plastic doar in fata, motorul fiind complet descoperit.

Daca stie cineva vreun magazin si un pret in Bucuresti as fi recunoscator ( nu la reprezentanta ca nu am 1400 ron sa dau pe el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In afara de reprezentanta mai exista alte locuri de unde se pot cumpara scuturi, ca eu in Craiova nu prea am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Noroc baieti,

Am si eu o intrebare legata de acest topic:Am un leon 2002 cu scut de plastic care este destul de lovit.

Ma gandeam sa imi pun unul din tabla/otel direct de la reprezentanta Porsche.Stie vreunul din voi cumva daca acest scut metalic coboara garda la sol pentru ca eu varianta aceasta am auzit-o;ca mai coboara inca aprox 2 cm garda la sol scutul metalic din cauza sistemului de prindere.

Parerea mea este ca daca este adevarat nu prea merita deoarece garda la leon si asa este destul de joasa.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, coboara cu 2cm dar se compenseaza cu niste bucse care se pun la telescop. Dar oricum o sa dai des cu scutul metalic de pamant pentru ca masina va avea balans de la inaltare+greutatea scutului. Partea buna este ca nu risti sa dai cu baia de ulei ca acum, ci cu scutul.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!