Jump to content

AXI Honey - Passat B6 2.0 TDI BKP


z3dulik

Postare recomandată

Salutari,

Sunt pe grup de cativa ani deja si m-am gandit sa va prezinte masina mea axi honey-ul :)) si pentru a tine un "istoric" al modificarilor.

Initial am luat b6'le in martie 2015 motor BKP 140 cai cutie DSG, adus din Danemarca. Culoare LA7T - sedan NT 15 AXI. Imediat mi-am luat un RNS510 si mi-am pus proiectoare. :)

Dupa maxim un an deja aveam probleme cu pompa de ulei. Mi-a picat o data si am gasit un kit (made in spain) cu lant, intinzator, ax.. nu a durat 3 luni, a picat intinzatorul. Am decis sa trec la pompa de 1.9 si de atunci nu am mai avut probleme cu uleiul.

Mi-am luat ceasuri de b7 albe, trimuri.

In 3 ani am mai schimbat si un injector, volant  si ambreiajele la cutie (desi nu trebuia, era de fapt o valva in mecatronic).

In decembrie 2017 mi-am luat un interior piele full incalzire si electric de b7 break UK, colegul mecatronic mi-a facut conversia de la scaunul dreapta > stanga (memorii) + reparatii bureti.

In ianuarie am vandut RNS-ul si mi-am luat un android (imi pare rau acum dar na..)

Am montat navigatia, am pus si interiorul si a 2a zi am avut accident, ca pagube toata fata, mai putin motor, airbag volan si plansa bord sarite.

Repede am luat una similara din UK pentru caroserie, si am facut transplantarea. Ca optiuni am cautat sa aiba ce nu aveam eu, si avea trapa (cat mi-am dorit-o, chiar voiam sa tai masina pt una), senzori parcare, carlig, cutie manuala si sistem audio 200W

Am luat motorul meu, l-am pus pe caroseria de uk, am luat cutie de directie (cealalta era crapata), turbo reconditionat (cel de uk mai sa o ia pe ulei) + restul de piese pt conversie. La DSG am renuntat si am lasat cutia manuala de pe cea de anglia.

Asa ca vechiul 15 AXI s-a dus la dezmembrari si noul NT 16 AXI i-a luat locul.

Inca mai am piese de vanzare in caz ca.. ?

 

Ca optiuni am:

- ceasuri color 2D

- camera marsarier sub sigla VW

- trimuri de b7 cu ceas analogic functional 

- can de B7

- navigatie android

- senzori parcare

- trapa

- calculatoare usi de b7 - suporta orice

- interior full electric piele cu memorii si incalzire + bancheta

- fete de portiera de b7 piele cu warning lights si lumini ambientale "ciaina" :))pe viitor caut sa pun oem

- egr anulat + stage 1 - undeva la 180 de cai

- climatronic de b7 digital cu aux heat

- retrofit la schimbator si butoane de b7 pe mijloc

- jante 18" interlagos

- footlights

- faruri xenon am, urmeaza un retrofit la bi-xenon

- autohold

- tempomat

- oglinzi electrice cu incalzire

- grile iluminate bord

- sistem audio blaupunkt cel de 200W de la VW cu amplificator sub scaun si 2 difuzoare in portierele fata

- in portbagaj inca un amplificator alpine + cutie subwoofer speciala pt vw

- centrala electrica 3C8 .. AC - 30 bit pt urmatoarele retrofituri, suporta cam tot ce are BCM-ul - am ales varianta asta, decat sa trec la BCM

- can 7N .. Q - necesar la ceasul analogic, urmeaza sa il schimb cu un model mai nou BL sau update daca suporta

- modul comfort cu kessy, inca nu e montat - caut restul de piese pt retrofit complet la kessy

 

Mai urmeaza retrofituri, pe lista ar fi:

- parbriz de b7 cu camera

- kessy (cum ziceam mai sus)

- oglinzi de b7 cu functie de mirror down (la dat inapoi sa coboare oglinda dreapta) + heliomare pe amandoua

- volan golf 7 R line

- evacutare dubla 

- kit r line exterior (fusta, praguri..)

 

Cam asta ar fi, masina mea de suflet pot zice, la cati bani mi-a mancat si am bagat in ea. :)

 

 

IMG_20190617_230644_431.jpg

Modificat de z3dulik
Link către comentariu

Wow ... cati bani te-a dus toata distractia asta ? Nu cred ca avem atata ambitie sa fac ce ai facut tu. Personal mi se pare ca orice volan de pe o masina mai noua parca nu isi are locul pe masina asta (parca nu e de acolo) si sincer mi se pare ca cel mai bine pe modelul asta arata volaul R-Line de s-a pus pe B6 R36. Pentru cultura mea generala, sunt curios cum se manifesta problema la cutia DSG ? Ce valva a fost defecta ? 

Cum de ai faruri cu xeonon ? Ai pus doar becuri in farurile cu halogen ? Din fabrica Passat a avaut ori halogen ori bi-xenon adaptiv. 

Lista  de optionale la Passat B6 are cel putin 2 pagini A4, nu era mai usor sa iti cumperi direct una dotata cu tot ce iti doresti ? 

Link către comentariu

Bani destui, nu stiu, nu am tinut socoteala.

Cutia nu mai schimba, gen a4a ii dadeam talpa si nu trecea mai departe decat daca o ajutam lasand putin acceleratia. De fapt erau 2 valve de refulare. Au fost curatate dar s-au infundat la loc.

Xenon am momentan, o sa pun oem candva.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am schimbat calculatorul de coloana cu un AJ, volan de golf 7 R cu 12 comenzi.

P.S. daca cineva e interesat de comenzi (modelul cu 18) le am de vanzare

67421083_735125826904606_7965094723808038510_n.jpg

Link către comentariu

Și a mers cu AJ... Asa cum tot explicam pe forum... Doar ca erau colegi care susțin ca nu va merge - chiar dacă eu am montat asa de câțiva ani.... 

Link către comentariu

Ti-a luat ceva - timp efort si bani, insa ai ajuns la Passat-ul corect in final!

Felicitari pentru perseverenta!

Link către comentariu

Da merge cu aj ah, ak e ala pe manual doar.

Acum nu mi se aprind luminile la comenzi. Eram prea bucuros ca am volan, n-am mai verificat si luminile :)) Trebuie sa-l dau iar jos si pun acel fir

Inca-mi doresc toate cele 18 butoane..m-am apucat de arduino, poate ii dau de capat, oricum aveam dorinta de a invata arduino de ceva timp. Lucrez in IT, poate-i fac si o aplicatie mobila, who knows ?

 

Link către comentariu

Da, jos și făcută modificarea pe placa, pt lumini

Link către comentariu

Am citit prima postare, am mai citit inca o data si am revenit si am citit si a 3-a oara.

Multa pasiune la mijloc. Din masina originala a mai ramas doar numele ?

Spor la treaba in continuare.

Link către comentariu
  • 1 year later...

Modificari ulterioare:

- Parbriz incalzit

- Senzor calitate aer

- Climatronic gen3 cu incalzire parbriz

- Dynaudio cu amplificator 3AA 035 466A de pe T6, cu parametri de CC pentru rezolvare eroare de central speaker

- Discovery Media (MIB 2)

- Prelungire fata + Praguri R line + ornamente usi (urmeaza a fi vopsite si montate)

- Trimuri brushed aluminium cu lumini oem ambientale in portiere

- Senzori presiune roti cu afisare in bord

- Proiectoare

- Bi-xenon cu update la calculatorul de AFS pentru afisare optiune cornering in bord

- ABS cod AG ultimul de pe b6

- Manete B7 cu impuls

- Spira B7 5K0 cu T

- Camera la oglinda de golf 6 pentru faza lunga automata

- Fatigue assist (cafeluta)

- Perdeluta electrica

- Bloc butoane complet partea dreapta langa schimbator (nu am suspensie si autostart)

 

Urmeaza PLA 2.0, caseta directie gen 3 si conversia motorului BKP la injectie bosch BKD. chiulasa deja am schimbat-o, are C in coada

 

P.S. ma gandesc chiar si sa pun DSG inapoi 😆 avand toate piesele mai putin cutia care a plecat intre timp.

 

Se lucreaza si la abs de b7, urmeaza sa ii modific softul + calc de frana tot de b7

PXL_20210626_150703293.jpg

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
  • 8 months later...
  • 3 months later...

Update:

- caseta directie 1K0 cu R in coada gen 3

- oglinzi B7 cu rabatare electrica heliomate si mirror down (cand bag marsarier coboara oglinda din dreapta)

- priza 220v in cotiera

- interior passat CC 2015 full electric memorie, incalzire, ventilatie si masaj 

- instalatie pt al2lea scaun, vreau sa pun memorie si masaj pe ambele scaune, mai caut calculatorul de memorii 3C8959760 B, D sau F doar astea 3 terminatii suporta masaj

- am gaurit bara fata/spate si am montat senzorii pt PLA

- vopsit si montat kitul R line

 

Caut grila față R line si cele de la proiectoare.

 

Am luat suport pt lane assist, urmeaza sa vad cum vopsesc parbrizul :)) era un șablon

 

Inca ma gandesc sa pun cutie automata..

Am injectoarele, instalatia siECU de BKD, urmeaza instalarea lor.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!