Jump to content

Sfaturi achizitie Audi A4 B9 (8W)


cristi511
 Share

Postare recomandată

  • 8 months later...

Salut stimați colegi, am găsit un A4 B9 cu 159mii km cu motorul de 190 cai (FWD), S-tronic, cu autohold (f putine sunt au AH), radar (autopilot adaptiv), virtualcockpit, a/c 3 zone, led matrix, in fine are cam de toate mai puțin piele și quattro. As vrea sa știu la ce revizii sau schimbări costisitoare ma pot aștepta la acești km. Ca info merg in medie 12-13 mii km/an. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, in afara de eventualele actiuni pe garantie (pasla subwoofer, rola distributie, etc) si intretinerea standard pt dsg si motor nu vad ce ar putea interveni in bugetul tau. 

Ca idee, exista cateva optiuni reale pentru servisarea in afara retelei de dealeri unde preturile practicate sunt semnificativ mai mici. 

Edit: acum am realizat ca discutam de o masina cu 160k km. S-ar putea ca in scurt timp petrecut pe strazile patriei sa apară diverse jocuri si zgomote mecanice. 

Masinile nu sunt facute din sina de cale ferata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina a fost adusă din Germania și are an fabricație 2016. Pana in 200miikm mai trebuie schimbat ceva conform cărții de service? Personal m-as gândi la uzuri in planetare, amortizoare, articulații, depinde de cum a fost condusă, dar ma gândesc ca eventualele piese uzate se pot schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei si filtre, in rest nimic, eventual o verificare de placute, discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La km astia daca n-au fost schimbate discuri+placute, atunci asta este un cost pe care trebuie sa il iei in considerare. Si probabil hydrolagarele (tampoane motor). In general vad ca intre 150-200k pica...

In rest revizie motor/cutie asa cum trebuie si atat. Apa, paie si bataie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stiti sa se poata face retrofit la climatronicul de pe B9, de la cel simplu la cel trizonal? Ma intereseaza doar partea frontala nu si gura de ventilatie dintre scaune din spate. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu sunt interesat sa schimb doar panoul  , dar din ce am citit la B8 e mult mai complicat și rămâi și cu ceva erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complicat e și la A4 B9. Tot component protection care trebuie scos, senzori/servomotoare lipsa, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma alatur si eu acestei sectiuni deoarece am vandut Passatul B8 2.0 TDI (pentru ca facuse 100k) si am trecut la A4b9 tfsi de 150cp, automat. Masina are aprox. 40k si mai are garantie inca 1.5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
5 hours ago, cristi511 said:

Salut @so_rin, bine ai venit pe forum si mai ales, sa o stapanesti sanatos si fara incidente. 

Sa o luam pe rand:

- folie pe geamuri poti pune la orice centru autorizat, atâta timp cat se respecta reglementările din domeniu.

- grila (+ ornamente geamuri) am colantat-o la Pitesti dar in Bucuresti sigur gasesti un centru care se ocupa cu asa ceva. Cum chiar tu ai zis, DCM face ambele operatiuni.

- fa-i un topic de prezentare, respectand Regulamentul, pentru ca sigur o sa fie de interes, mai ales ca or sa apara din ce in ce mai multe.

Bafta si spor la scris!

Ps: multumesc pentru aprecieri.

Multumesc mult de info!

O sa fac si topic, doar sa gasesc timp :)

Va mai deranjez cu o intrebare, sper ca nu e offtopic de tot: are cineva idee care e codul pt LED Matrix? ca a mea are pe faza scurta un led si pe faza lunga se mai aprind inca 2 spre interiorul farului. Am cautat pe net semnificatia codurilor masinii dar mi-am prins urechile si nu i-am dat de capat. 
Daca trebuie sa adresez pe alt topic intrebarea asta, stiti cumva unde?

Va multumesc mult!

165F1BAD-175B-4F99-92BB-60A66169EBA9.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pozele puse masina are faruri basic LED. Nu ai Matrix LED, care arata ca in poza de mai jos.

maxresdefault (3).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am vazut acest anunt pe mobile.de: https://www.mobile.de/ro/Automobil/Audi-A4-2.0-TFSI-QUATTRO/vhc:car,srt:price,sro:desc,ms1:1900_9_,frn:2012,prx:20000,vcg:limousine/pg:vipcar/294137102.html

Sunt probleme cu acest motor 2.0 tfsi ?

Ar merita aceasta achizitie ? eu as avea un buget pt masina SH de aprox 20k euro iar pentru masina noua undeva in jurul a 28k.

Imi ajunge acest buget de 20k sau ar trebui sa ma reorientez ?

Modificat de Alex.F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locuiesti in RO ? daca da, ti`as recomanda sa te uiti si pe OLX, intrucat sunt vreo 3 in bugetul tau ( <23.000 ), cu km sub 30.000, dotate foarte bine. Nu cred ca merita sa iei una pe nevazute din Lituania sau sa bati un drum destul de lung si sa platesti taxe ca sa ajungi la o suma mai mare. Bugetul este rezonabil, masini sunt cam putine, pt ca sunt relativ noi.

 

p.s : din cate stiu eu 2.0 tfsi 2015+ sunt trecute de bolile copilariei, deci nu ar trebui sa iti faca probleme. Bineinteles iti recomand o verificare riguroasa si cumpararea rapoartelor de daune inaintea achizitiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea m-am uitat in romania ca am auzit cam tot misca pe la noi sunt tepe si am evitat din start sa caut in romania.

Da, locuiesc in Romania, ai avea la idee la ce ar trebui sa fiu atent ? Sau mai bine sa aganjez pe cineva priceput ca sa o verifice ?

Am mai gasit si acest model https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b9-ID7GARmH.html#245b871f52

Intra in bugetul de masina noua, dar o pot considera ca o masina noua :)) . Ce spuneti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul anunt pare in regula, masina de 2 ani, km putini, servisata la Audi, zice ca o poti verifica acolo, daca ai banii, dai un telefon omului si vezi masina. Verifica la reprezentanta, masina arata foarte bine, pare intretinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti arie de versus in alta parte, aici discutam strict de A4 b9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, Alex.F a scris:

Nu prea m-am uitat in romania ca am auzit cam tot misca pe la noi sunt tepe si am evitat din start sa caut in romania.

pe bune?! si ti s-a parut mai ok o masina din Lituania care a fost adusa din SUA (care mai mult ca sigur a fost dauna totala) ?  Uita-te la pozele cu bordul, desi viteza e in kmh, se vede ca a fost schimbata folia fiindca una originala nu are 130, 150, ci doar 100-120-140-160 kmh. La fel si la indicatorul de combustibil si apa, in europa nu e cu F si E sau C si H, ci 1 si 0 si 50 si 130 grade.

Pe a4 b9 sunt ok motoarele pe benzina, nu mai ai problemele generatiei precedente, insa sunt cam rare. Evita masinile aduse din SUA.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am observat ca sunt rare....Abia gasesc niste modele si daca le gasesc toate au niste minusuri :)). Voi ce credeti as putea lua ceva ok in 20.000-22.000 euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce credem noi e irelevant. Ce poti tu sa faci e sa cauti masini, sa cauti informatii despre eventualele probleme si sa pui aici link-uri relevante astfel incat sa putem discuta fix pe subiect: A4 B9 si achizitia lui.

In alte cuvinte, nu e chat aici si hai sa respectam asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okay, sorry. Daca as mai avea intrebari legate de acest model unde as putea posta ?

Ca sa nu mai fie probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici, dar trebuie sa pui si un link pe care sa il studiem si de care sa ne legam.

Altfel vorbim vorbe si nu ajuta pe nimeni.

Pe mobile.de sunt 3* masini in zona 22-23k euro. Ce zici, poti sa iei ceva decent in 20-22k?

*Model berlina

Ai fie varianta unui Avant/break fie cresti bugetul fie schimbi marca/modelul..

Spor la cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Am gasit niste modele toate au cate ceva in minus dar na asa cred ca trebuie sa fie cand cumperi SH.

Aceste 2 modele mi-au atras atentia cel mai mult, ce parere aveti?

Sixt știu ca sunt o firma de rent a car, are cineva experiențe cu așa ceva?
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Audi-A4-2.0-TFSI-ultra-design-Navi-Plus/vhc:car,cnt:de,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:desc,ms1:1900_9_,frn:2016,prx:22500,ful:petrol,ccn:1600,vcg:limousine/pg:vipcar/294611584.html

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Audi-A4-2.0-TFSI-design-ultra-NAVI-SHZ-KAMERA/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:desc,ms1:1900_9_,frn:2016,prx:22500,ful:petrol,ccn:1600,vcg:limousine/pg:vipcar/293940840.html

Virtual cockpit se poate monta, nu ?

 

Modificat de Alex.F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Stie cineva cat de confortabile sunt scaunele basic de la A4 face-lift? Am vazut pe configurator ca varianta de baza nu are suport lombar, acesta fiind optional si costa 312 euro. A doua intrebare este daca scaunele sport simple aduc un plus de confort fata de cele basic+suport lombar?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!