Jump to content

Caddy maxi 7seat vs Transporter


Sop
 Share

Postare recomandată

Vechiul caddy 1.9tdi din 2006 si-a gasit alt proprietar. A fost vandut pentru upgrade, vreau an mai nou si mai mult spatiu.

Prin urmare trebuie sa gasesc o alta masina si cele doua sunt variantele la care ma limitez.

Caddy maxi 7 locuri sau transporter.

An >2010, motorizare preferata 2.0tdi

Sunt putin limitat din cauza ca masina trebuie sa aiba factura cu tva deductibil si sa o iau 50%avans 50% leasing.

Cu toate ca eram hotarat pe caddy din pacate nu prea gasesc in conditiile date astfel ca ma vad nevoit sa ma uit la transporter.

Cu toate ca nu e diferenta mare de greutate si lungime parca transporterul parca depaseste necesitatile.

Masina va fi folosita 90% pentru firma(scari,scule,echipamente usoare) si va fi utilizata 70%in oras si restul in afara.

Restul de 10% va fi folosita la diverse iesiri cu familiile... 4 adulti si 2 copii in mod normal.

Voi ce ati face? Sa mai astept sa gasesc caddy sa ma satisfaca sau sa merg pe transporter(aici gasesc destule in conditiile date)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai spus bugetul, o alternativa buna la cele doua ar fi un Touran sau un Sharan, sunt citeva la Welt deci cu garantie si finantabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 5000€ pt avans si pot merge ca valoare finala undeva pe la 12.000€ tv inclus.

Touran in nici un caz ca ar insemna ca nu am facut nimic la capitolul spatiu iar sharan nu imi place.

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-transporter-vw-transporter-2-0-tdi-102-cp-9-locuri-clima-tva-deductibil-IDclfVX.html

Cam la asta mi-au ramas ochii.

Ca si caddy ma uitasem la :

https://www.dasweltauto.ro/detail/1016700658?brand=vw-utilitare&modelgroup=vw-caddy&sortAsc=true&sortCol=price

dar din pacate nu are tva deductibil.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic că în cazul Caddy-ului TVA este deductibil. 

Cat despre mașini , având în vedere că vei avea pe plafon scări, Caddy este alegerea perfecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat. Din pacate e fara tva.

Am uitat sa mentionez ca scari am doar din acelea pliabile sau scari mici iar scara mare pe plafon o folosesc odata la 2 luni.

Din pacate in afara de acel caddy nu prea am gasit nimic si acela nu are tva.

De asta as inclina mai mult spre transporter.

Dar diferenta de gabarit se va simti totusi in oras la parcari... si per total la consum.

A avut cineva ambele sau macar unul din ele sa imi dea detalii despre consum?

Cu 1.9tdi pe caddy 2006 scoteam medie 7.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pare'a fi de 7 locuri ala de pe autohus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cumpara un Transporter daca gasesti in bugetul disponibil. Este net superior microbuzul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!