Jump to content

Banda de urgenta- pt cine e?


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

Mi s'a intamplat urmatoarea chestie si mi-au dat sanctiune.:banghead:     ------>LAT EDIT- cititi TOT inainte sa scrieti ceva!!<---

Dupa ce am mers ,,la pas'' pe Iuliu Maniu spre centura  vreo juma'  de ora, tragand platforma,  de mi s'a incins motorul la Golf, am ajuns pe varianta de urcat spre autostrada, spre Bucuresti. M'am incadrat, i-am dat talpa, ca sa urc, si brusc a inceput sa licare tare becu' de ulei si sa piuie in bord, tare, a avarie...  shit! mi-am zis.

Eram deja pe urcare, aproape de varf, am tras pe banda de urgenta, cu avarii puse, si am continuat sa merg, sa scap naibii de pe pasaj.

Chiar la baza cand sa fac dreapta sa ies m'a ajuns un passat de politie, al autostrazii, si mi=a facut semn sa opresc. Oricum ma opream, am iesit de pe sosea. A venit, mi-a cerut actele, s'a uitat la TOT- asigurare, itp, seriile de la masina, platforma, lumini, fire, tot tot. Am zis ca am si robineta, daca vrea sa vada. N'a vrut.

Pe urma cica... imi da amenda ca am mers pe banda de urgenta.:eek:

Pai- nu auziti cum piuie masina si licare becu' de ulei?? Am mers cu avariile puse, pana la iesirea din zona! Ce, asta NU E urgenta?

Si a inceput dialogul stupid:

-daca e defecta de ce mergeti cu ea?

-pai NU e defecta, n'a mai facut asa, dar am mers in blocare juma de ora de s'a incins motorul. Ce, daca face pana la roata, nu mai ies cu masina, ca e...defecta?

-cand a inceput sa piuie, de ce n'ati oprit?

-unde, pe pasaj??sa ziceti p'orma ca.. de ce am oprit pe pasaj??

-de ce n'ati mers pe banda unu?

-pai si daca se bloca motorul in mers, pe banda unu, ca n'avea ungere si ramaneam fara frana si directie, avand si remorca, ce iesea?

-trebuia sa opriti si sa chemati platforma

-pai platforma care vine, ia masina, dar remorca? ce, autoplatformele au carlig??

-nu ne intereseaza, ati circulat fara motiv pe banda de urgenta!

-pai banda DE URGENTA nu e pt URGENTA??? probleme, chestii, ca sa poti ajunge la prima parcare?

-nu ne intereseaza, faceti contestatie.

..mi-au dat sanctiunea.

Deci PENTRU CE, sau CINE e banda de urgenta?? pt cand ti se defecteaza masina? sau ,,pt masinile lor'' ' de interventie?

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai luat-o pe meritate. Daca masina nu e in stare tehnica buna, ce cauti pe drum? 

Sau pana ieri se mergea bine in Bucuresti si azi s-a aglomerat?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BLINK.

nu stiu despre ce vorbesti.:eek: sau... glumesti????

MASINA ESTE in stare perfecta. NU a mai facut niciodata asa. Am scris ASTA.

 Sau poate NU AI CITIT TOT?????:scratch:  -uite, am editat special.

E  vorba de vineri, acu' doua saptamani, n'am zis niciodata ca...a fost azi.:scratch:

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul Rutier - OUG 195/2002,

banda de urgenta – subdiviziunea longitudinala suplimentara, situata la extremitatea din partea dreapta a autostrazii, în sensul de circulatie, destinata exclusiv stationarii autovehiculelor în cazuri justificate, precum si circulatiei autovehiculelor cu regim prioritar care se deplaseaza la interventii sau în misiuni cu caracter de urgenta;

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi mentin cele scrise. Unde era urgenta? Ca iti lua tie foc motorul? Daca era asa trageai pe dreapta si sunai la "dacia asistenta". 

Irelevant ca s-a petrecut acum 1 zi sau 1 an. S-a schimbat ceva la traficul din Bucuresti si mi-a scapat?

O masina OK din punct de vedere tehnic nu se supraincalzeste in trafic bara la bara, chiar si cu remorca ( presupunand ca respecta greutatea permisa de masina).

A avut dreptate politaiu'. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, EEXCALADE said:

Codul Rutier 2018 - OUG 195/2002,

banda de urgenta – subdiviziunea longitudinala suplimentara, situata la extremitatea din partea dreapta a autostrazii, în sensul de circulatie, destinata exclusiv stationarii autovehiculelor în cazuri justificate, precum si circulatiei autovehiculelor cu regim prioritar care se deplaseaza la interventii sau în misiuni cu caracter de urgenta;

asa i-am zis si eu. Ca stiam. Plus ca nu spune de situatia de pe pasaj. Ramai PE pasaj sus sau... pleci usor de acolo..

Engine warning nu e... ,,justificat''?? plus mers CU avariile, deci nu asa.. la oha... mai ales ca soseaua era goala... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea e foarte clara  

"exclusiv stationarii autovehiculelor în cazuri justificate"

"circulatiei autovehiculelor cu regim prioritar"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, cristi511 said:

Imi mentin cele scrise. Unde era urgenta? Ca iti lua tie foc motorul? Daca era asa trageai pe dreapta si sunai la "dacia asistenta". 

Irelevant ca s-a petrecut acum 1 zi sau 1 an. S-a schimbat ceva la traficul din Bucuresti si mi-a scapat?

O masina OK din punct de vedere tehnic nu se supraincalzeste in trafic bara la bara, chiar si cu remorca ( presupunand ca respecta greutatea permisa de masina).

A avut dreptate politaiu'. :)

 

Cred c'am facut scoala de soferi in epoci diferite.:eek:

Plus ca nici la cursurile pt C n'am auzit despre ce zici.

Se specifica peste tot- NU RAMAI pe pasaj daca poti sa misti masina. ELIBEREZI zona in masura posibilitatilor.

Adica daca se blocheaza motorul, fara ungere, sau da in fiert, ca s'a blocat termostatul... NU E urgenta??

Cred ca asta s'a intamplat... 

Afirmatia ca     ,,O masina OK din punct de vedere tehnic nu se supraincalzeste in trafic bara la bara, chiar si cu remorca''    e de cascadorii rasului. Poate la masina NOUA NU se intampla. La astea vechile insa... Sau poate n'ai auzit tu..

Ce treaba are cand? pai zici mai sus ca   ''Sau pana ieri se mergea bine in Bucuresti si azi s-a aglomerat?''  si am zis ca a fost VINERI, la IESIRE din oras cand e bara la bara. Deci, nu a fost ,,azi''.. cum zici.

22 minutes ago, EEXCALADE said:

Legea e foarte clara  

"exclusiv stationarii autovehiculelor în cazuri justificate"

"circulatiei autovehiculelor cu regim prioritar"

 

Pai.. eu eram ,,justificat''- i-am zis ca daca imi da amenda,  imediat merg la service si iau hartie ca s'a defectat termostatul, s'a incins motorul .. si era problema tehnica in mers.. asta a priceput. Si instanta pricepe.. 

Mai nou, daca piuie si clipeste becu' e... semn de avarie... Justificata. Ca am mers in continuare, pe raspunderea MEA, pana la prima varianta de iesire, e in favoarea mea... ca sa evacuez soseaua.. cine imi garanta mie ca daca ramaneam pe loc.. nu lua foc???

..ca idee-- ,,justificat''- CINE apreciaza??aia?? pana la roata e..justificat?? curea ventilator e? fiert motorul e?

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de fiecare data cand ti se defecteaza una din masinile din 1900 toamna o sa mergi pe banda de avarie pentru ca e justificat? Ori iti bagi mintile in cap si te supui bunului simt si regurilor din zilele in care traiesti ori simplu, esti exclus .

Daca prestezi servicii de remocare si tractare, este de bun simt sa folosesti masini potente care sa faca fata suprasolicitarii. Lasa-ma sa ghicesc, ai tras cu un golf 1 sau golf 2.

 

In America, cand te opreste politia, te cauta in baza de date. Daca figurezi cu multe amenzi, altercatii sau comentarii inutile in trafic, condus sub influenta alcolului, nici nu mai sta la discutie cu tine. Banuiesc ca ai si tu multe altercatii cu politia, asa ca e de  inteles.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule coleg - ca sa nu lungim, indiferent de urgenta, mata pe banda de urgenta nu ai voie sa circuli. Ai voie doar sa stationezi. Si daca esti in pericol sa busesti motorul, te opresti pe banda de urgenta si basta. De mers, incet sau tare, mergi pe banda 1. Propun inchiderea topicului, asta e forum auto, nu tratam altceva. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, deenman said:

Si de fiecare data cand ti se defecteaza una din masinile din 1900 toamna o sa mergi pe banda de avarie pentru ca e justificat? Ori iti bagi mintile in cap si te supui bunului simt si regurilor din zilele in care traiesti ori simplu, esti exclus .

Daca prestezi servicii de remocare si tractare, este de bun simt sa folosesti masini potente care sa faca fata suprasolicitarii. Lasa-ma sa ghicesc, ai tras cu un golf 1 sau golf 2.

CE alta masina stii ca..mi s'a mai defectat???:scratch: numeste UNA.

Ai ghicit prost.. E golf TREI. un 1,8. ABS. perfect.

NU PRESTEZ!!   ajut cate un prieten... atunci veneam de la itp cu platforma.

 

Lat edit- NU am NICIO altercatie... doar doua procese castigate, si amenzile anulate.

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, KRAKEN said:

Eram deja pe urcare, aproape de varf, am tras pe banda de urgenta, cu avarii puse, si am continuat sa merg, sa scap naibii de pe pasaj.

Cred ca vorbim limbi diferite .

Ca sa mergi pe banda de urgenta trebuie sa ai  "autovehicul cu regim prioritar",asta inseamna : politie ,salvare,pompieri ...

Tu nu ai autovehicul cu regim prioritar dar mergi pe banda de urgenta ,normal ca ai incalcat codul rutier.

Trebuia sa mergi pe prima banda pana la prima iesire ,asa nu luai amenda.

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, vdragos said:

Domnule coleg - ca sa nu lungim, indiferent de urgenta, mata pe banda de urgenta nu ai voie sa circuli. Ai voie doar sa stationezi. Si daca esti in pericol sa busesti motorul, te opresti pe banda de urgenta si basta. De mers, incet sau tare, mergi pe banda 1. Propun inchiderea topicului, asta e forum auto, nu tratam altceva. Multumesc.

E ,,legislatie''- care se refera si la... aplicarea ei, si sanctiuni. AUTO.

Logica minima imi INTERZICE sa opresc SUS pe PASAJ, ASTA a fost toata chestia.

Eu zic ca.. tre' sa fie tampit maaaxim unu' care opreste PE pasaj, sus.. macar o lasa sa ,,curga'' la vale. Cel putin asa se face cand conduci un camion. dar cati de aici or sti....

 

..sa OPRESC PE pasaj avand remorca??? unheard!!! :tuktuk:

 

GATAAA!!! am inteles!! LOGICA NU are nicio treaba pe aici.. ,,trebuie'' sa se respecte strictosenso ,,legea''.. :biggrin:

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, KRAKEN said:

LOGICA NU are nicio treaba pe aici.. ,,trebuie'' sa se respecte strictosenso ,,legea''.

peste tot e la fel,banda de urgenta o folosesti pt a stationa,(nu pt a merge),doar cand ai o urgenta,defectiune la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, ionut10a said:

peste tot e la fel,banda de urgenta o folosesti pt a stationa,(nu pt a merge),doar cand ai o urgenta,defectiune la masina

Si PE PASAJ???   o fi, OARE, vr-un tampit ca sa opreasca sus pe pasaj???:scratch: sau pe pod?? sau in curba???

..cel putin, noi astia, cu C si/sau D ...NU am face asa ceva...

si in plus... cu remorca??? cine!!si CUM ia SI remorca daca se defecteaza acolo???

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cunosc pasajul de care zici...dar o masina se poate defecta oriunde ,chiar si in tunel de cativa km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..pai... si DACA poti... lasi masina IN TUNEL??? nu... incerci sa o muti???

zic de pasajul de peste sos de centura  intrare a1 in bucuresti.

..ca idee... eu, daca mi se opreste masina iremediabil pe pod, sus, o las acolo si fug... mi-e frica de inaltime..de aici e si treaba asta de acum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, KRAKEN said:

nu... incerci sa o muti???

sigur ca da,pt ca o masina stationata pe marginea strazii are un risc de accident mai mare decat o masina in mers

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-ma sa ghicesc. Erau doi frumusei care nu mai aveau baterie la telefon si au zis : cwaie, nu ai chef de o amenda simpla ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banda de urgenta o folosesti NUMAI pt a stationa,  nu pt a merge, cand ai o urgenta  , care poate fi si medicala , soferul in imposibilitate de a conduce mai departe, naste sotia , soacra moare  (Doamne fereste ), defectiune la masina ce impiedica temporar sau permanent deplasarea masinii.

Daca nu poti merge pe autostrada din diferite motive cu cel  putin 50 km /h atunci tragi  pe dreapta pe banda de urgenta faci c escrie la lege, triunghi, stai tu in afara soselei ,Nu sta nimeni in masina,  si chemi platforma daca e un defect ce nu este doar temporar(supraincalzire motor ,etc).Clar pt mine

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎02‎.‎06‎.‎2019 at 14:33, DECC a scris:

 

...aici cuvantul cheie este PE POD.    adica oprire PE POD.

   adica, cf prev REGULAMENT pt aplicare  oug 195, ART 142, pct C, oprirea ESTE INTERZISA PE POD, PASAJE RUTIERE.

Cu asta le-am contracarat  motivarea. CUM sa opresc PE POD???

in plus le'am atras atentia ca am respectat prev art 114 pct 5, lit b- cand vehiculul ....... si sau constituie el insusi un pericol pt el sau....  circuland cu avariile aprinse.

 

On ‎02‎.‎06‎.‎2019 at 1:55, john_skoda a scris:

Lasa-ma sa ghicesc. Erau doi frumusei care nu mai aveau baterie la telefon si au zis : cwaie, nu ai chef de o amenda simpla ??

:biggrin:dada.. erau doi...pana sa intrebe ceva,  ala mai experimentatu'     m'a vazut ca vb la telefon cu ,,cineva'' si m'a intrebat cu cine am vb.    I-am zis, il stia pe ,,acela'''  (era un coleg dela tamponari) ... si a scris ,,avertisment''...  

 

 

 

Lat edit-  multumesc colegului care,  la orice scriu    oriunde,    imi trimite inimioare rosii de iubire..  :soothe[1]:    Banui eu care e ala... Ii multumesc. :cheers:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, bossake said:

Legea e clara si sanctiunea pare legal acordata.

Totusi adaug ca legea e prost gandita. Adica daca sa zicem ai patit ceva la masina (habar nu am ce) dar ceva care te obliga sa mergi cu o viteza minima de deplasare la care ai incurca circulatia pe banda1 a autostrazii. Ai patit chestia asta,da ?

Singura posibilitate legal este sa tragi pe banda de urgenta dar sa OPRESTI acolo

. Adica domne blocheaza dumneata banda de urgenta vreo 2 ore pana iti vine platforma in loc sa te deplasezi cu 20-30km/h 5 minute pana la prima iesire/primul spatiu de urgenta/prima parcare.

In cazul omului pt ca stiu zona era vorba de 1 minut de mers pana la iesirea spre carrefour.

Tot in cazul omului e foarte interesant si ca era pe pod, adica ai voie sa opresti pe banda de urgenta dar pe banda de urgenta aflata pe un pod oare ai voie? :))

Asta am zis si eu, nu e voie   PE POD.

Aia au mers in spatele meu de undeva din apropierea varfului de pasaj pana la baza, daca trageam mai tare, apucam sa virez- ies de pe pasaj, si nu mai apucau sa ma opreasca. Chestie de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 20 ore, KRAKEN a scris:

Eram deja pe urcare, aproape de varf, am tras pe banda de urgenta, cu avarii puse, si am continuat sa merg, sa scap naibii de pe pasaj.

Dpmdv ai procedat corect dpdv moral dar incorect dpdv legal. Intentia a fost buna, sa nu incurci traficul, dar intentiile bune si respectarea legii nu coincid mereu. Conform legii, tu trebuie sa mergi pe benzile de rulare iar atata timp cat roata se invarte nu ai ce cauta pe banda de urgenta. Scapai fara amenda daca opreai in mijocul pasajului :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca sunt uimit ca ati spus ca inchideti topicul de la primele explicatii in care ati pus un paragraf din legislatie din care reiese ca este la mintea cocosului ca nu ai voie sa circuli pe banda de urgenta..am pierdut sirul la cati useri i'au explicat acelasi lucru initiatorului topicului, care, s'a adresat chiar si in titlul topicului cu o intrebare, dar se pare ca el cauta doar contra argumente de 2 lei ( asa cum a facut si cu politaii ) ca sa nu accepte realitate..convingerile unora sunt imposibil de schimbat ; in cazul asta chiar nu inteleg de ce mai esti curios de parerile altora daca o tii intr'una pe a ta..

Omule, ai avut intentii bune probabil, dar daca vrei sa faci contestatie pt situatia de fata mai bine vino cu propuneri de schimbare a legilor inainte, pt ca altfel esti bun de plata. Ai prins curaj ca ai castigat doua procese dar fortezi nota dpmdv. Era la alegerea politistului daca sa te pasuiasca sau nu, dar daca ai avut aceeasi atitudine ca cea de aici, nu ma mira ca a ales sa nu o faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!