Jump to content

Parinti spanioli,bunici germani,nascut in cehia si emigrat in romania


Sop

Postare recomandată

Publicat (modificat)

@Cristian este identica cu cea a lui @andrei0241. 68ah.

Oricum la mine SS e 95% off.

Il activez uneori la semafoare mai lungi dar apoi il dezactivez imediat.

FB_IMG_1558806085187.jpg

Modificat de Sop
Link către comentariu

Azi la sectia de votare a sotiei am gasit surioara mai mica.

FB_IMG_1558883117173.thumb.jpg.e64431641504a123950acc8e7b22d121.jpg

Link către comentariu
dumitrescumaurelian
On 5/19/2019 at 9:32 AM, Sop said:

Am inteles ca in acest moment livrarile dureaza in medie 3 luni.

Sa o stapanesti sanatos! 

Imi poti spune ce dealer ti-a dat noul termen de 3 luni?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Nu mi-a dat termen mie. Dar spunea ca a mea venita dupa 10 luni e printre ultimele cu termene mari care au prins wltp. El deja livrase pana la a mea masini care au fost comandate in februarie 2019.

Am urmarit si pe forumul ateca din germania si se confirma cele spuse de el.

Masina mea a fost comandata la cluj si despre dealerul de acolo e vorba.

In alta ordine de idei dupa aproape 600km in oras media consumului long term a urcat la 8.1

Daca se va stabiliza la 8.5 ar fi perfect la stilul meu de condus. Nici 9 nu m-ar deranja pentru ca fac comparatie cu leonul 1.4mpi la care media a fost 8.

Si discutam de aerodinamica diferita, 4motion vs fwd, 150cp vs 85cp, dsg vs manuala. Si cred ca si la greutate e ceva diferenta. Inca nu am cartea ca sa vad exact.

Mai pedalam si mai urmarim.

Daca nu o sa am bani de alta cand termin leasingul arunc o instalatie gpl pe ea si gata.

Modificat de Sop
Link către comentariu

Gpl pe TSI astea e scump si merge oricum combinat cu benzina, deci amortizarea e mai lenta. 

Chiar sunt curios ce medie ar scoate in urban, eu mai mult de 20km nu prea fac in oras, deci nu am putut vedea un consum elocvent urban

Link către comentariu

Eu sper sa nu fie cazul. Dar in caz de urgenta ala va fi pasul.

Azi am incercat 2 activari dar din aplicatiile obdeleven.

Cantitatea de combustibil de alimentat. Succes si functioneaza.

Beep alarma la incuiere descuiere. Succes dar nu functioneaza.

Atasez si o poza cu un consum 90%in oras. Ss 90%off si ac 90% on.

Legat de informatiile de temperatura la offroad este indicata cumva temperatura din grup?

Pentru ca dincolo e clar. E indicata temperatura ulei motor.

FB_IMG_1559118381377.jpg

FB_IMG_1559118373201.jpg

FB_IMG_1559118364291.jpg

FB_IMG_1559118358273.jpg

Link către comentariu

Multumesc @horry_bv.

Azi avand ceva timp la dispozitie m-am jucat cu obdeleven.

Am activat afisajul de cupra( pentru diversitate)

Am activat mirror dip(apare in meniu dar cred ca nu am efectuat programarea corect si nu l-am vazut lucrand efectiv)

Si fata de zilele trecute am reusit sa activez sunetul alarmei la inchidere/deschidere.

O sa mai sap putin sa vad cum pot dezactiva deschiderea portbagajului din telecomanda. Pentru ca zilele trecute am parcat la un client si cred ca am apasat deschiderea in buzunar si m-am trezit cu portbagajul ridicat la plecarea de la el.

O alta modificare ar fi sa incerc sa fac rabatarea oglinzilor la punerea si scoaterea contactului.

De fabrica vine ori dezactivata ori cu rabatare la incuiere/descuiere.

FB_IMG_1559411490823.jpg

FB_IMG_1559411485091.jpg

FB_IMG_1559411480802.jpg

Link către comentariu

Mirror dip l'am activat si eu, dar functioneaza prost, am debifat optiunea din meniu, cand chiar am avut nevoie sa vad bordura (doar de 2 ori in mai bine de un an/ 23k km), am dat manual oglinda jos

Link către comentariu

Nu am avut timp sa ma uit inca de ce nu merge. 

Momentan camerele 360 isi fac treaba indeajus.

Azi mergand cu un x3 m-am felicitat ca am luat ateca si nu am luat bmw. 

In afara de camera spate care are o rezolutie mult mai buna ca la ateca nu am gasit ceva sa zic ca e peste. Intradevar masina avea 2 ani vechime dar... camera si cam atat.

Nici macar faimoasa cutie zf in combinatie cu xdrive nu exceleaza cu nimic la prima vedere fata de dsg si 4drive.

Pe de alta parte se vede ca s-au mai relaxat termenele de livrare. Andrei a zarit 1 lava blue, eu azi una neagra si fiind in vizita la dealer erau 2 ateca in curte si una in showroom.

Mai nou am vandut caddy de la firma si caut altul cu care sa il inlocuiesc... si cu toate ca zic ca nu am pretentii mari ele se aduna.

Trebuie maxim 250.000km preferabil 2.0tdi.model maxi 7 locuri,an peste 2012 sa aiba tva deductibil si sa pot face leasing direct la vanzator. Si pretul sa nu depaseasca 13.000

Cand voi fi mai linistit o sa dau comanda de o camera auto si ma bate un gand sa pun folie pe parbriz. Exista varianta de folie protectie si cu ceva anti uv? Ce costuri ar fi?

 

Link către comentariu

Cea de protectie, montata pe exterior, a fost in jur de 600 ron anul trecut (a fost la pachet cu folia de pe caroserie, d'aia nu retin ezac). S'a zgariat un pic peste iarna, dar sigur m'a salvat de niste ciobituri serioase, insa acum trebuie sa am grija la spalatorie sa nu insist cu jetul in zonele de impact, apa poate intra si dezlipi folia

Cea UV, de se monteaza pe interior, e 4-500, inca stau in dubii daca sa o montez sau nu

Link către comentariu

Revin cu 2 consumuri.

Unul pitesti-targoviste pe national(pentru asta a trebuit sa fiu foarte relaxat)

Si unul centura buc-cta (acasa)pe autostrada cu pilotul la viteza legala+- 10%

Concluzionez ca se pot obtine consumuri bune si cu 1.5 tsi 4drive dsg. Dar trebuie sa mergi de asa natura.

FB_IMG_1560316304299.jpg

FB_IMG_1560319584629.jpg

Link către comentariu

Azi am iesit la putin offroad.

Dus de gps prin turea si cornesti, intrat la laguna albastra si iesit din nou la civilizatie in aghiresu.

Tot azi am realizat ca bc fura la consum cu 0.5-0.7l fata de consumul real.

Dar o medie de 9% pe un suv benzinar dsg 4drive nu pare exagerat. Si numai economic nu merg.

FB_IMG_1560701204672.jpg

FB_IMG_1560701199421.jpg

FB_IMG_1560701194016.jpg

FB_IMG_1560701188731.jpg

FB_IMG_1560701105379.jpg

FB_IMG_1560701102181.jpg

Modificat de Sop
Link către comentariu

Nu cred ca ai cum sa urci dealul ala cu o masina ca Ateca, probabil vei ramane suspendat in varf.

Link către comentariu

@TheMailman nici macar de impresie artistica. Acolo s-a nimerit sa parchez.

Oricum cred ca ar fi putut fi abordat doar pana sus in buza asa de test. Dar inca nu ma aventurez prea tare cu ea.

Poate daca ma prinde microbul imi iau un set de jante tabla si niste all terain.

Dar momentan strang la pusculita sa iau cauciucuri de iarna pt jantele pe 17.

@andrei0241 te-am observat ieri in mamaia dar eram cu leonul si ai trecut rapid nu m-ai vazut.

Si ca sa nu ma confunzi cu cealalta ateca lava blue atasez 2 poze. 

Nu de alta dar am intrat in randul lumii... rovigneta si trecerile de pod nu mai sunt gratuite ca la numerele rosii.

FB_IMG_1561053692660.jpg

FB_IMG_1561053696769.jpg

Modificat de Sop
Link către comentariu

Da, ieri eram pe fuga, ne pregateam de plecare la Sinaia, sa scapam de caldura. Eu o zarisem p'a ta miercuri, pe straduta din Blvd Mamaia, dar inca era cu nr rosii

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ieri o aventura rapida.

Constanta-ploiesti,predeal,rasnov,bran,luat masa la Simon, sat Pestera, putin offroad pana la satul magura(drumul e practicabil in mare parte dar sunt cateva zone care trebuie abordate cu grija) apoi am mers pana la intrarea in rezervatia piatra craiului si pe jos spre prapastiile zarnestiului.

O zona superba care merita vizitata.

Ruta de intoarcere a fost zarnesti,bran rucar pitesti bucuresti constanta.

Pitesti bucuresti a fost jale. Am zis de multe ori ca bucatica aia de autostrada nu mai face fata cu 2 benzi pe sens. Dar o sa avem 3 cand va zbura porcul.

Intre pestera si magura am apucat sa testez modul offroad si totodata asistenta la coborare.

Nu pot spune decat ca sunt incantat.

FB_IMG_1562561624706.jpg

FB_IMG_1562561618130.jpg

FB_IMG_1562561609018.jpg

FB_IMG_1562561615330.jpg

FB_IMG_1562561612114.jpg

Link către comentariu

E ok drumul ala spre Pestera, l-am facut si eu acum cateva luni. Pe mine m-au facut de rusine un Opel Agila si un Citroen C4, mergeau mai repede ca mine.

Link către comentariu

@Cristian erau zone adancite de torente care trebuiau atacate mai cu grija in rest ok drumul.

De pe sensul celalalt a trecut in viteza un jimmy si la un moment dat m-am dat la o parte si am facut loc unei localnice sa ma depaseasca cu o dacie papuc dar modelul acela cu bena si 5 locuri.

Azi duminica zi libera am zis sa profit.

Plimbare lejera cta-cap kaliakra-siminoc-cta.

Am prins imagini frumoase cu apusul la tara la siminoc dupa ce am hranit catelul si pisica dar si ploie pe mare in bg.

FB_IMG_1563131516638.jpg

FB_IMG_1563131520485.jpg

FB_IMG_1563131531375.jpg

FB_IMG_1563131525917.jpg

FB_IMG_1563131537155.jpg

FB_IMG_1563132033658.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sa mai dam praful la o parte si sa spunem ca pentru pregatirea de sezonul rece trebuia sa echipez jantele pe 17 cu cauciucuri de iarna.

Dilema a aparut cand am programat si vacanta unde voi avea variatii de temperatura de la 0 la 30° si precipitatii posibile chiar si ninsoare.

Asa ca m-am intors la piticii mei cu all season.

Am gasit ultima "inovatie" de la bridgestone care se lauda ca este peste michelin crossclimate si anume all weather control a005 pe dimensiunile 225/55/17. 

Sunt m+s si certificate 3pmsf deci au fost testate cu succes si pe zapada. Si sunt printre singurele all season cu franare A pe carosabil umed.

In mare costul va fi 2400 ron/set. Variatii mari de pret nu ma astept sa apara.

Singurul impediment in alegerea lor ar fi specificatia XL care ma gandesc ca va face ca masina sa aiba un comportament mai rigid fata de cele standard.

Daca e cineva interesat setul original jante +anvelope r18 cu care a venit masina din fabrica intra in curand la vanzare.

Atasez o poza cu jantele pe 17 si profilul all weather control a005.

Per total sper sa nu arate rau cu jante pe 17 pentru ca am vazut in curte la dealer un tarraco cu jante pe 17 care stricau tot aspectul masinii.

Dar la tarraco sunt 215 65 r17. Fata de 225 55 r17 la ateca care este si mai mica.

FB_IMG_1564807667269.jpg

FB_IMG_1564807662402.jpg

Modificat de Sop
Link către comentariu

Poti vedea cum arata cu jante pe 17 aici.

Jantele Scudo sunt de Skoda dar sunt fix pe aceleasi dimensiuni cu cele pentru Ateca, 7Jx17H2 ET45.

In ceea ce priveste cauciurile si ale mele de iarna sunt cu profil XL (mai exact BFGoodrich G-Force Winter 2 XL 225/55 R17) si mi se par semnificativ mai confortabile decat cele de vara.

O perioada si eu m-am gandit la o varianta all season, dar n-am vrut sa-mi bat capul sa stau sa vand jantele originale pe 18. Daca as fi gasit pe cineva cu Style (care vine cu jante pe 17) si optiunea de cauciucuri all season (parca veneau cu Goodyear Vector 4 Seasons Gen 2) as fi fost dispus la un schimb.

Modificat de Bakkra
Link către comentariu

Legat de cauciucuri, da, sunt un pic mai rigide fata de cele non XL, dar si rezista mai bine la socuri, gropi luate pe neasteptate, borduri etc. Si asta este un criteriu. 

Link către comentariu

Au venit cauciucurile dar nu am apucat sa le montez.

Am apucat sa instalez camera(b1w) si momentan sunt multumit de rezultat. 

Am alimentat-o de la tabloul de sigurante folosind kitul de alimentare comandat separat.

Nu am poze de la montaj dar ca idee firul a fost tras pe sub plafon,apoi pe sub ornamentul stalpului stanga si am intrat la tabloul de sigurante unde am strans restul cablului.

Nu este un aspect oem dar alta varianta nu am avut . Cei de la bluelens mi-au confirmat ca nu au momentan ceva compatibil cu ateca.

Dupa o scurta plimbare pe 103A tarlugeni-zizin-dalghiu-vama buzaului s-a reconfirmat problema mizeriei la usile spate.(avem grija de fiecare data sa spalam).

O alta noutate la aproape 14.000km s-a aprins becul la ulei. 

Acum cautam 0w20 duminica prin oras ?

FB_IMG_1565515626041.jpg

FB_IMG_1565515638043.jpg

FB_IMG_1565515616222.jpg

FB_IMG_1565516303027.jpg

FB_IMG_1565516306934.jpg

Link către comentariu

0W-20? Mai nou asta se baga in 1.5TSI cu GPF? Ii bine de stiut, de altfel binevenita montajul camerei si eu l-as monta dar efectiv nu ma pricep si nu prea stiu pe cineva care sa mi-l monteze fara sa ma jecmaneasca in ultimul hal in Cluj unde totul este la extrapret si sa si stie ce sa faca... 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!