Jump to content

VW T-Roc 1.6 TDI White


stefan18

Postare recomandată

Salut , desi urmaresc forumul de 4-5 ani si sunt membru de 2 ani aproape , abia acum m-am decis sa imi prezint si eu viitoarea mea masina ?.

Intr-o saptamana voi fi fericitul posesor al unui T-Roc Design 1.6 TDI , alb -pure-white uni, plafon negru . Pana ajunge masinuta va las lista cu dotari optionale .

-2 Interfete USB (inclusiv iPod/iPhone)

-Jante aliaj usor “Mayfield” 17” negre

-Aer conditionat automat Air Care

-App-Connect

-Camera Rear View

-Drive Net

-Oglinzi exterioare rabatabile electric,

-Pachet Color si decor ravenna blue

-Pachet iarna

-Radio CD Composition Media

-Roata de rezerva de otel 16" dimensiuni normale

Link către comentariu

 

Salut si bine ai venit!

Pentru ca totusi trebuie sa respectam un Regulament, voi bloca acest topic pana cand masina "e la tine in curte". 

In momentul in care intri in posesia ei, te rog da-mi un PM si rezolvam.

Inainte sa te superi pe mine, te rog sa intelegi ca asa am facut si in cazul altor colegi de forum si pana acum nu au existat suparari.

Multumesc pentru intelegere. 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic

Multumesc pentru redeschidere ?

Revin cu cateva poze facute in graba cu masinuta ! 

Daca sunt oameni interesati de topic, promit ca maine voi face unele mai ,,profesionale “ interior-exterior !

EC8A6243-6F02-4663-90F0-E589E8BFEF1A.jpeg

BF2D40DC-4619-4F07-8F36-29697D7619DD.jpeg

Link către comentariu

Să o stăpâniți sănătos mulți ani si km !

Link către comentariu

Multumesc mult !!! ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu

Felicitari pentru jucarie si bine ai venit oficial printre noi :)

Link către comentariu

Multumesc mult!! ??

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu

Revin cu cateva poze din interiorE35BB72E-5E14-4917-9A32-333D6DC371DA.thumb.png.d6d88d4eae465d9f2432a9852acca0cb.png       

IMG_5808.PNG

Modificat de stefan18
Adaugare comentariu la poze
Link către comentariu
  • 1 year later...
Adriana Simion

Bună. Sunt în discuții sa îmi achiziționez și eu un T Roc 1. 6 Diesel, 2019.

Te rog. Poți lăsa mai multe detalii? Gen părerile contra.  Dacă ai avea. Păreri Pro am auzit la toți vânzătorii. ?

Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
  • 6 months later...

Dupa un an si jumatate si aproape 19.000 de km revin cu un update. 

Masina este excelenta atat pentru oras cat si pentru mici excursii.

Insa.. tocmai ce am decis sa o pun la vanzare.. si sa ma indrept spre ,,sora “ ei mai premium.. si anume Audi Q2.

Calitatea materialelor de la interior m-a dezamagit.. pe unde te uiti vezi numai plastic dur si ieftin... dupa un an si jumatate am inceput sa am probleme cu plasticul din bord.. acesta s-a dilatat si a inceput sa scartie in timpul mersului.

Personal am luat masina pentru ca m-a incantat la inceput si nu m-am asteptat sa fie asa de proasta calitate materialele din interior.. insa am observat ca aceasta este tendinta vw acum... asa ca am hotarat ca este nevoie de un upgrade spre ceva mai premium.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Mic update - Masina a ajuns la 28.000 de km. Am intampinat o mica problema cu senzorul de la antigel, imi arata ca temperatura motorului trece de 90 de grade. 
Din pacate asa cum am spus si acum cateva luni sunt foarte dezamagit de calitatea interiorului.. in ultimele 2 luni mai multe plastice au inceput sa faca un zgomot mult mai mare decat era inainte. 

Daca in urma cu 4 luni aveam in gand sa o schimb cu un Audi Q2.. in umbra ultimelor probleme am luat si hotararea finala sa fac acest pas. 

Astfel ca acum 2 saptamani am lansat comanda pentru noul Q2 facelift, am o perioada de asteptare de 5 luni, astfel ca T-Roc-ul va mai ramane in posesia mea pana atunci... sper ca in urmatoarele luni cat il voi mai detine sa nu ma trezesc ca o sa imi cada de tot bordul :)).

Link către comentariu
Publicat (modificat)

M-am inselat, astazi am facut un drum in provincie si am mers pe un drum de tara neasfaltat. A inceput sa scartie plasticul din bord si din usi in ultimul hal, sincer pentru o masina de peste 20K euro mi se pare deplorabil. Lasand la o parte ca totusi este un VW nu orice alta marca auto. In familie de 15 ani avem numai masini vw.. am mers cu aproape toate modelele de la Polo pana la Arteon.. insa in absolut niciunul dintre ele nu am fost atat de dezamagit de calitatea interiorului.

Singurul plus pe care masina il are este pozitia mai inalta la volan si spatiul.. insa pentru mine personal nu este de ajuns.

Imi e frica de drumul de intoarcere spre Bucuresti... cum am zis intr-o postare de mai sus.. cred ca o sa car bordul in brate la intoarcere.

Numar zilele pana cand o sa imi fie livrat Q2.. sincer am ajuns la concluzia ca mai bine platesti in plus pentru o calitate superioara decat sa mergi pe ideea.. e Volkswagen ( automat e bun ).

Volkswagen-ul a decazut mult la calitatea materialelor.. desi am fost un fan destul de infocat.. urmatoarele masini pe care le voi avea probabil o sa fie doar de la Audi... observ ca este singura marca din grupul VAG care inca pastreaza ,,stacheta sus”.

Modificat de stefan18
Link către comentariu

nu te du la audi ca la pomul laudat..........s-au modernizat si ei

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Intr-adevar... nici ei nu mai sunt ce au fost inainte.. dar parca totusi tot sunt o idee mai sus decat restul grupului VAG..

Modificat de stefan18
Link către comentariu

Din nou de acord.. diferenta de pret este una destul de considerabila, dar cred ca asta este si strategia grupului VAG, sa pastreze Audi-ul in segmentul premium iar Vw,Skoda,Seat.. sa fie o treapta mai jos.

Oricum, unele modele de la Audi nu isi

merita neaparat pretul ridicat.. dar cel putin pe segmentul T-Roc-ului cer destul de justificat banii.. ma uit la T-Roc-ul meu, care e plin de plastic dur in interior.. si in comparatie cu Q2-ul.. personal simt diferenta de la cer la pamant.. atat la comfort cat si la materiale.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 12/17/2020 at 5:18 PM, stefan18 said:

Dupa un an si jumatate si aproape 19.000 de km revin cu un update. 

Masina este excelenta atat pentru oras cat si pentru mici excursii.

Insa.. tocmai ce am decis sa o pun la vanzare.. si sa ma indrept spre ,,sora “ ei mai premium.. si anume Audi Q2.

Calitatea materialelor de la interior m-a dezamagit.. pe unde te uiti vezi numai plastic dur si ieftin... dupa un an si jumatate am inceput sa am probleme cu plasticul din bord.. acesta s-a dilatat si a inceput sa scartie in timpul mersului.

Personal am luat masina pentru ca m-a incantat la inceput si nu m-am asteptat sa fie asa de proasta calitate materialele din interior.. insa am observat ca aceasta este tendinta vw acum... asa ca am hotarat ca este nevoie de un upgrade spre ceva mai premium.

salut ! am si eu un t-roc  imi zice ca trebuie sa fac revizia la 30000km     la tine cum e ?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@andreikan Salut, conform calculatorului de bord tot la 30.000, dar am facut-o cand am atins 20.000. Din ce am inteles de la cei de la reprezentanta asa este setat la toate autovehiculele noi.. ei mi-au recomandat sa nu astept atat.

Modificat de stefan18
Link către comentariu

Si ca sa fie treaba, treaba 😂

Chiar ma gandeam recent ca de cand am masina nu am avut niciun incident cu ea.. dar se pare ca parcatul in Bucuresti isi spune iar cuvantul. 

Evident ca omul ce mi-a lovit-o nu a lasat niciun bilet cu nr de telefon sau altceva.

BAAD4E38-8E55-4239-90C0-3D014BEAFBDF.png

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Alt scurt update.

In weekend-ul trecut am fost pe un drum de munte, de luni am observat ca a inceput sa  scartie plasticul din usi intr-un mod extraordinar, sincer am ramas uimit cum la o masina de peste 20.000 de euro scartie plasticul mai rau decat intr-un logan de generatie noua 😂.

 

Link către comentariu

Pai e plastic de calitate, ăla care nu scârțâie e slab calitativ. 😛

Vezi pe unde scârțâie si pune o bucată de hârtie/cauciuc intre elementele ce se ating sau da-i cu ceva pe ele (wd40 daca nu altceva). 

La mine scârțâia trimul cu led de pe ușă (allspace), i-am dat foarte puțin wd40 si e liniște... micile plăceri ale vieții, rezolvă-le si bucură-te de condus. 

Modificat de ct_act
Link către comentariu

 Scaratie usa stanga fata, usa dreapta fata, torpedoul plus jumatate din bord... nu stiu daca pot sa ii fac ceva in mod deosebit😂.

Dar deja m-am obisnuit, a inceput el sa scartie de cand aveam 2000 km.. dar acum la 35.000 aproape.. mi se pare deja anormal daca dupa primul limitator de viteza luat sa nu inceapa scartaitul😂.

Plus ca mai am 1 luna/2 de asteptat pana mi se livreaza Q2-ul, nu stiu daca mai are sens sa imi bat capul.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Final update - Dupa 2 ani…ne despartim :).

Masina a fost vanduta astazi. 

Plusurile - pozitie la volan ideala, spatiu necesar pentru viata de zi cu zi, consum foarte bun!

Minusuri - Interior foaaaarte ieftin, plin de plastic tare.. sub ceea ce ne-a obisnuit vw pana acum.., plasticul  scartie extraordinar de tare ( mai ales in sezonul cald ), suspensie destul de dura. 

Urmand ca in maxim 2 saptamani sa imi fie livrat Q2-ul, astazi drumurile noastre au luat-o pe alta cale. Masina a fost vanduta unui baiat de 18 ani.. proaspat sofer :). 

Revin cu un nou topic in momentul cand voi intra in posesia Q2-ului. 

Se poate inchide acest topic :)

Modificat de stefan18
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!