Jump to content

Claxonul


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Pana mai ieri cand claxonam se auzeau 2 tonuri. Unul mai ascutit si unul mai grav. De cateva zile se aude doar cel ascutit. Se aude destul de nasol. Mi-e si rusine sa calxonez. :)

De la ce poate fi? (sigurantele sunt in regula)

Si unde se afla trompeta claxonului pozitionata? Poate e desprins doar un fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dat in vreo balta?

La octavia e undeva jos de tot sub far pe partea soferului, si risti sa-l umpli cu apa la prima balta mare

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tin minte sa fii dat in vreo balta.

Deci se afla in partea soferului sub far. Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am vazut ca ai fabia. Eu am zis ca la octavia e acolo.Cel putin la a mea. Si a fost schimbat 1 data. :) . La fabia tot ce-i posibil sa fie in alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil tot pe acolo e. O sa ma uit sa vad care e treaba. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxoanele la Fabia sunt in spatele proiectorului de ceatza din dreptul soferului. Eu am patit aceeasi chestie, se manifesta la ploaie...Claxonul "lua" apa, nu functiona pina se usca, apoi functiona din nou. Pina la urma l-am schimbat. Foarte putin probabil sa se fi desfacut vreo mufa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ajungi mai simplu la el? Dai bateria jos, sau pe sub?

Cu ce l-ai schimbat? L-ai lasat in acelasi loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte simplu, ajungi prin dreptul proiectorului de ceatza, care se demonteaza foarte usor.

Claxonul e prins cu o piulita si se desface la fel de usor. Eu l-am comandat la Augsburg si tin minte ca a fost destul de piperat ~50Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sper sa nu ma aflu aiurea in discutie pe aici .. toate fabiile au claxon bitonal? chiar si a mea .. avantaj 1.2 HTP ? intr-adevar .. suna foarte ciudat claxonul, si vorba aia .. chiar mi-e tarsha sa claxonez cateodata, ptr ca suna foarte ascutit .. so ?

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

La mine cand mi-am luat-o suna frumos ca un camion. :unsure:

Acuma din pacate suna ca o trompeta ametita.

Modificat de zonkkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine suna foarte bine, destul de "gros", nu l-am auzit niciodata sa sune ascutit. Chiar imi place :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu ma aflu aiurea in discutie pe aici .. toate fabiile au claxon bitonal? chiar si a mea .. avantaj 1.2 HTP ? intr-adevar .. suna foarte ciudat claxonul, si vorba aia .. chiar mi-e tarsha sa claxonez cateodata, ptr ca suna foarte ascutit .. so ?

Nu, echiparile de baza au "claxon de Dacie", unul singur si fara trompete. Se poate inlocui insa "plug'n'play cu unul bitonal (bi-zonal?? :D ), cu conditia sa il ai (e nevoie si de suportul claxonului, difera la cel bitonal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mersi BogMW .. si acum, vine implicit urmatoarea intrebare .. de unde sa-mi iau claxon si unde sa-l montez ?! :coolpics: .. se poate face home made, sau e nevoie de interventia service-ului ? de cumparat, presupun ca volkparts ar fi o directie buna ... alti forumisti interesati de aspect, punem de-o "claxoneala" bitonala colectiva? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, eu am montat un claxon pe care il aveam si am adaptat suportul dintr-o bucata de tabla.

Nu stiu cum este accesul la claxon la modelul nou de spoiler, dar la modelul vechi e o treaba de 20 de minute. Tragi ornamentele din bara, demontezi claxonul vechi cu tot cu suoprt si il montezi pe cel nou.

Eu ti-as recomada sa cauti trompete la Augsburg pe cod oe VAG si sa nu uiti sa intrebi de suport - o bucata de metal. Nu poate fi scump.

Modificat de BogMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi dimineata a inceput sa sune din nou bine claxonul adica bitonal... hmmm. Oricum ma bucur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, bucuria va tine pina la urmatoarea ploaie...cind se va umezi din nou, si tot asa pina nu va mai functiona deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la un moment dat nu a mai facut nici un sunet. solutia a fost sa ma duc la un sevice, ridicata masina si demontat claxonul. era plin de apa. apa e fost scoasa destul de greu, prin zgiltiire, aer comprimat si alte metode brutale... rezultat... acum functioneaza. nu stiu pina cind deoarece pozitia claxonului este de cacao...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu imi luasem gandul de la sunetul ala frumos. Ma gandeam ca e ars sau ceva. Oricum nu cred ca de la o ploaie ar putea ramane apa aproape doua luni dupa care sa se evapore.

Oricum nu a plouat si nici nu intrasem in vreo balta cand s-a "stricat."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am si eu o intrebare va rog si sper sa nu ma fac de ras...la masina din semnatura am clacson bitonal? Cum ar trebuii sa sune?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

A mai patit cineva?

Imi suna claxonul dar pe un ton mai mic decat initial(mai incet)

Din e cauza sa fie oare?

vreo idee?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit si eu la ambele dacii care le-am avut. de cand am luat fabia am zis "nu mai claxonez la nunti in veci!" :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit eu , suna dar mai gros, asa ca un muget, de cand am avut un accident si am dat cu botu in shantz. am facut o inspectie vizuala, totul pare ok, probabail de la soc s-a deformat ceva in interior, oricum sunetul nu ma deranjeaza, e unic:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva?

Imi suna claxonul dar pe un ton mai mic decat initial(mai incet)

Din e cauza sa fie oare?

vreo idee?

Multumesc

tu ai claxon bitonal (1 de joase+1 de inalte), insa cel de joase nu-ti mai merge datorita umezelii - e boala clasica pe Fabia datorita proiectarii idioate (cel de joase nu poate sta altfel decat cu trompeta inainte spre deosebire de celalalt)

cand se va mai "usca" vremea, isi va reveni

daca ai merge acum in service ti l-ar schimba pe loc cu unul nou, 150 ron bucata, scurt pe doi (cica ar fi stricat); iar daca l-ai remonta ulterior dupa uscare ai avea surpriza ca merge fara probleme (teapa clasica)

off-topic: ce se mai aude cu suportul acela de bord pt GPS ?? da-mi PM

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
A mai patit cineva?

Imi suna claxonul dar pe un ton mai mic decat initial(mai incet)

Din e cauza sa fie oare?

vreo idee?

Multumesc

am patzit eu acu vreo 4 luni .. tot asa.. se auzea cate odata .. urat de tot .. dupa care nimic doar un click prin bord pe undeva .. ..

eu am dat masca de la proiector fatza jos pe partea soferului [ e ff simplu are 4 clame]

am scos mufa de la clanxon si am dat cu spray de contacte

el vine montat pe un suport metalic.. o bara nuj sub baterie

dupa care nu am mai avut probleme :icon_thumright:

tot asa apareau problemele cand era umezeaza apa afara ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
megamotoreta

Nu mai aveam sunet la claxon deloc,se auzea infundat si lesinat. L-am gasit desfacut din surub, cazut pe scut, mufele oxidate. Dupa 5 minute de prim-ajutor si-a revenit si face ca toate alea. Sa vedem cat rezista acum, la ce drumuri sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!