Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Pai daca e asa, unde se justifica motorizarile voastre? Chileanu mergi si cu 1.0 tsi :))

Link către comentariu

@razvancc cum am zis... ma pregatesc de viitor. Imi caut V6 ;))

 

LE: eu stiam cu e cu "eclectica" la drum lung, sotia nu prea. Acum a aflat.

S-a dat si cu V6-le... nu vrea sa mai auda de chestii pe baterii ;))

Modificat de zidanne
Link către comentariu

@acidone77 eu ii vreau asa mai “flat”.

Poate scap de toate bataile de cap cu posesorii de “so called” masini premium cu raport putere/greutate ce tinde spre zero ;))

Link către comentariu

O alta saptamana... un alt milion de belele. 

 

Nu mai tin minte daca am zis (LE: se pare ca nu) dar... pe cand eram la @sabinx am vazut ca un far avea o crapatura de mama-mama.

Tot @sabinx mi-a aratat si cromul crapat pe grila centrala de ventilatie. 

 

Sun la Avia, trimit pozele pe mail... omu zice: "ba... grila se schimba, cu farul e mai greu, Verifica totusi sa nu fie lovit ca trebuie data bara jos"

Ma duc la selfwash, dau jos noroiul (masina era crem inchis, nu mai tin minte unde fusesem....) si vad doua dungi pe bara... de ti-e mai mare dragul ;))

 

Omu' imi facuse deja programare pentru grila, ii scriu pe mail ca... e naspa cu faru si sun la CASCO. Astia ma indrumara sa fac o vizita unui inspector de daune ca... e mai simplu.

Schimbam grila, fac programare la Bradi (e mai aproape de casa, in caz de ceva nu traversez Bucurestiul)... ma duc, deschid dosar... aia e.

Asta era in saptamana dinaintea Craciunului. Pana la urma ma suna sa le duc masina saptamana asta. 

Nu mai cer masina de schimb ca sa nu mai am grija ei si a fransizei. Oricum aveam baba. (cc @Rave)

 

Imi fac treaba cu baba, pana cand... se aprinde matorul de baterie (aka nu incarca). Sun mecanicu (ii tot zisesem sa ne uitam la alternaror ca deh... 6000 de functionare) si... nu raspunde. Sting luminile, las doar DRL, opresc ventilatia, opresc tot. Se face sauna (aka se aburira geamurile grav) - noroc ca aveam o laveta ;)) 

Cu o mana conduceam, cu una stergeam, cu alta semnalizam, cu alta schimbam vitezele. Dupa un timp.... se aprind toate luminile de ABS/ESP... Apoi cel de airbag, Apoi servo. Deja cautam loc sa opresc... Mai aveam 500m si un sens giratoriu. Se aprinde martorul rosu de servo deci... servo canci. Cum ies din sens... incepe sa tipe la mine: "Service NOW!". Da, acu... inca 50m. Bineinteles, unu dintre mosfeti era dus.... am facut revizie completa la alternator deci cativa ani sunt bine ;))

 

Revenind la rosie, primesc mail ca... b0$$ e groasa, cine a dat, a dat cu simtire. Aka bara e dusa, schimbam si protectia si carenajul... WTF?!!! 

Baietii se misca repede, fac totu, ma cheama sa iau masina... ba da ploua. Dar ploua. Ce sa vezi. Ce sa verifici. O inspectez ochiometric, puteau lucra putin mai bine, dar overall OK. Iau cheia, mai verificam o data (tot ochiometric), semnez de primire si plec. 

 

Nu credeam ca o sa imi placa atat de mult sa o conduc. 

 

Maine la zapada. Revin cu impresii.

Link către comentariu

Unde ai gasit zapada? Caut sa fac rezervare pentru concediu in februarie si nu stiu unde sa ma orientez. Vreau ceva proetenos si pentru bebe de 2 ani jumate. Mersi de pont :)

Link către comentariu

@BeciAcustic cu parere de rau, raportez ca pana la 1200+ metri zapada nu exista.  Abia de la 1400 se simte ceva. Deci, daca ai chef de ceva friendly, dar nu CU buzunaru, vezi pe langa Hotel Pestera. Desi de ceva vreme au niste preturi... Cabana Dichiu parea parasita, drumul spre Piatra Arsa e semiblocat. Ghinion.

 

 

Revin cu completari.

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Salutare...

Pe unde ai urcat?Sinaia sau Glod(forestier)?

Maine am/aveam in plan si eu o tura la zapada...zici ca nu merita?

Drumul spre Piatra Arsa semiblocat de masini parcate sau zapada?

Link către comentariu

@Laurentiu_LWR drumul de vara e deschis pana sus la Dichiu. 

N-avea rost sa urc pe la Sanatoriu. Stiu ca intr-o perioada il blocasera pentru ca “exploatau” niste padure.

 

Drumul spre Piatra Arsa e deszapezit pana la zona cu brazi - mai sus n-am mers cu pejosu, dar e blocat de cei de la salvamont. Saptamana viitoare dau o fuga pe jos pana la Babele.

 

Nebunie mare, parcheaza fiecare cum in taie capu, pe toate cele 3 carari (dinspre Sinaia, spre Zanoaga, spre Piatra Arsa). 

 

Dupa 12:30 era scandal mare… pe la 14:30 s-a calmat. 

 

Ori masina mai jos, sunt cateva refugii inainte de ultima curba la stanga (cu urcare) spre Dichiu, ori… coada spre Zanoaga era pana la primul pod, deci tot la fel ;))

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Am inteles...

Ma gandeam ca fiind deschis drumul de vara e mai liber pe forestier...implicit mai multa zapada...

Multzam👍

Link către comentariu

Am vazut ca la Straja, prin Hunedoara este zapada din belsug, 9 ore de mers cu masina dar macar stiu ca stau 7 zile, nu excursie scurta de weekend. 

Link către comentariu

Si cateva poze de ieri (fara masina ca saraca a zacut intr-un morman de zapada)

 

IHnVMte.png

 

vJ6XO5O.png

Leaota era cam... timid ;))

 

jn5Dz2m.png

Acelasi peisaj in 18mm FF

 

S9pQMnU.png

 

LfnmPHs.png

Mare de nori spre sud

 

Wk2Oboy.png

Nebunia de la cabana ;))

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Si daca tot am avut dashcam-ul la revizie, am scos si clipurile din el:

 

 

;)

Modificat de zidanne
Link către comentariu
  • 1 month later...

Hai sa vedem unde am ramas , ca a trecut o luna si am cam inceput sa uit.

 

Dupa tura la munte, nu s-a mai intamplat nimic special, dus copilu la gradi, lucat copilul de la gradi. Mers la tara. Vreme urata, de stat in casa si (exersat) facut(ul de) copii.

 

Ma suna @sabinx intr-o zi (de fapt noi ne vorbarim pe uazapp) sa vin in vizita ca are ceva nou pentru mine - a gasit solutia unei probleme pe care i-am aratat-o acum cateva luni.

 

Fulldrive mode si custuom stuff. Normal ca la mine n-a mers HDA ;)) ramane tema de casa.

 

Vineri, dupa ce colegu @tetea a trecut si mi-a lasat 2 PS4 (225 40 ZR18 92Y) pe motiv ca lui nu ii mai trebuie am trecut la rotile de vara:

 

Oej26tkh.jpg

 

Da stiu, poate mai ninge, am baba cu 860 TS ca backup ;)

 

Fiind cald zilele astea, am iesit pe fasie sa vad daca pot convinge pompa de apa sa se predea.... si am testat si customizarea lui @sabinx

  • directia - parca s-a pierdut ceva din "parametrizarea de A3" de acum 2 ani -  e putin mai greu volanul, dar mai taios. Nu sunt mari diferente intre D si S. Nu ma dranjeaza pe stradute in Militari (traseul, de obicei pe o juma de banda e cam asa: straga-drepta-dreapta-stanga-stanga-dreapta... )
  • n-am reusit sa testez diferitele moduri de iluminare. 
  • Modul Sport: chiar si cu cutia in D cand folosesc adibasul nr 47 retrogradeaza cu 1-2 mai mult decat eram obisnuit. O supriza placuta pentru ca nu mai e nevoie de modul M. Trag de schimbator la mine, cutie in S, motorul e deja la 4200rpm (190CP), apas usor aceleratia... pleaca... ajunge la 6200, schimba, o ia de la capat. Pana la limita constructiva care se pare e ca undeva la 250km/h.  Nu 232 cat zice in carte ;)))
  • n-am reusit sa conving pompa sa se predea, dar mi-au iesit consumuri medii cu 2 digiti; mai incercam.
  • cel mai tare: masina isi aminteste in ce mod era dupa o noapte in parcare.

Mai studiez.

75.000km

Joi inspectie la Avia, vedem ce mai e de schimbat/inlocuit.

Pe 7 martie face 4 ani.

 

Ce repede zboara timpul.

 

Link către comentariu

Facuram inspectia... nimic special de raportat:

  • bucsele de la basculele fata erau dezlipite si le-au comandat baietii pe garantie.
  • carcasa termostatului are TPI deci... au comandat piesa corecta, urmeaza sa ma duc sa le inlocuiasca tot pe garantie.

 

Discurile spate sunt pe duca (doar 75.000); probabil le voi inlocui cand schimb placutele;

Stergatoarele cam tipa dupa inlocuire. 

Mai sunt de inlocuit bujiile. Probabil asta e prima operatie.

Mai trebuie un schimb de ulei in motor (anual) si unul in cutie (l-as face pana in 90.000). 

 

In rest... apa, paie si bataie.

 

Modificat de zidanne
Azi nu e ziua mea...
Link către comentariu

Cand aud de sechimbat ceva pe garantie imi vine sa ma duc la Avia sa le zic ceva(necenzurat) si sa fac revizia in Bucuresti asa intr-o plimbare. 

Link către comentariu

Pentru cele 2 probleme mentionate mai sus ai simtit ceva? ai semnalat asta la service sau pur si simplu au cautat ei?

Link către comentariu

@BeciAcustic am 2.0 TSI ;)) 

Cunosc binisor motorul.

 

- banuiam ca am probleme la bucse pentru ca la trecere peste develari negative (aka zone cu asfat surpat) cu frana se balnsa grav.

 

- am avut 2 mesaje cu “check coolant level” urmate de completare. Banuiam ceva problema: cea mai comuna: pompa electrica (carcasa termostatului).

 

Am sunat consultantul, am facut o programare pentru verificare generala (de primavara), au luat-o la puricat - defecte de vopsea, ciobituri in geam, nivelul uleiului, calitatea atigelului, incarcare bateriei, test de franare, test de drum, articulatii… TPI/TSB si una cate una au descoperit problemele.

 

170.12 lei bine cheltuiti. 

 

 

Link către comentariu

Wow. Acolo se face treaba. La Avia ce le-am cerut, ignore total. Oare daca sun si eu la Avia Bucuresti ma trateaza la fel venind din Constanta? 

Link către comentariu

Daca ieri tot fost luni, am facut putina curatenie prin portbagaj.

Apoi am pus filtru nou de aer:

 

hVd9UArh.jpg

 

76.000 Me happy. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!