Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Tocmai mi-ai dat idei pentru sezonul viitor in Fagaras. Tot voiam sa ajungem (eu din nou) pe Negoiu :D

Imi plac cei care nu doar merg cu masina de dragul de a merge, ci pentru a ajunge in locuri faine de drumetii

Link către comentariu

Been there - sfarsit de august - plus urcat si dormit la refugiu :D Cam infect insa drumul pentru o masina la care tii - eu special am fost cu Rextonul, sa nu ma doara inima

Link către comentariu

@mad_kat nu trebuie sa ii dau cu 50km/h.

Merg usor. Ma trezesc cu 15 min mai devreme.

Anvelopele-s late... e OK. A vazut si mai rau. In cel mai rau caz mai schimb niste bielete. Care sunt chiar ieftine ;))

Pana la urma de aia am cumparat-o. Sa ma bucur de ea nu sa o tin in parcare si sa o spal dimineata, la pranz is seara. 

Link către comentariu

CC2 update: au trecut cam... 4000km de cand le-am pus. 

Nimic special de raportat. 

Pe viraje pareau mai slabe decat PS4 insa era de la bielete. Ultima excursie pe Dealul Negru a confirmat asta.

Ca si PS4 la plecare de pe loc pe asflat slab (a se citi de kko... gen - Eugen - Iuliu Maniu) cei 430Nm sunt putin overkill. 

Luni a plouat si a fost suficient de racoare (ca si azi dimineata) incat sa pot zice ca sunt multumit de cum se comporta pe ud si rece. 

La feanele violente cam... protesteaza, dar nimic special. Cred ca am facut o alegere corecta. Vedem prin mai ;))

 

Brb...

 

m5uH0gSh.jpg

 

Foameeee!!!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

A trecut si plimbarea in Buila-Vanturarita. Putin vant pe creasta si.. putin cam devreme ;)) 

 

PsWTy3Ih.jpg

 

Hl8KBHkh.jpg

 

z2zOo8dh.jpg

 

Wya2kX9h.jpg

 

clu2CLYh.jpg

 

S3chvGeh.jpg

 

yGuvPiOh.jpg

 

cYcMHtFh.jpg

 

34Gk5Z0h.jpg

 

Weekendul urmator vremea fost superba insa... nu am mai ajuns in Bucegi. 

 

Apoi ne-am intalnit prin Moeciu pentru un weekend ploios:

 

8TbMHqEh.jpg

 

4icewaBh.jpg

 

D88eoGKh.jpg

 

PyIb4GLh.jpg

 

RFolGnwh.jpg

 

5Hs5hbrh.jpg

 

IuDezpfh.jpg

 

Nimic special de adaugat. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

#respekt. as face asta toata ziua, daca mi-as "permite"... poate mai la batranete :lol: nu n-as fi "expirat" deja :lol: 

Link către comentariu

faina aplicatia cu varfurile :D

la primavara cand voi reincepe turele, poate ne auzim 

 

iarna pe munte nu mai practic de ceva vreme...

Link către comentariu

@mad_kat ii zice PeakVisor. Am tot zis ca o cumpar dar... lene ;)

La primavara mai pe la jumatatea lui iulie cand se mai termina furtunile ;)) 

Eu o sa reincep sa alerg pe langa casa. Cu toate ca nimic nu inlocuieste o tura de 30km si 2200m diferenta de nivel :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

95000km.

Schimb de ulei si filtru. 7500km de la ultimul schimb.

De data asta am pus RAVENOL VSE 0W20 USVO, batranul Castrol nefacand fata prea bine efortului

 

 

480 de lei uleiul si filtrul.

Manopera 0. 

 

Link către comentariu

@akon au fost cateva saptamani in care am bagat doar oras cu motorul mai mult rece.  Pana acum, cum il bagam asa il scoateam.

Dar acum am stage 1 si 47 la adibas… Saptamana trecuta am prins o zi cu soare si am facut o inspectie rapida. Era cam la fel de negru precum cel din TeDeI… 

Asa ca… aia e, 3 schimburi de ulei pe an ;)))) 

Poate 4.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

~96500

 

Schimbat filtrul de aer (Mann Filter) si cel de polen (FP26009) in regie proprie.

Filtrul de aer mai mergea, cel de polen era cam plin...isor ;)) 

 

Fara poze ca a inceput ploaia si e frig... 

Link către comentariu

Baga norma recomandata si schimba cat mai des... 0w20 e apa de ploaie dupa 5/7.5k km... vascozitate la cald slaba rau, totul pt norme si "poluare"... la stage1 tau ar merge minim 5w30, ideal 0w40... dar... m... vw... cu normele lor...

Cu 4 schimburi pe an deja ma ajungi 🤣🤣🤣

Link către comentariu

@acidone77 mergea un 0W30 cum baga baietii cu S3.  Asta e… monitorizez si vedem. 

Link către comentariu

Am testat eu si 0w30 si 5w30... e mai ok 5w30 on the long run... ofera protectie mai buna la drumuri mai lungi si talpa mai grea, in plus cu 0w30 consuma mai mult ulei, adica simtitor, adica atat cat mai trebuie sa mai completezi pe la 7 8k km...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!