Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Eheeee, o dotare foarte utila. Ar trebui sa discuti cu sotia mea, o sa iti dai seama ca in loc de 2.0 tsi iti luai 1.5 tsi si in schimb mai puneai 2-3 umbrele :))

20220407_114434.jpg

Link către comentariu
în urmă cu 9 ore, zidanne a scris:

Ajung azi prin Selgros… iau un stingator, o trusa si vreo 2 veste (deh, in .bg am nevoie de 3).

Stand asa linistit in parcare la Kaufland… zic sa caut si vesta 3. Ia-o de unde nu e.

In schimb am gasit asta:

 

grKFTVPh.jpg

 

E de 3 ani acolo (si mi-a trebuit de vreo 2 ori) dar nu apare in nicio hartie oficiala ;))

 

 

In mai multe tari europene este politica de a avea o vesta reflectorizanta per pasager.

 

Initial m-am uitat la poza si nu am inteles ce este de fapt acolo si vad ca au raspuns doar cei cu simply clever.

Link către comentariu

@BeciAcustic noi am plecat de la DQ381 am pus EA888 rev3 (B) si apoi ne-am ales o  masina care se incadra in buget ;))

 

@ev21 astia cu balene L&K au doua... sau au una in plus si pentru propietar (cel care sta pe locul dreapta spate) ?

 

@The_Ego din ce stiu/condus singura tara cu doua triunghiuri e .ro si singura cu cate o vesta de caciula e .bg. 

Ma apuc sa sap, ca m-ai facut curios.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
On 6/17/2022 at 9:44 AM, The_Ego said:

In mai multe tari europene este politica de a avea o vesta reflectorizanta per pasager.

 

si vestele pozitionate accesibil.

daca le ai pe toate in portbagaj, nu e bine. pasagerii trebuie sa le poata imbraca inainte de a iesi din masina (de exemplu noaptea daca ai oprit pe autostrada)

Link către comentariu

@Muale Octavia are buzunare mari in usi ;)) 

 

In alta ordine de idei, luni am bagat 750+ km Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Pleva - Sofia - Kulata - Salonic - Katerini… 15 min la vama in Ruse, 5 min in Kulata.

In BG multe lucrari la tuneluri (dupa Sofia) plus nebunie pe bucata de DN unde autostrada e inca in constructie.

In GR nimic special de zis… multe, multe, multeee lucrari dar totul semnalizat. Cred ca am dat intr o camera pe centura Salonicului.

 

Consum 6.2% (e deja mai sus), 2+1 plus bagaje, mers cvasi-legal. Impreuna cu noi a mers si un O4 2.0 TDI cu bebe de 1 an+…

 

Maaaaarti… am frecat menta prim imprejurimi… 

 

jQT6ki0h.jpg

 

Miercuri am plecat spre Olimp… si am ajuns la baza militara de pregatire. Urcarea a fost dementiala (aveam vreo 10% in varf)

La intoarcere am prins un drum prin munti si eram singuri, singurei… am stat mai usor ca incepusera pasagerii sa dea la boboci.

scQeqEjh.jpg

Pe final pana si rosia a inceput sa se planga

RO7Jvjhh.jpg

Sun mecanicu (stiam ca mai am minim 2mm din 15) si zice ca, daca nu imi bat joc, ajung acasa fara belele…

 

Joi… relax 

MksQPFch.jpg

Alergat meduzele, privit pestii si… multa piscina ;))

 

Bineinteles, tot atunci au aparut rumanii. Urata natie de turisti ;))

 

 

Vineri… meteora ;)) 

Y4ttmY9h.jpg

Si 40€ 17l de benzina… asa ca am mers pe sarakie ;))

 

TsoVwheh.jpg

 

XxvmxEYh.jpg

 

HrJXI6Th.jpg

 

Maine… piata, lene… Duminca parca merge un Salonic… 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Felocitari pentru excursie.

Din ce mai citisem am inteles ca O3/O3FL nu ar avea senzor de placute consumate. Ai facut tu ceva modificari?

Link către comentariu

@BeciAcustic sunt 3 sisteme in functie de nivelul de echipare (PR)

- fara

- o singura roata

- ambele roti

 

Eu nu stiu de care am dar un senzor sigur e ;)

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Pai eu am style, deci versiunea de top. Sa inteleg ca ar trebui sa am? 🤔

Cum imi dau seama?

Link către comentariu
Quote

Bineinteles, tot atunci au aparut rumanii. Urata natie de turisti ;))

Pai Katerini a fost prima statiune greceasca in care au dat navala romanii, 2004-2005. In 2004 inca  erau nemtii majoritari, cand am fost ultima data pe acolo. 

 

Era 70 de centi un Amstel, 50 centi un Mythos, vremuri bune.

As mai da o fuga.

 

Cat despre placute, stai linistit, eu am mai facut cu 2 mm placute  Iasi_Herculane si retur+ 500 de km si tot mai era ceva material cand le-am schimbat.

Senzor cred ca are doar 2.0 tsi'u, pe mine nu m-a anuntat nimic, tot 1.5 Style din aceeasi perioada.  O sa caut totusi  conectorul ala.:)

 

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu

@halamadrid mi-am luat catrafusele  si m-am mutat vreo 3 toll-uri mai la sud. Parca e mult mai bine sau sunt eu mai tolerant ;))

In ritmul asta ajung ajung sa imi iau masline kalamata direct de la sursa. Data viitoare pana la Atena nu mai opresc ;))

 

Daca cu 13mm am facut 57.000, regula de 3 simpla zice ca mai aveam vreo 8000 cand s-a aprins. 

Link către comentariu
47 minute în urmă, zidanne a scris:

Daca cu 13mm am facut 57.000, regula de 3 simpla zice ca mai aveam vreo 8000 cand s-a aprins. 

 

 

    De departe cea mai buna solutie sa scapi de griji si sa te bucuri de concediu  :))

Link către comentariu

Boon…. azi am schimbat placutele:

 

NvZH09vh.jpg

 

wLAMVv3h.jpg

 

H65fvmah.jpg

 

Yp7RW2zh.jpg

 

EtA9NwRh.jpg

 

Cele vechi mai mergeau cateva mii, cum am dedus mai sus ;))

 

Se pare ca pentru VIN-ul meu exista doar magaoaiele astea si care, se pare, se monteasa si pe A6…

 

”With great power comes great responsibility”

Link către comentariu

Great Power incepe cu minim 2 in fata, daca nu cu 3 ... :D 

Link către comentariu

@acidone77 la 1388 de kile (uda, cu cotet in spate) 100kW/t zic ca e OK…

Sunt suficiente conseve pe piata cu 2xx si discuri fata de 295mm si un average de sub 80kW/t ;)) 

 

Link către comentariu

Pana la cei 1735kg ai passat-ului, e cale lunga, asa ca cei 190 de cai ai lui pe Octavia sunt precum 250 de cai pe Passat B8.

Daca-si pune chip, eu zic ca tine pasul fara probleme cu passatul tau cu peste 300 cai.

Nu mai zic de faptul ca benzina in general are reprize mai bune, la acelasi nivel de putere, in special la viteze mai mari.

Deci are si el cu "2" la inceput cand iei toate lucrurile in calcul :P

Link către comentariu

Glumeam cu colegul... sper ca era evident...

Passatul cred ca are lejer spre 1800/1900kg dotat... 🤣

Sa nu exageram cu performantele, dar totusi 2.0tsi cu dsg pe O3 cred ca e cea mai buna combinatie!

Link către comentariu

Bai ce uameni rai ;)) 

 

@acidone77 ma tenteaza o optimizare… asa un 225-235CP average… se simte nevoia in a4-a, spre cap. Vedem. 

La ce praf e afara, ar merge si un Prins VSI 3.0 DI.

 

Anyways… dupa vreo doua frappe-uri si ceva fructe de mare

dzIfUrBh.jpg

 

oqbCxUyh.jpg

 

x6ZZLRZh.jpg

 

am reusit sa vad mai pe indelete si Salonicul. Am cotizat iar la pusculita si am lasat rosia intr-o parcare subterana… ceva 2€/30 de min ;))

 

1XzH1O7h.jpg

 

Apoi am luat-o usor la pas… 

 

feyTCkih.jpg

 

RgksiHQh.jpg

 

wsDuCz3h.jpg

 

In sfarsit… morti de cald ne-am intors la masina… ne asteptam la vreo 16-20€… am platit doar 4… 

Am cotizat iar la pusculita si… am aflat ca nu mai parasim baza deoarece colega de apartament ne-a facut cadou o plimbare pana in Skiatos… Cica dimineata ne ia un autobuz, mergem pana in primul port care e aproape, luam barcuta si mergem sa facem baie ;)) Apoi vedem orasul si pana seara suntem inapoi.

 

Bagam un giros traditonal si ne amintim de gogosi

 

vQVeQpCh.jpg

 

Care, de fapt, era un gogos ;))

 

Va urma…

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Dar pana la urma de cat ai discurile de esti asa fascinat ? 340 mm ?

Link către comentariu

@adrian001 discurile sunt chiar mici… 312mm. Placutele insa sunt 160x65x20.5mm

Din ce gasisem eu prin documentatii, PC57-le venea cu placute mai mici (ceva in genu 12x-13xmm). 

Pana si mecanicu a ramas surprins cand le-a comandat ;))

 

Nu-s fascinat, a fost o faza tare draguta azi ;)) 

 

Iau in calcul si un upgrade la C60/C II 41 340/310mm (vreau EPB pentru TJA) dar ma uit afara si parca merg si astea ;))

 

Momentan

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!