Jump to content

Probleme Climatronic


OvidiuV
 Share

Postare recomandată

Aceasta problema am avut-o si eu .... traian_stc .... e un motoras care in inchide si deschide niste clapete. Daca ai un meserias bun ti-l face cum l-a facut si mie ..daca nu  sa il cumperi e vrei 500-600 lei ... doar k eu am postat mai sus alta problema ...si baiatul asta nu e in tara sa mi-o rezolve ....!

post-145218-0-38919500-1417710755_thumb.

Modificat de djemmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dejmmy vezi motorasul, poate sa aibe periile blocate si de aceea cand merge cand nu merge. Sau periile sunt gata, exact ca si la Dacie cand bateai cu ciocanu sa o ia la cheie.

traian_stc fa o diagnoza sa vezi care motoras de la clapeta e stricat sau ars. La climatronic exista clapete actionate de motorase. 

post-19648-0-75508100-1417711600_thumb.j

In total sunt aproximativ 10 motorase, unele deschid clapeta ce redirectioneaza aerul pe la radiatorul de cladura sau vaporizatorul de clima, altele pentru recircularea aerului in masina, altele pentru clapeta ce aduce aer de afara, pentru fata, picioare, mijloc, lateral geamuri, etc. Unul din ele e stricat dar nu aflii decat printr-o scanare.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Aerofan.. am sa incerc sa dau de el pe unde o fi .... Mie in rest imi merge totul ok ! Doar k face figurile astea knd isi da drumu la viteza de ventilatie knd nu ...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sub torpedou. Nu stiu daca poti direct fara sa dai jos torpedoul sau trebuie sa dai jos torpedoul.

Uite aici la o Bora, cam la fel e si la golf cu mici diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dejmmy vezi motorasul, poate sa aibe periile blocate si de aceea cand merge cand nu merge. Sau periile sunt gata, exact ca si la Dacie cand bateai cu ciocanu sa o ia la cheie.

traian_stc fa o diagnoza sa vezi care motoras de la clapeta e stricat sau ars. La climatronic exista clapete actionate de motorase. 

attachicon.gifstellmotoren-zentralluft-temperaturregelklappe-2-56890.jpg

In total sunt aproximativ 10 motorase, unele deschid clapeta ce redirectioneaza aerul pe la radiatorul de cladura sau vaporizatorul de clima, altele pentru recircularea aerului in masina, altele pentru clapeta ce aduce aer de afara, pentru fata, picioare, mijloc, lateral geamuri, etc. Unul din ele e stricat dar nu aflii decat printr-o scanare.

Asta a iesit la diagnoza:

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: 1K0-907-044.lbl
   Part No: 1K0 907 044 AC
   Component: ClimatronicPQ35 066 0404  
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 68DF5E2B5B86005E3C3-803D
 
1 Fault Found:
01810 - Actuating Motor for Temperature Flap; Right (V159) 
            000 - - - Intermittent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoras de temperatura de pe dreapta, se schimba,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ar ajunge si unde pot sa-l schimb? Nu se poate repara? Mentionez ca, cateodata merge bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general, nu prea ai ce sa mai repari, la modelul asta. Il poti da jos, desface... si vezi daca e de la motoras sau ai rotite sparte - mai rar....

 

unul nou - in jurul la 600 lei... unul SH ... 150 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazand clipul... apasand econ si recirculare imi apare pe display la stanga f 49 ...asa se depisteaza anumitele erori sau sunt valori ale instalatiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general, nu prea ai ce sa mai repari, la modelul asta. Il poti da jos, desface... si vezi daca e de la motoras sau ai rotite sparte - mai rar....

 

unul nou - in jurul la 600 lei... unul SH ... 150 lei

Ma gandesc ca poate e blocat cumva, zic asta pentru ca zici ca am o armata de robotei in bord, zumzaie in continu...

Ce cod are acest motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, pana la urma exista cineva care sa desfaca bordul si sa identifice sigur problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vorbit cu cei care presteaza servicii pe forum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general, nu prea ai ce sa mai repari, la modelul asta. Il poti da jos, desface... si vezi daca e de la motoras sau ai rotite sparte - mai rar....

unul nou - in jurul la 600 lei... unul SH ... 150 lei

Ma gandesc ca poate e blocat cumva, zic asta pentru ca zici ca am o armata de robotei in bord, zumzaie in continu...

Ce cod are acest motoras?

Da, am mai gasit si blocate...dar mai rar...unele au scapat cu o curatare de colecto...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

La masina din semnatura am aceasta problema pe climatronic:

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: 8P0-820-043.lbl
   Part No SW: 8P0 820 043 E    HW: 8P0 820 043 E
   Component: KlimavollautomatH12 0150  
   Revision: 020903      Serial number: 8P0820043E    
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 2E53E833B9E29E6E36F-807B
 
1 Fault Found:
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            003 - Mechanical Failure - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 247
                    Mileage: 210281 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2014.11.08
                    Time: 11:53:03
 
             Freeze Frame:
                    Voltage: 12.70 V
                    Temperature: 13.5°C
                    (no units): 24.0
                    (no units): 27.0

 

                    Temperature: 10.5°C
 
cand este mai racoare afara si cand franez se aude si un scartain in zona unde cred ca este acea componenta, in spatele torpedoului. Dupa ce masina se incalzeste nu se mai aude nimic. Aveti idee ce poate fi? Am mai citit pe alte forumuri si ar putea fi motorasul, nu stiu ce cod de piesa are ma puteti ajuta?
Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a umblat la playerul masinii si de atunci nu mi-a mai facut problema, am vazut o tona de cabluri cand au desfacut playerul, e posibil sa fi fost vreo paleta blocata in vreun cablu? Sau este doar o coincidenta? Cum pot reseta vcds erorile ca, apoi, sa vad daca mai reapar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care player ? radio ?... nu are treaba... l-au dat jos sa aibe acces, chiar daca mare lucru, nu te ajuta ..... probabil la tine a fost doar blocat, cine stie... 

 

oricum, sa inteleg  ca ai scapat usor...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un player pioneer appradio, nu cel default...intervetia a fost la player, nu la motoraul de la climatronic, am presupus eu ca umbland acolo poate s-a rezolvat problema...Sper sa nu mai apara,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce ar trebui sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie blocat servomotorul - vezi daca il poti misca, cand ii dai comanda. Daca nu, desfacut si vazut ce e in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc un cod de piesa aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am o problema despre care s-a mai discutat (Golf 5, 1.9 TDI, 2007) - se aude un cârâit din bord, cel mai probabil de la unul dintre motorasele supapelor pentru climatronic. Am incercat sa ma uit cu VAG COM, dar problema e ca nu am nicio eroare pe servomotoare.

 

Cum pot sa aflu care dintre ele e pe duca? Adica exista alta solutie decat demontat si verificat fiecare motor in parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in blocurile de masura, la care variaza valoare, cand se aude zgomotul.

 

e vorba de servomotoarele de la clapete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou,

 

Am facut rost de un VAG COM si am facut exact ce m-ai sfatuit. Am intrat pe 08-Auto HVAC, in Measuring Blocks si am incercat sa mut fluxurile de aer (picioare, fata, sus, dezaburire parbriz, auto, s.a.m.d.) ca sa vad pentru care dintre motorase variaza voltajul odata cu zgomotul de care ziceam.

 

Cele doua servomotoare pentru care variaza valorile sunt: Left Temperature Flap Control Motor (V158) si Right Temperature Flap Control Motor (V159), iar valorile care variaza cand se aude zgomotul sunt "Current Value" si "Specified Value" (am atasat doua fotografii).

 

Sunt amandoua servo-urile pe duca? :eek: Si daca sunt, ce sanse am sa iau unele in stare buna din dezmembrari? - am intrebat azi de curiozitate cat costa unul si e cam nebunie curata pretul din magazin (am inteles, in plus, ca trebuie cumparat si un fel de adaptor, pentru ca si-au dat seama ca sistemul vechi era predispus sa cedeze).

post-135875-0-86059300-1422914595_thumb.

post-135875-0-75757600-1422914596_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amandoua au probleme, daca au fluctuatii.

 

la SH ... cine stie, dupa noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan pinned şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!