Jump to content

Probleme oglinzi Passat B8


sandurv
 Share

Postare recomandată

Buna seara. Am un Passat B8 /2015 1.6TDI proaspat achizitionat si am o problema cu plierea oglinzilor (folding mirror). In momentul care rotesc butonul spre pliere oglinda din dreapta se inchide dar cea din stanga ramane deschisa. In momentul care rotesc comutatorul pe depliere oglinda dreapta se deschide iar cea din stanga se inchide. Dupa aprox.20 sec.se deschide singura. Din aceasta cauza nu folosesc folding mirror pe automat ( la inchidere-deschidere usi). Ce sa aiba oare,exista posibilitatea de o reinitializare oglinzi ? Am varianta de VCDS 17.1.3  cu mufa VAG 171. Astept un raspuns ,daca ati mai intalnit problema aceasta si daca o pot rezolva eu (cu ajutorul vostru)... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mufa de la calc de usa, unde vin firele de la oglinda, schimba intre ele firele de la motorasul de pliere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha,am inteles. O sa o desfac si ii dau si cu un spray de contacte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am observat ca oglinda si_a revenit pt.vreo 2 zile . Se inchideau normal,dar dupa,a inceput iar sa nu mai raspunda la comenzi. Am mai observat ca atunci cand nu se pliaza,(doar tremura un pic) oglinda se poate impinge cam 2 cm f.usor ( spre fata-spate) ,ca si cum ar fi rupt ceva, fata de cealalta care e fixa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fi fost fortata oglinda, crezand ca se poate plia manual (poate un trecator binevoitor).. In cazul asta poate s-a rupt ceva mecanic.

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Adrian B8 2.0tdi 150CP

Salut,

La plierea oglinzilor electrice, incepe sa se auda frecarea si sa plieze un pic sacadat. 

Ce produs (spray) se recomanda pentru ungere? Multumesc mult.

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema cu o oglinda . Se pliaza sacadat . Am dat cu spray de vaselina si degeaba . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Voi putea vedea doar daca o voi desface.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

oglinzile care au camere area wiev 360 grade se pot plia ? manual (nu am optiunea de electric folding)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigur ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am revenit cu problema oglinzilor mele, cu care am deschis topicul. Am gresat mufe,am verificat pozitia lor,totul e ok. Se pot recalibra ele,cumva, sa functioneze corespunzator? Deci de foarte multe ori in momentul cand dau pliere oglinzi ,oglinda dreapta se inchide,cea din stanga ramane deschisa. In momentul cand dau depliere - se inchide si oglinda stanga ,astept vreo 5-6 sec. si apoi se depliaza amandoua. Motorul de pliere functioneaza,nu este rupta sau altceva, numai ca ia comanda anapoda, uneori. 

Modificat de sandurv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Doar ce am achizitionat un Passat B8 TDI 2.0 din 2015 si nu reusesc sa rabatez oglinzile laterale nici manual, nici electric. Pe portiera din dreapta la rotita dedicata nu am si slot pentru inchidere, ci doar L,R,0 si opriune pentru incalzire. Din telecomanda de asemenea nu am reusit, nici la actionarea simpla a butonului de inchidere, nici la cea indelungata (atunci cand se inchid geamurile daca au fost inchise). 

Am incercat si manual sa le inchid, dar par intepenite si nu as vrea sa le fortez. Este posibil ca masina sa nu aiba optiunea de inchidere a oglinzilor laterale? Daca da, as putea sa adaug asta la un service si aveti ideea ce implica? 

Multumesc!

 

Editat moderator:

Am cautat eu pentru tine: 

 

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia "search". Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au pliere manuală, împinge cu mana, va merge. 

Pentru retrofit la pliere electrica, ai nevoie de oglinzile cu pliere electrica, calculatoare uși fata + buton cu pliere. După care montaj și codare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele manuale se pliaza  impingand in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

1 cod a gasit: 65654 - Motor pentru pliere oglindã B11F6 13 [009] - întrerupt(ã) Confirmat - Testat de la stergere de memorie împrejurari cod: Stare defect: 00000001 Prioritate defect: 3 Frecventa defect: 2 Resetare contor: 30 rulaj: 163473 km Data: 2019.09.01 timp: 08:34:46

Aceasta eroare am gasit-o la o scanare.Motorasul merge dar are momente cand nu pliaza-depliaza oglinda .tot pe aceasat oglinda nu se aprinde becul de exterior ambiental .Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se intampla ceva foarte ciudat. cand deschid masina nu mi se desface oglinda din dreapta. mut butonul pe inchidere oglinzi, se inchide si cea din stanga, apoi le deschid. surpriza, se deschid amandoua. prostia asta imi face de vreo 6 luni de fiecare data cand deschid masina. pe scanare nu s-a gasit nimic. are careva vreo idee?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am observat o chestie si nu stiu daca e normal.

Noaptea cand vine cineva cu lumina puternica din spate se intuneca oglinda din mijloc si cea din stanga insa ce din dreapta nu se intuneca.

E normal asa sau ar trebui sa se intunece si cea din dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr cea din dreapta este electrocrom ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu, ar trebui sa fie? Pot sa-mi dau seama de care e fara sa o demontez? Daca interior si stanga sunt electrocrom atunci ar trebui sa fie si cea din dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan_, este normal.

Asa e si la mine si nu tin minte cand am configurat masina sa fi avut optiune ca si pe dreapta sa fie oglinda "cu efect antiorbire" (cum ii spun ei pe site).

N-am idee daca poti sa ii pui tu aftermarket...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si la mine, doar oglinda din stanga este electrocromata si nu am vazut optiune ca si cea din dreapta sa fie la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, va multumesc de raspunsuri, inseamna ca asa e sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal, cea din dreapta nu are! la Bora din 1999 aveam ambele oglinzi! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora... Doar dacă era adusa din SUA. Altfel, erau albastre la culoare, nu electrocromate. Audi A6 c5 avea asemenea opțiune pe ambele oglinzi, Passat nu, nici bora. Doar poate la cele de SUA sa gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am observat la a mea ca oglinda din stânga ( șofer ) și cea interioară au de jur împrejur ca un fel de “margine”. Oglinda din dreapta nu are. Presupun ca aici e diferența dintre cele heliomate și cele nu. DFB852E0-4D4F-4E53-924C-2DC4B19D736A.thumb.jpeg.6dcc251733c02cb520e893a5ff9a820f.jpeg9024FAC0-3DC7-415B-8885-0F36F445C759.thumb.jpeg.d9f91297c7e7422683a9c053b6509887.jpeg
oglinda stanga

C89A90FD-6079-482C-8F1E-BF0154D28244.thumb.jpeg.9e11521a16c9d3c6fd142e0e4019aef9.jpeg
oglinda centrală 

81761E77-1861-4457-A0E7-7F0FE6179A84.thumb.jpeg.24583ba45ff3d2ec397504b161a8ca02.jpeg

oglinda dreapta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!