Jump to content

Furtun epurare gaze la 1.2 TSI


SGA
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am un Jetta 1.2 tsi model 2013 luna aprilie si la cateva zile dupa revizia de 90000 Km am simtit miros puternic de benzina in masina.

Am deschis capota si am observat furtunul (poza 01.jpg) care atarna liber. l-am lasat in pace pentru ca nu stiam ce e cu el si m-am pus sa caut pe net.

Din ce am citit si am dedus pare a fi vorba de furtunul epurator de gaze care isi are locul sub acel plastic, in zona unde indica sageata galbena.

Am infipt acel furtun intr-un orificiu ce are o garnitura (poza 02.jpg), insa cred ca in timp o sa iasa din nou pentru ca el sta acolo infipt foarte putin. De fapt cred ca a fost deranjat, dupa schimbarea filtrului de aer. Mecanicul a tras mai tare si l-a deranjat, iar in cateva zile a cazut.

Partea buna e ca odata infipt in locasul lui mirosul de benzina a disparut. Partea proasta este ca mi se pare ca nu sta bine in locasul lui si ma macina un gand ca poate e defect. Am si fost la un mecanic care de cum l-a vazut mi-a si zis ca trebuie schimbat ca e rupt.

Intrebarile mele daca ma puteti ajuta, ar fi:

1. Care ar fi codul/denumirea pentru acest furtun, ca sa pot sa vad cat de mare ar fi stutul de plastic ce intra in garnitura, la un furtun nou. Daca e la fel de mic ca cel existent acum pe masina, schimbare lui nu o sa rezolve problema.

2. Dupa ce am suflat in acel furtun, am observat ca nu prea merge aerul dinspre motor spre filtrul de aer ci exact invers. Acolo pare a fi mai degraba o supapa nu un filtru care permite trecerea aerului dinspre filtrul de aer inspre motor. Este de fapt altceva acest furtun? Care este rolul lui?

Multumesc,

Adi

01.jpg

02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu prea ati avut probleme cu acel furtun.

Intre timp am reusit sa fac rost de codul acelui furtun. Il pun aici ca poate o sa fie nevoie.

03F103560

Si din pacate al meu e rupt. Stutul de plastic, la furtunul meu este mult mai mic decat cel original.

L-am comandat pentru 47 ron.

Sper sa nu am probleme cu schimbatul. Nu stiu cum o sa scot bucata de stut lipsa. Sau daca nu cumva a cazut inauntru. Stie cineva daca a cazut unde s-a dus? Poate cauza probleme?

Modificat de SGA
Incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema frecventa la acest motor. Piesa este o supapa de aerisire cu unic sens.Ca sa scoti bucata rupta,  incearca sa infiletezi   un holsurub  si apoi sa extragi .Daca nu reusesti o sa ajunga in baia de ulei probabil.Unde ai gasit  la pretul asta? Vine cu tot cu garnitura de pe motor?

Modificat de liviu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info.

Comanda am facut-o la epiesa dupa cod.

O sa pot spune mai multe cand ajunge. Momentan nu stiu ce e in pachet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Am reusit in sfarsit sa schimb supapa de aerisire gaze carter.

Pe codul scris anterior cu 47 lei a venit doar furtunul de cauciuc care nu avea probleme.

Am comandat dupa alt cod 030103175B si asa mi-a venit doar plasticul rupt, care de fapt este o supapa.

Aceasta supapa m-a costat 90 lei iar de montat a fost simplu. Am scos supapa veche si am pus-o pe cea noua.

Bagarea in garnitura din motor merge iarasi usor.

Bucata de plastic ce probabil s-a rupt inauntru nu am mai gasit-o indiferent cu ce am incercat sa o scot. Probabil a cazut inauntru.

Din punctul meu de vedere topicul se poate inchide.

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am si eu aceeasi problema la un Golf 6, 1.2 TSI, 86 cp. Pe mine m a costat supapa aia 115 pe original si urmeaza sa merg la mecanic maine s-o schimb. Din ce am inteles nu ar fi o problema sa merg cu ea asa, dar eu cred ca totusi pe acolo ar intra aer murdar spre epuratorul de gaze

Modificat de andreiserban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Furtun epurare gaze la 1.2 TSI

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!