Jump to content

A7 BiTdi Havana Black | S-line Exclusive


bubu182

Postare recomandată

@bubu182 daca te referi la cata181, la el merg si eu :)

Intrebam pentru ca poate fi util pentru altii, ca nici eu nu fac de capul meu si nici nu-mi comand singur piesele, prefer sa las pe cineva care se pricepe la asta mai bine decat mine :D 

Foarte bine ca ai grija si o intretii corespunzator. Felicitari!

Link către comentariu

@gheta.gabi la cat de multa zapada este prin oras este absolut necesar un quattro ?

Pentru oras are un AMG ?

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Știu ce conduce în oraș. Nu asta era discuția. Plimbările nu se fac doar în oraș, se fac și la munte, unde, cam este zăpadă. Eu cu tracțiune spate, am cam avut probleme weekendul ăsta, un xdrive sau Quattro era o binecuvântare.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu

@sNaKeyy thx.

@gheta.gabi nu am mai iesit din buc de cateva saptamani, insa toate drumurile externe le fac numai cu Audi :D 

In bucuresti n-are rost s-o scot, mai ales zilele astea cand e jegu si mazga de pe lume... plus ca e bataie de joc sa incalzesti si racesti motoru ala bara la bara prin bucuresti :( 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am profitat ultimele 2 saptamani sa rezolv cateva treburi.

1. Schimbat stergatoarele cu alt set original Audi (cu ocazia asta inainte de a le schimba am si degresat + decontaminat cu argila parbrizul)

2. Inlocuit capacul de la lichid parbriz (cum face mai toata lumea)

3. Protectie isofix pentru bancheta spate, original Audi (astept sa vina bebe acum.. deh :))

4. Masina a venit normal cu kit pana, fara roata rezerva. Am achizitionat roata slim pe 19 + spuma polistiren trusa scule + capac protectie bloc valve de la perne.

5. Achizitionat toate cele necesare pentru revizie (filtre ulei, diesel, aer OEM Audi + polen MANN antifungic etc)

6. Ulei Ravenol 5W30 VMP USVO ... m-am documentat mai bine de o saptamana despre ulei, studiat fisa tehnica, studiat analize laborator, pareri, review-uri... pare sa fie una dintre cele mai bune solutii atat pentru ungere + temperaturi mai scauze cat si pentru DPF .

De adaugat si faptul ca uleiul nu poate fi contrafacut, fiindca are 2 serii unice ascunse (razuibil) pe spate care sunt verificabile online.

7. Comandat niste "Goodies" .. momentan sunt surpriza :)) pana ajung mai dureaza mult oricum, mai ales cu situatia actuala de izolare etc.

Revizia nustiu cand voi apuca sa o fac insa... probabil va mai trece ceva timp (izolare etc) 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Roata e de A7 sau generatie B9?

Intreb pentru ca de curand am ajutat un prieten cu un A8 si dupa incercari seculare am descoperit ca doar roata mea de rezerva merge. :)

 

Link către comentariu

Sincer nu am idee de ce model este, o am de vreo 6 luni insa o tineam in portbagaj pana acum cand am pus totul la punct .. =)) am folosit-o odata la o intamplare nefericita si s-a potrivit ok, cred ca e de A6 C7 (am luat-o de la cineva, roata fiind noua daca nu ma insel).

@K merci frumos, numai santate la toata lumea !

Modificat de bubu182
Link către comentariu
lambda_dryver

Mare like pentru toata organizarea aia din portbagaj. Totul neat&tidy :wub:

Si FELICITARI si aici si nastere usoara! :cheers:

P.S: Sunt mega curios ce "goodies" pregatesti...

Link către comentariu
20 hours ago, bubu182 said:

3. Protectie isofix pentru bancheta spate, original Audi (astept sa vina bebe acum.. deh :))

Felicitari ! ... si multumesc pentru ideea protectiei pt scaun spate! :D 

Link către comentariu
1 hour ago, lambda_dryver said:

P.S: Sunt mega curios ce "goodies" pregatesti...

... a boy or a girl ... ?

Link către comentariu
On 3/17/2020 at 4:37 PM, lambda_dryver said:

Mare like pentru toata organizarea aia din portbagaj. Totul neat&tidy :wub:

Aceasta organizare foarte buna vine standard pe masina. Dar @bubu182 mi-a dat o idee foarte buna cu protectia blocului de valve al pernelor. 

Felicitari pentru toate aceste goodies si nastere usoara. 

Mai asteptam poze cu masina, acum in perioada de #stamacasa :)) 

@bubu182Daca ai timp sa detaliezi in topicul de uleiuri de ce ai ales Ravenol in detrimentul uleiul original Audi (bidon negru)? Multumesc

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Timpul trece insa masina sta mai mult la subteran.. :)) 

De fiecare data cand o vad parca ceva in mine tzipa sa o scot la niste ture la drumuri lungi, insa nu avem voie ... 

De fiecare data cand ma vede parca tzipa ea la mine, sa ii dau niste talpi ca se ramoleste =)) 

Intre timp au inceput sa vina din "goodies", insa mai dureaza pana le voi monta, impreuna cu restu de revizii etc. ABIA ASTEPT ... MAI DUREAZA MULT? ARE WE THERE YET? :)))  off izolarea asta...

 

92863434_3647198038684416_7539339523579183104_n.jpg

Link către comentariu

Mda , naspa ...

Cel mai probabil inca 2 luni de facut ordine , inventar , acte si alte prostii de care nu aveam timp niciodata

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si cum nu puteam sa ma abtin... mi-am facut de lucru si am si montat tweeterele singur:)) 

Ca si prima impresie, WOW, inaltele parca ma inconjoara acum, vin direct la ureche sa imi gandile simturile, clar se aud mai pronuntat, mai crisp, exact cum trebuie (probabil o mare parte din efect este din cauza orientarii lor din acel "con" invers din care se reflecta undele).

Ca si aspect WOW WOW ... parca schimba foarte mult interiorul masinii in ceva mai luxos, mai "ozn' .. mai.. ce trebuie :D, in special cand isi fac "intro-ul" si se ridica din bord. 

Este modelul iluminat ambiental, cu ceva aditional aftermarket, am posibilitatea sa reglez RGB culorile din app pe telefon, suntem in 2020 doar .. nu? (iluminare macar statica alba trebuiau sa aiba de la inceput... bine ca vine pe BMW in felul acesta, pe Audi cu 6k euro optiunea nu s-a putut .. ? )

Ca si plan de viitor, as vrea sa gasesc controllere RGB pentru benzi led ambientale, sa le schimb pe cele din usi, astfel incat sa schimb din aceeasi aplicatie, atat grupat cat si separat, toate culorile ambientale din masina (tweetere, ornamente usi, buzunare usi etc)

Evident, planuri de viitor mai sunt multe, un set de trimuri carbon, un volan R8 poate ? 

 

 

IMG_20200417_203128-01.jpeg

Link către comentariu

Foarte, foarte mișto tweeter-ele astea! :wub:

Chiar ca OZN! :)) 
Restul iluminării ambientale nu are ale culori deja?

Link către comentariu

Merci @lambda_dryver, din pacate nu, doar led alb. Ar trebui instalate aftermarket leduri RGB cu controller de culoare si conectare bluetooth la app mobile :D 

Link către comentariu

Nais! Acum clar aștept sa le vedem și pe cele din restul mașinii cu RGB :beer: 

Link către comentariu

La câte "naștere ușoară" am citit, am crezut ca masina naște un pui de bitdi. :))

Si ca sa fiu in ton cu muzica din speakere... Nice ride, bro!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Din nou... pandemy activity :)) 

Fiindca aveam ornamentul iluminat de prag ars pe partea soferului, am decis sa cumpar un set de model mai nou (de A4 B9 cu logo S line in plus fata de ale mele).

Also, am luat un set de lumini usi OEM Audi (se vad mult mai bine decat cele china si costa cam de 10x mai mult:eek:) cu logo cerculete, inca nu sunt 100% convins de ele, nustiu daca arata coca / kitsch ...  s-ar putea sa le vand in schimbul unora cu quattro sau Audi sport.

IMG_20200429_112621.jpg

IMG_20200429_112616.jpg

IMG_20200501_204007-01-01.jpeg

IMG_20200501_203716-02.jpeg

Modificat de bubu182
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Daca tot am prins un weekend frumos, am facut un detailing full la interior, curatat tot ce trebuie, inlocuit filtru polen, dressing plastice si cel mai important curatare + tratament ceramic la piele.

Pot sa zic ca a iesit perfect totul, senzatia acum pe scaune e foarte "premium", frecare minima, uzura minima ? 

Exteriorul inafara de spalari mai are de asteptat putin cu detailing-ul :D 

 

 

100751207_257605822338855_904070566900662272_n.jpg

100798575_2724567401159735_3167345064322007040_n.jpg

101382208_266576374463150_3471127409678352384_n.jpg

101651059_256978132319026_639978340744167424_n.jpg

101773901_574778000090258_6109010715593408512_n.jpg

101789203_247256593265315_7656893392651026432_n.jpg

Link către comentariu

Felicitari, super frumoasa, interiorul e smecher rau!

Link către comentariu

@calin.g merci frumos.

Astazi am reusit in sfarsit si am facut si revizia (ulei + filtre).

Sunt in teste momentan cu Ravenol VMP USVO .. sa vedem cum va fi, momentan nu am apucat sa fac ceva teste de temperaturi si/sau sunet fiindca a inceput ploaia si m-am retras acasa.

Ultima revizie a fost acum 7800~ km, insa odata trecut prin iarna cu un ulei, prefer sa il schimb (diferenta de temperaturi de la -10 la 100+  il degradeaza mai accelerat ... in capul meu cel putin).

 

79189978_2825504240904719_6798842554218446848_n.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!