Jump to content

Alegere anvelope vara 2019


V A L I
 Share

Postare recomandată

Dupa ce am inceput cu Uniroyal si ma hotarasem apoi la Dunlop BlueResponse  ?,  o sa merg totusi pe  HANKOOK Ventus Prime 3 K125 . Am citit ceva pareri si in teste au iesit foarte bine (chiar daca nu sunt anvelope Premium).

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, safari hunter said:

Continental începe să coboare în topul calității.

Foarte corect, eu am constatat-o de mult, inclusiv asupra zgomotului facut de anvelope de la un an la altul.

insa la ce ai tu acolo nu cred ca e din vina anvelopei, un factor extern(colt de bordura, groapa colturoasa, un cui, o caia, o bucata de ceva de pe sosea etc ti-a produs o dauna in anvelopa, care in timp a cedat. Parerea mea., 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, V A L I said:

Dupa ce am inceput cu Uniroyal si ma hotarasem apoi la Dunlop BlueResponse  ?,  o sa merg totusi pe  HANKOOK Ventus Prime 3 K125 . Am citit ceva pareri si in teste au iesit foarte bine (chiar daca nu sunt anvelope Premium).

Acelasi lucru l-am facut si eu, dupa ce am avut Dunlop BlueResponse si m-au cam dezamagit in cei 2 ani de folosinta, am luat Hankook ventus Prime k125.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter
5 hours ago, skodamen said:

insa la ce ai tu acolo nu cred ca e din vina anvelopei, un factor extern - care arată fix ca o ruptură de 3-4 cm
 

Hai să ne gândim înainte de a anticipa, am spus depășire drum national, bun spre foarte bun

Deci să recapitulăm:

1 - colt de bordura - nope daca esti atent, defectul  este la interior

2. groapa colturoasa - janta este intactă , valabil si la punctul anterior

3 un cui sau o caia - trebuia sa fie in calea de rulare nu pe peretele lateral al anvelopei

4 o bucata de ceva de pe sosea etc ti-a produs o dauna in anvelopa, care in timp a cedat - nu a cedat în timp ci instantaneu în depăsire am spus avertizare TPMS și deviere de pe traiectorie.

 

IMG-20181028-WA0014.jpg

IMG-20181029-WA0024.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din analiza foto si eu sunt de parere ca a existat o agresiune asupra flancului anvelopei inainte de incidentul la care faci referire.

Sunt o multime de cauze care pot provoca asa ceva, insasi datul jos de pe o bordura, mers pe sina de tramvai, de ex.

Cred ca a fost si umflatura pe flanc dar n-ai avut cum s-o vezi pentru ca era pe interior.

 

Dupa parerea mea anvelopa a actionat foarte bine, n-a facut explozie si ai reusit sa mentii masina pe traiectorie.

Un cauciuc prost, slabit pe flanc, ar fi explodat si atunci chiar ai fi depins de noroc (cum mai vezi pe la stiri accidente cu masini care deviaza brusc pe contrasens sau in decor si apoi operatorul se opreste cu camera pe janta cu problema, care are cauciucul lipsa sau este franjurat).

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Si totusi vorbim despre o anvelopă premium de 900 km.

BTW primarul mazăre a scos tramvaiele din Constanța de mai bine de 6 ani ....?

Nu are rost să lungim vorba , oricum am renunțat la garanție mai mult datorită modului în care reprezentantul Continental a tratat și concluzionat problema.

De fapt așa fac toți pentru că indiferent că te adresezi producătorului, vei fi direcționat către reprezentantul local, iar Dorel, scuze Florin are aceiași placă invariabilă. 

O anvelopă nouă Dunlop Sportmaxx RT cu care Skoda a venit din fabrica, la comanda de achiziție, a cedat după 4500 km (o gâlmă). Am primit o poveste cu multe probabilități și motive nenumărate pentru care nu este acoperită de garanție. Ghinion. Din păcate locul indicat de experții în astrofizică de la Dunlop, ca fiind locul de deteriorare a anvelopei, era la 120 grade diferit față de poziția reala a "bosoalcei". Macar daca umflau anvelopa pe o janta, filozofia ar fi fost imbatabilă, dar teoria a avut lacune serioase.

După alte 2 luni am primit o anvelopă nouă și scuze pentru idiosincrazia cvasitehnologică a experților.

Celelalte trei anvelope CPC6 ramase pe masina se incadrează cu brio la reclama Drei Wetter Taft dovedind că erori pot apărea de ambele părți.

Mai preocupat de problemă și pozitiv în abordare a fost dealerul Anveloshop decat producătorul și care a înlocuit imediat anvelopa acceptand plata abia după pronunțarea sentinței curții constituționale de anvelope ... , deh așa este la noi în romanika.

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza vechimea unei anvelope daca o lovesti/agati in ceva.

Iti inteleg logica din expunerea de motive, dar chiar daca anvelopa a fost cu defect constructiv, parerea mea este ca a reactionat foarte bine la dezumflare, nu a explodat.

 

In ceea ce priveste Dunlop Sport Maxx RT, daca era RT2 stia si Dunlop de probleme cu anumite lot-uri, daca era RT simplu, au scris si altii pe forumuri ca s-a intamplat ceva cu linia asta de productie, deci nu era o problema pentru producator sa te creada, daca cererea ajungea la oamenii care stiau care este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, au venit anvelopele: Hankook Ventus Prime3 K125 (dot 0219), maine le montez si dupa ceva km revin cu impresii.

Intrebare: ce spray sa iau pentru anvelopele de iarna inainte de a le depozita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a fost pretul/bucata?

 

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/24/2019 at 11:33 PM, cristi511 said:

Pentru amatorii de anvelope "ce nu se mai tocesc" recomand gama Primacy. 

Avem aproximativ 80k km cu Primacy 3 (inca au in jur de 4.5mm) pe una dintre masini dar le voi schimba, cel mai probabil cu Primacy 4, pentru urmatoarele sezoane. :) 

Cat priveste masina mea, inca nu m-am hotarat ce voi lua pentru ca vreau sa renunt la 19 din motive de confort. 

 

 

Am reusit sa pun Primacy 4 pe masina si sa merg cateva zeci de km. 

Ce pot sa spun e ca sunt extrem de silentioase ( o spune unul bolnav pe aspectul asta). Confortul dar mai ales uzura le voi observa in timp.

In poze veti vedea vechile Primacy Hp MO cu +80k km dar si noile Primacy 4.

IMG-20190322-WA0031.jpg

IMG-20190322-WA0032.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti despre anvelopa Nokian Wetproof, dimensiune 205/55/r16? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am luat Hankook. Astazi au ajuns, comandate de miercuri, de la "best-tires" la pretul de 243 lei/buc

Toate anvelopele sunt dot 1019. 

Sper sa fi facut o alegere buna!

 

20190412-175004.jpg

20190412-175010.jpg

20190412-175018.jpg

20190412-175024.jpg

20190412-175323.jpg

IMG-20190412-WA0001.jpg

IMG-20190412-WA0004.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este cu siguranta, eu am modelul acesta din 2016 si sunt foarte mulțumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am citit si lucruri negative despre Hankook K125, s-ar putea sa aiba legatura si cu fabrica de productie, pare o reeditare a problemelor Nokian dupa ce a localizat o mare parte din productie pentru EU in Rusia.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sezonul de vara am ales Nokian Line SUV 225/55 R18 luate de pe "anvelodrom" la pret bun, cu DOT de anul acesta.

Am fost atras de descrierea anvelopei, mai precis peretii intariti in cazul meu avand in vedere ca le-am montat pe masina din semnatura.

Vom vedea in toamna cum s-au comportat pe timpul verii.

Modificat de Hoffmann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/23/2019 at 10:23 AM, Dolfin said:

Deja am citit si lucruri negative despre Hankook K125, s-ar putea sa aiba legatura si cu fabrica de productie, pare o reeditare a problemelor Nokian dupa ce a localizat o mare parte din productie pentru EU in Rusia.

Anvelopele pe care le-am luat sunt fabricate in Ungaria. Sper sa nu am probleme cu ele. 

Am mai vazut cateva review-uri pe youtube in care apareau - "Made in Korea". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne spui daca apare ceva, deocamdata am citit de probleme la echilibrat sau zgomote intermitente in rulare (ca si cum ar fi un petec pe undeva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Ungaria cred ca toate vin (sau majoritatea). Eu nu am avut probleme, a intrat foarte putin plumb. In rest sunt multumit . Revin cu feedback dupa mai multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales Michelin PS4. Am cautat si GY Eagle F1 Assymentric 5, dar nu vine in dimensiunea cautata ( 215/55/17 ).

Am fost foarte multumit de GY inainte, de Assym2 si Assym3. Raportul pret/calitate/performanta a fost cel mai bun.

Sper sa fiu la fel de multumit si de PS4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin sunt cele mai bune-parerea mea. Insa eu fac putini km cu masina, in 4 - 5 ani daca adun 50 tkm asa ca anvelopele vor avea  5 ani si maxim 30tkm (restul pana la 50 tkm ii fac cu  cele de iarna) si va trebui sa le schimb ca apar crapaturi fine asta fiind si motivul pentru care aleg anvelope medii ca pret. Ultimul set de Michelin l am dat jos la 6 ani vechime si 5,5 mm profil dar imbatranite, cu multe fisuri pe calea de rulare printre crampoane. GY se intaresc repede, am mai avut, in 2 - 3 ani sunt tari ca de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!