Jump to content

Retrofit scaune incalzite


alex_vma
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,


De ceva timp cochetez cu ideea de a-mi monta scaune incalzite pe a mea 03, cum variantele aftermarket nu m-au impresionat am zis sa fac ceva cat mai oem. Drept urmare am achizionat un interior cu scaune incalzite, mufele din pardoseala si climatronicul cu butoanele pentru scaune incalzite deoarece la al meu nu sunt. Verificand instalatia din pardoseala am constatat ca nu am firele trase la panoul de sigurante dar in soclul L26 care conform schitei electrice e pentru scaune incalzite am doar lamela de plus, la masurare cu masa luata de pe masina am 12.4v. Intrebarea e, scap doar cu firele trase spre panoul de sigurante si climatronic sau mai trebuie sa cumpar ceva piese? Calculatorul masinii, verificat cu vcds, stie de scaune incalzite doar ca nu e activata optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Mufele masinii, cele din spatele climatronicului meu cel fara butoanele pentru scaune, se potrivesc la noul panou de clima? 

Renunta la quote inutil, se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie doar populate cu pini si cablaj, pentru incalzire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari,

Intampin o problema cu retrofitul scaunelor, electricianul imi spune ca nu poate sa le faca functionale deoarece bcm'ul nu stie de scaune incalzite si ca soclurile din coloana A nu sunt complete...recomandarea lui este sa schimb bcm'ul. Exista o alta varianta de a le face functionale? Bcm'ul nu vine cu "protectie componente? Schimbarea lui nu duce si la alte componente de inlocuit?

IMG-20190226-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. Si trebuie scos la reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea la reprezentanta stii cam cat ajunge? Dupa ce-l schimb mai trebuie schimbate alte componente(senzori, contact,modul usi) sau devine plug&play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu numai reprezentanta poate scoate CP-ul. Dupa scoaterea CP-ului, trebuie codat in functie de optiunile masinii tale.

Nu, nu ai ce senzori sa mai schimbi - in afara celor necesare pentru incalzirea scaunelor =panou clima, cablat masina, scaune incalzite/bagat incalzire in scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un bcm versiune high dupa o masina de Anglia s-ar potrivi la a mea(volan stanga)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba cu pozitia volanul, aceste aspecte se corecteaza din codare/adaptare

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, ma poti ajutq cu un cod oem pentru un bcm ce stie de scaune incalzite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!