Jump to content

Retrofit Golf 7 - Senzor lumina / ploaie


GhetauGiorgian
 Share

Postare recomandată

Salutare 

Vin si eu cu 2 probleme aici :

1 . Detin un G7 2013 fara geamuri electrice spate si vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa ii pun geamuri electrice spate si daca necesita codare sau doar fac rost de macarale , butoane , cablaj montez si gata 

2. Am o problema cu senzorul de lumina/umiditate/ploaie care nu merge mereu . Am desfacut oglinda codul senzorului este (5Q0 955 547) . Problema este ca pe net gasesc senzorul cu codul asta dar cica este doar ploaie si umiditate nu si lumina . In schimb am gasit pe aliexpress asta https://www.aliexpress.com/item/Rain-light-humidity-Sensor-for-Golf-MK7-Octavia-2015-5Q0-955-559/32859941060.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.459a4c4dvv9jky      ( este ok senzorul chiar daca este alt cod? o sa se potriveasca ?)  . Daca nu este ok aratati-mi voi un senzor pe ebay sau aliexpress bun cu care sa il inlocuiesc pe asta defect 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, GhetauGiorgian said:

fac rost de macarale , butoane , cablaj

+ fete de usi spate, fata de usa sofer (sau nu, nu mai stiu cum arata la Golf 7), panou de comanda sofer cu toate cele 4 geamuri. Abia apoi cablezi, montezi si trebuie sa codezi masina sa stie de ele.

2. Senzorul de ploaie este si de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai facut cineva asa ceva pe aici ma refer la partea de codare ? De montat ii dau eu de capat dar codare habar nam ?

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am idee dar in aria de prestari servicii gasesti cativa baieti care se ocupa fix cu asa ceva, asa ca iti recomand sa intrebi acolo :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut 

am un Golf 7 confortline septembrie 2013 si am descoperit ca exista montaat sensor de ploaie montat pe parbriz inclusive canlajul .

Totusi nu functioneaza in timpul ploii indifferent de intensitate . Functioneaza doar reglajul din maneta acela cu picaturi .

Stie cineva daca se poate active din VCDS ? Sau cum se poate face ?

IMG_5044.JPG

Modificat de Booggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din ce stiu eu senzorul de ploaie merge doar daca farurile sunt reglate pe modulul auto. Astfel merge doar temporizarea de pe manetă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns 

momentan nu am butonul de aprindere a farurilor cu mod AUTO , (poza cu butonul de pa masina deci farurile nu merg pe AUTO .

Daca cumpar butonul de comanda cu pozitia AUTO mai trebuie sa cumpar si vreun modul sau sa setez ceva in VCDS ? 

IMG_5032.JPG

IMG_5035a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie codare cu VCDS. Verifica si daca ai firul tras de la buton la BCM, pt auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns

dupa cum se vede in foto este vorba de firul mov pozitia 2 si este pe conector , daca nu gresesc ?

singurul care lipseste este pozitia 7 locasul este liber 

IMG_5057.JPG

IMG_5058.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva ce codari se fac in VCDS pentru activarea senzorului de ploaie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am descoperit aceeasi chestie ca si colegul @Booggy. Trebuie schimbata si maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A venit si butonul cu AUTO care il va inlocui pe cel original.fara AUTO .

Se observa ca are mai multi pini ( cu 2 in plus) .

Va rog un pic de ajutor cu setarile in VCDS pentru activarea senzorului de ploaie , multumesc .

84daf9de-81d1-47b4-9262-e6f6fb8a4899-ori
 

70f53d7b-cd65-46bf-8f4d-0926e3eb7834-ori
fe4c0d80-8468-467b-a71f-93db625e4054-ori
 


 

Modificat de Booggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa scrii ce ai mai facut dupa ce ai pus butonul cu auto, merge ceva, ai tras fir, ai facut adaptare...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 Nu am conectat inca butonul cu mod auto pentruca nu a ajuns si senzorul de ploaie / lumina / umiditate .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A venit senzorul ploaie /lumina /umiditate .Va rog imi poate cineva spune ce este acea banda maro care se vede in poza 3 , am pus o sageata rosie in dreptul ei , pare lipicioasa  ?

IMG_5888.JPG

IMG_5889.JPG

IMG_5891.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am montat senzorul lumina ploaie/umiditate in locul celui vechi doar umiditate si noul commutator de lumini cu functie AUTO .

Functioneaza senzorul de ploaie si umiditate dar cel de lumina nu .

Mai precis pe pozitia auto a comutatorului faza scurta sta aprinsa ziua nu se stinge . Am setat cu VCDS ADL in 09 CENTRAL ELECTRIC .

Mai trebuie vreo setare facuta ?

IMG_5896.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce apare cu rosu scris la Light Sensor si Rain Senzor , ar trebui sa setez acele valori  ? 

IMG_5908.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 05.01.2019 at 15:42, Booggy a scris:

Salut 

am un Golf 7 confortline septembrie 2013 si am descoperit ca exista montaat sensor de ploaie montat pe parbriz inclusive canlajul .

Totusi nu functioneaza in timpul ploii indifferent de intensitate . Functioneaza doar reglajul din maneta acela cu picaturi .

Stie cineva daca se poate active din VCDS ? Sau cum se poate face ?

IMG_5044.JPG

exact asa am si eu, ne poate ajuta cineva, si masina mea face la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd ca mufa este scoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

Am o intrebare, detin un golf 7 din 2015, care nu are bloc lumini cu modul AUTO. Insa am observat un lucru ciudat: atunci cand e soare afara, mi se aprinde bordul. Intrebarea mea este: cum de nu am faruri automate, daca este un senzor care imi aprinde ceasurile?

 

Asta e senzorul de pe oglinda. Daca imi cumpar bloc de lumini cu modul auto, imi va functiona automat dupa conectare?

 

Va multumesc.

 

 

20210102_124845.jpg

Modificat de yonutssy
Greseala gramaticala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are, trebuie instalat. 

 

Ai un senzor in ceasuri, care masoara luminozitatea. Este numai pt ceasuri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

 

Intentionez sa imi schimb parbrizul si ma gandeam sa fac si un retrofit.

 

Daca achizitionez un bloc de lumini cu modul AUTO, alaturi de un senzor de lumina, ar mai trebui sa fac si alti pasi sau cam asta e procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablaje, legaturi si codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!