Jump to content

Retrofit Golf 7 - Dynaudio / Subwofer Helix


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Intreb si eu aici: are careva dintre voi (cei care ajungeti si pe la intalniri) sistemul Plug and Play cu subower Helix cod 000 051 419 B pe masina? Sunt curios cum se aude, ma gandesc ca in timp poate fi o solutie de retrofit desi am vazut cate trebuie demontate pentru firele alea si nu ma incanta deloc acest aspect..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Dynaudio si subwoofer-ul sta pe la nivelul 3/9. Daca exagerezi cu volumul sau asculti muzici cu un bas puternic, vibreaza mai toate fetele de usi, e mult prea mult pentru masina. Mai degraba schimbi boxele si sari peste subwoofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynaudio stiu ca este mai slabut fata de Helix.

Nu ma intelege gresit, eu oricum merg ascultand Radio-ul :)) , deci chiar n-am nevoie de nimic in plus, era doar ceva la care reflectam. Oricum, partea cea mai naspa este ca nu imi da nici un CP in plus, asa ca ..aia ar putea fi bani investiti mult mai cu folos ! :alien:

Initial m-am gandit ca poate VW au fost si ei baieti finuti si au lasat totul precablat, doar sa montezi Helix-ul in locul rotii de rezerva, sa conectezi o mufa si voila! :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimpotriva, Helix in varianta oferita de un subwoofer e mai slab decat  sistemul Dynaudio.

Helix fiind doar un subwoofer + mic amplificator, o varianta mai buna, facuta pt VW atat la acustica cat si ca plasament fata de ce fac baietii ce pun un subwoofer obisnuit in porbagaj ca "tiuning" pt mai mult bass.

Sistemul dynaudio in primul rand ca are alte boxe cu totul, are amplificator pe langa subwooferul din roata de rezerva. Apoi Helix anuleaza roata de rezerva, Dynaudio nu.

Da, ca pret de retrofit e la 1/3 din Dynaudio, insa tot sunt multi bani. Sunetul trebuie in primul rand sa fie fidel.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tare, am primit si dislike.. :)

Eu am citit pe forum in afara unde baietii spuneau ca Helix > Dynaudio, cel ptuin la putere si bass. Daca realitatea e alta, nu stiu. E misto insa ca Dynaudio face casa buna cu roate de rezerva intr-adevar. Se poate pune doar subwoofer-ul de la Dynaudio cumva ca si retrofit in roata de rezerva sau mai trebuie si alte chestii?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compari mere cu pere. Dynaudio este un sistem complet, cu fibra optica (MOST150) intre unitatea din torpedou si amplificatorul de sub scaunul soferului. Este reglat pentru fiecare model de masina si vine cu alte difuzoare (toate difera). Helix este doar un subwoofer si nimic mai mult.
Pentru un sistem OEM, este unul dintre cele mai bune, mai ales tinand cont de pret (~600 E ca optiune).

Deci merita ca optiune din fabrica dar nu si ca retrofit (decat daca gasesti la un pret foarte bun). Altfel, mai bine iei ceva aftermarket (ex: JL audio) cu amplificatoare si procesor de sunet.

Ca raspuns la intrebarea ta: Nu, nu poti sa pui "doar subwoofer (dynaudio)". Din ce il amplifici ?

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit ca vine si cu amplificator, doh ! :rolleyes: (ca si Helix-ul). Si normal ca nu stiam ca vine cu fibra, altfel nu mai intrebam. Am inteles ca vine cu alte difuzoare, asta era alta chestiune in afara dilemei mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi cu adevarat calitatea pe care o poate oferi Dynoaudio ar fi ideal sa folosesti FLAC-uri si vei simti o mare diferenta. Nu e important doar sistemul de sunet, e foarte importanta si calitate sursei de unde se reda. Degeaba ai bang&olufsen, burmester, bowers& wilkins etc daca folosesti piese care au calitate slaba. Raport pret/calitate sistemul dynoaudio e fantastic, cel putin asta e parerea mea dupa 3 ani si 5 luni de utilizare. Chiar cred ca isi merita fiecare banut si daca esti pasionat de muzica e "must have"...

Sigur se pot monta sisteme de sunet mult mai bune si mai performante, da probabil cu costuri foarte mari si care implica multe lucruri pe care eu nu le-as face in masina mea. Prefer sa raman la varianta pe care o ofera fabrica. 

Pana la urma fiecare client isi persoanlizeaza masina in functie de nevoile lui si de ce are nevoie. Eu il recomand cu caldura celor care sunt interesati si stau in dubiu daca merita sau nu merita sa achizitioneze aceasta dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Mi-am luat recent un Golf 7 variant 2015 si vreau sa montez pe el o camera de marsarier OEM si un sistem complet dynaudio.  Ma puteti ajuta cu niste poze din ETKA pentru montajul celor 2 (tip surub fixare amplificator, pe unde se trag firele sa nu raman cu lipsa 5 cm... )? Eventual ceva tutoriale? Am cautat pe net, dar nu am gasit mare lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cam cat este de lucru pentru a monta un asemenea sistem? O zi intreaga de munca pentru cineva care stie ce are de facut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Sincer, mai groaza imi e de camera de marsarier ca nu am schema electica si nu stiu unde se leaga toate firele . La sistemul audio am gasit cum se monteaza fizic, cablajul il am, timp am :)

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti e groaza de camera....eu zic de Dynaudio sa nu te apuci.....desfaci toata masina. Usi, trimuri, tot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Daca imi tot spuneti ca e mult de munca , nu ma ajutati deloc...piesele sunt deja cumparate , trebuie sa le montez ? . In schimb, m-ati ajuta cu o schema electrica la camera de marsarier.  :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e...daca le-ai cumparat deja, e usor atunci....hihihi. Eu zic sa iti iei o saptamana de concediu, ca sa ai timp sa termini acest retrofit....?

camera = ce vrei sa stii, ce ai cumparat, ce unitate media ai pe masina?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Dynaudio stiu exact care sunt firele, pe unde se trag si unde se monteaza, doar ca deja am  o problema.. am scos MIB-ul si se pare ca nu am iesire optica. Nici nu ma aspteptam sa nu aibe ... abia azi am cautat dupa cod(3Q0 035 846) :((

Iar pt camera (5G0 827 469E)nu reusesc sa gasesc cum se leaga firele .... pe cablu e o eticheta unde scrie ca sunt 2 fire pt semnalul video, un CAN H, un CAN L si +12V , dar nu am fir pt GND ...  Deocamdata le-am legat provizoriu (maro, portocaliu, rosu, si semnalul video).

 

 

 

20181005_174413.jpg

20181005_174428.jpg

20181005_174510.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pana la urma schema electrica si totul s-a clarificat. In dimineata asta am montat camera, merge totul, inafara de liniile de ghidaj care sunt fixe,. Liniile dinamice sunt doar pe senzorii de parcare.

Pentru dynaudio trebuie sa schimb unitatea din torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Am pus recent woofer-ul Helix pe Golf7, nu l-am montat eu personal.

E diferenta mare de sunet dpdv bass, dar nu stiu cum este fata de dynaudio, probabil nu e la fel de fidel tinand cont ca boxele stock sunt sub dynaudio.

Am cumparat un surub mai mare si am pastrat si roata de rezerva, helix-ul sta peste roata de rezerva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dincolo de bass, Dynaudio reda foarte clar si fidel sunetul. Foarte probabil gama dinamica e net superioara boxelor standard. Eu am un test prin care imi dau seama daca sistemul audio reda fidel si clar: felul in care se aude chitara bass. Sistemele standard nu reusesc sa separe clar sunetele produse de aceasta si le inglobeaza intr-un sunet general. Dynaudio permite diferentierea clara a instrumentelor si a frecventelor sunetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/6/2019 at 11:07 AM, horry_bv said:

@ketex ai rezolvat cu sistemul dynaudio?

 Da, am rezolvat. Merge si se aude bine. Probabil s-ar fi auzit si mai clar daca optam pentru discover pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am Unitate model 5g0035885 166,nu cred ca are iesire optica.

Cum ai rezolvat problema? 

Merge sa pun sistem dynaudio complet daca nu am unitatea respectiva care permite reglaje predefinite dynaudio?

Unde ai gasit tutorial complet pt montaj?

Ati ascultat vreun sistem aftermarket in bugetul de 6-7 euro care sa fie macar egal cu dynaudio?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut @mnxcc 

De unde ai cumparat subwoferul Helix si cum ai rezolvat cu montajul ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut,

pe un golf 7 gti ce vine cu sistemul dynaudio as dori sa schimb subwooferul cu un JBL BassPro hub(care este deja cumparat).Ce recomandati,sa ma apuc de lucrul asta sa nu are niciun sens;ma astept de la JBL cu un bass mai calitativ si mai puternic.Poate are cineva deja JBL-ul pe masina si are o perere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!