Jump to content

Retrofit Golf 7 - Lumini interior


Deathwish86
 Share

Postare recomandată

Da, am montat. Dacă nu ma înșel, chiar la masina de unde ai copiat acest post. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , mersi de raspuns ,

Deci functioneaza cu inchidere deschidere usa , are si temporizare sau aceasta se seteaza din VAG-COM ?

Am sa montez si eu la Golf 7  si am sa fac conexiunile la fel .

Trebuie sa verific ceva inainte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce temporizare?

se aprind atunci cand ai usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Temporizare fata... Ca se sting după un timp, când e usa deschisa.. Etc.. Cele pe spate, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru Golf 7 care este pozitia lampilor  de picioare pentru locurile din spate ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În scaunele fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai exact ? Exista un locas din fabrica , sub scaun ?

Poate pune  cineva o poza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Mergi la. Mașina și baga mana sub scaunul fata, de pe locurile din spate... O sa găsești chenarul decupat în șezutul de metal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat o data unde spui dar nu eram sigur de pozitie .Acum am sa fiu mai atent , trebuie sa fie un locas rectangular ca cel din fata , am sa-l caut in partea metalica sub scaun .

Va spun daca l-am gasit 

Multumesc de raspuns

Modificat de Booggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva pe partea metalica orientata spre podeaua picioare spate .Ca forma rectangulara corespunde .Cred ca trebuie sapat /decupat un pic in buretele de la sezut pentru a face loc lampi , pozitia fiind aprope unde se intalneste spatarul cu sezutul nu afecteaza cu nimic confortul .

IMG_5360.JPG

Modificat de Booggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceea este..... Da, trebuie decupat un pic, in burete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile de interior pentru lumina la picioare fata/spate si cablurile aferente , de fapt este un singur cablu cu lungime de 2,1 metri intre conectori si o singura bifurcatie la conectorul unde se leaga firele de alimentare,.

Ar fi doua trasee pentru montare , asa cu am notat eu lampile prin bord si praguri apoi sub scaunele fata sau prin bord si prin consola centrala dar este mai complicat , dupa mine .

Cred ca sunt si alte optiuni , nu cunosc varianta de fabrica , daca stie cineva il rog sa ne spuna ,eu am sa raman la prima varianta.

Am uitat unde se leaga firul de comanda/alimentare , scrie undeva in posturi..

 Lampile fiind legate in parelel daca se arde un bec celelalte functioneaza , becurile sunt normale , se pot pune si leduri dar cu codarile respective .

IMG_5381.jpg

IMG_5379.jpg

IMG_5382.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe sub bord si apoi prin prag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit unde se leaga la BCM firul de alimentarea lampilor poate sa ne spuna cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin 

Am gasit si asta

 

Position C Pin 72 a.jpg

Position C Pin 72.jpg

Modificat de Booggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

deci pinul 72 din mufa C....un singur pin pentru toata iluminarea. e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la VW este unul singur - de unde se alimenteaza toate lampile de la picioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. As dori sa stiu daca pe G7, HL (2016) este instalat sistemul de iluminat interior cu 10 culori (Ambient Lighting Plus 10 colors), ca la Passat si Jetta si daca poate fi activat cumva. Sau macar varianta cu 3 culori. Albul standard pare f sec. Multam de raspunsuri. 

Am gasit ceva discutii aici 

https://forums.ross-tech.com/showthread.php?12499-VCDS-HELP-(Ambient-Lighting-Color-Selection)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e pre-facelift, nu se poate. Daca e facelift... cine stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ambient light trebuie să ne spui ce versiune de BCM ai. În siuația în care ai BCM care nu suportă funcția ambient lighting va trebui să schimbi BCM cu o versiune High de la facelift. Atenție ca noul BCM nu mai are long coding, are doar Adaptare, prin urmare trebuie codate manual în jur de 3000 de adrese.

De asemenea va trebui scos component protecțion și codat online

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tx. Cum aflu versiunea de BMC? (din informatii sistem sau cu VCDS? ). Am ambient lighting pe masina, doar cu optiunea de alb (la care pot regla intensitatea). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds ul, accesează 09 și vedem ce PN are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

imi puteti da un sfat de unde sa achizitionez cablajul si lampile pentru retrofit footwell? difera calitatea din china de cele aflate la vanzare pe siteurile din ro? 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera între cele din China și cele origibale. Da. Dar sunt ok cele din China, nu sunt probleme. Avem colegi care comercializează astfel de kituri, vezi în aria cu anunturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!