Jump to content

Problema electrica - iluminat interior/portbagaj!


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Desi este subiect dezbatut si pe alte topic-uri,  se pare ca la MQB eu sunt primul !

deci, " Nu mai am lumina-n portbagaj " , Passat B8 , sedan.

Nu mai arata nici pe ceasuri cand am capota la portbagaj deschisa.

De cateva ori, am observat ca se aprindea lumina in portbagaj haotic, nu odata cu deschiderea acestuia dar, n-am bagat de seama pana nu am 

ramas de tot fara lumina-n portbagaj.

De unde sa incep cu verificarile? pe unde trece cablajul ? etc.....

Multumesc anticipat.

 

Modificat de Manuel N.
Sper ca e mai generic titlul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o scanare cu VCDS? Suspectul fiind yala/switchul? Apoi cablajul ... apoi vezi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scanat.... 0 erori ...

am vorbit cu un tip de la skoda si cica defectele astea nu dau la diagnoza..... (sunt prea minore sa fie stocate in ECU) :) 

o sa desfac zilele astea yala sa vad ce si cum....

multumesc de info ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, cascadoru said:

De unde sa incep cu verificarile?

verifica yala intai - posibil switch blocat/inghetat/etc - pe pozitia portbagaj inchis, de aceea nu afiseaza/nu ai lumina....si nici eroare.

Daca switch-ul lucreaza, verificam cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin.

Ce nu stiu eu....switchul asta este in emblema ? sau in partea care inchide pe sasiu ..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea de închide, de pe portbagaj. Nu în sigla... Ala e de deschidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare 

revin cu noutati dar cu problema tot nerezolvata.....

daca scot lampa, apare pictograma in bord... bag mufa in lampa ...pictograma dispare  si nu mai arata nimic in bord ...scot mufa, apare pictograma...etc

am desfacut yala care inchide (ciocul ala) nu are nici un switch acolo (sau nu l am vazut eu).... are doar un motoras, un ax melcat si cateva roti dintate.

ce am facut:

am obs ca, atunci cand scot mufa si o bag la loc, apare/dispare pictograma in bord...asta cu lampa demontata.

am luat lampa de la Up si am probat la passat ( au aceeasi mufa) ... nu merge

lampa de la passat, functioneaza la up cu capota deschisa la portbagaj.

la Passat, cu capota ridicata, am tensiune pe mufa de la lampa... daca bag mufa in lampa.... nu se aprinde ......

problema e ca, daca inchid ciocul ala de yala cu surubelnita( ca si cand ar fi inchis portbagajul ... capota fiid ridicata), tot am tensiune in mufa .....aici m am pierdut !

ceva idei ?

merci

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat:

inlocuit broasca capota portbagaj.

totul ok.

apropos: as vrea sa o desfac pe cea inlocuita si nu stiu cum sa procedez cu niturile alea doua.

trebuie taiate cu bormasina ?

merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/17/2019 at 8:52 AM, F l o r i n said:

verifica yala intai

Deci, asta a fost.... Da, taie niturile cu ce ai tu... Bormașina cu spiral, etc. Asta asa... Sa îți omori timpul...o sa găsești switch-ul defect. Poți încerca să îl cureți, cu spray de contacte 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... multam de indrumare.

halal fiabilitate ... masina noua la 46 mii km rulaj sa ti crape switchul de la portbagaj .....

zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din păcate asa este... Mult prea devreme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare la toată lumea!

 

Evident, am și eu o problemă cu yala/lumina de la portbagaj...

Am avut o problemă la hayon în sensul că nu se închidea complet și așa am circulat cam un an și jumătate cu el deschis câțiva milimetri. Găseam periodic umezeală în portbagaj dar am zis ca e condens deh, cine știe de unde...

Și uite așa am s-a defectat yala pe care am evitat sa o desfac din niturile acelea, am curățat-o cu alcool izopropilic în baie de ultrasunete și și-a revenit. Problema se manifesta prin deschideri scurte, cu pauze și trebuia sa deschid de 5-6 ori din butonul de deschidere pana ajungea hayonul sus.

Dintre cei 4 pini, parcă 1 și 2 sunt de la motorașul de descuiere, iar intre pinii 1-3 și 1-4 trebuie sa ai continuitate când este yala deschisa și fără continuitate când este încuiată la a doua treapta.

A mers cam o luna de zile și defectul a reapărut, dar într-un mod diferit. Am demontat iar yala și am măsurat, contactele funcționează cum am descris mai sus dar de deschis tot așa se deschide hayonul. Am dat cu spray contact la absolut toate mufele, am verificat firele de masă dar nimic.

Am scos lampa de lumina din mufa de conectare și surpriza, hayonul funcționează normal. Am 12v tensiune la bornele lămpii dar când o montez nu mai funcționează deschiderea/închiderea hayonului și tot când montez lampa, nu se mai luminează butonul de închidere de la portbagaj. Îmi amintesc ca și înainte, tot așa se manifesta, lumina de la portbagaj nu funcționa și nici cea de la butonul de închidere.

Dupa ce am remediat yala prima data totul a functionat corect.

 

Aveți vreo idee?

Ce as mai putea măsura la yală?

Ce valori trebuie sa aibă acea diodă de pe lampa portbagaj?

 

Modificat de ady.red
completare text
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un contact oxidat si nu trece curent suficient.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înseamnă că tot în yală este problema. 

Mulțumesc @Al Bundy de hint🙏.

Îmi este teamă că dacă o desfac voi avea probleme mecanice, nu știu exact ce mecanism are la interior.

 

Acum nu știu sigur, dar și înainte și după reparația anterioara am gresat-o cu vaselina siliconica, cam excesiv, oare aceasta afectează contactele?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este fabulos de scumpa yala, cumpara una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

 

 

 

buna, am si eu o problema cu deschiderea electrica a haionului la variantul meu b8. cand apas (indiferent daca inauntru, pe emblema sau pe cheie) sa deschid haionul, acesta se deschide numai 30 de cm odata, trebuind sa apas de mai multe ori pe buton pana ajunge in acei pasi haionul sus. de inchis nu se inchide decat manual, la comanda de inchidere acesta dand tot sa se deschida. cand ajunge in pozitia maxima, carligul din iala se inchide, cand o trag in jos trebuind sa mai apas odata pentru al deschide. nu se aprinde nici pictograma din butonul de deschidere din cantul haionului (se aprindea pana la eroare) si nici plafoniera sau retragerea husei de pe portbagaj. Astazi am fost la procar la timisoara unde nu au gasit nici o eroare, au testat inclusiv carligul de remorcare. daca a mai avut vre-un coleg problema sau aveti vreo idee va rog sa ma ajutati. multumesc

 

aici aveti link la o filmare... 

 

Modificat de uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!