Jump to content

S Kodiaq Bej Cappuccino 2.0TDI 190CP DSG 4x4


Manoka

Postare recomandată

no ... asa da

urs livrat direct cu zapada pe el , in stare de hibernare

asteptam impresii dupa ziua de maine , bafta multa

Link către comentariu

Super...sa il conduci cu placere si fara probleme. Mai bine ziceai "cu de toate" si se uita fiecare in configurator la Skoda .:)

Link către comentariu

Revin cu primele impresii:

DSG-ul schimba foarte lin. Am avut o frica, mai ales ca la BMW X3 an 2012, pe care l-am condus, se simtea schimbarile de viteze. La Ford Focus 2017 deloc. Ma bucur ca nici la Skodiaq nu se simte.

Masina este silentioasa. Peste 120 km/h totusi vantul “isi face” treaba, si se aud suieraturile.

Imi place cum functioneaza light Assistant-ul, dar cateodata parca as stinge faza lunga in momentele cand in fata (dar la distanta considerabila) am o masina. Tind sa cred ca e de obisnuinta. Si ce am mai observat, faptul ca faza lunga parca “bate prea sus”. Am mai citit pe forum, ca nu intotdeauna sunt reglate STAS ?. Iar faza scurta parca e prea scurta. Xenon-ul de pe masina anterioara (VW Sharan) vedea mai bine. Voi face o verificare. In rest sesizeaza ireprosabil atunci cand vine din fata un vehicul, si instant trece pe faza scurta.

Nu mi-am gasit inca pozitia la volan / reglaj scaun. Ma durea spatele si simteam  parca cineva imi taie gatul. Mentionez ca am 194 cm ?. Spatiul in inaltime este mai mic decat la Sharan. Ating cu capul plafonul masinii :( Noroc cu turela ?

Atasez mai jos o poza, distanta parcursa / consumul in prima zi, intre Tg-Mures - Odorheiul Secuiesc si retur. 

Dezamagitor ca intra numai 55l combustibil, aratand o autonomie de 700km :( Ma asteptam totusi ca la un plin sa sara lejer de 1000km.

Virtual Cockpit-ul este intuitiv, usor de inteles. 

Intrebare: are masina 2 baterii? Bateria vizibilia (de sub capota/motor) are numai 68Ah :( Cu atata electronica, si mai ales ca e SS si are si incalzire stationara ... sincer am o frica. La masina din semnatura am de 100Ah.

 

8860A53D-92A4-4D84-8D57-916DF0D0FCAD.jpeg

Modificat de Manoka
Link către comentariu

Sa le luam pe rand:

Avem dsg dq500, una dintre cele mai fiabile cutii din grupul vag ce rezista pana la 600 Nm, deci nu e cazul sa o comparam cu alte turcisme ?

Light Assist poti seta momentul cand sa schimbe daca ti se pare ca intra prea tarziu.

Rezervorul are aprox 60 litri pentru 4x4 si 58 litri pentru tractiune fata - pag 39 din manualul online. 

Autonomia dupa plin e data de ultimul consum. Daca scoti un consum mic o sa vezi ca iti creste.

Cu bateria nu stiu....am vazut doar una singura in compartimentul motor si nu cred sa mai existe alta ascunsa pe undeva.

Link către comentariu

Sa le luam pe rand: avem dq381. Hai sa nu mai impartasim info gresite.

@vdragos poate doar rs-ul bitdi. 

Admit ca Skoda le bate obrazul "verisorilor" si poate echipa modelul sau de top cu dq500 insa doar o verificare "pe viu" ne poate elucida.

In materialele de presa nu am incredere de fel...

 

Link către comentariu

exista oameni cu picioare mai lungi cum sunt eu si altii cu picioare scurte si corp mai lung

inaltimea nu e totul , conteaza aspectul de mai sus ptr pozitia la volan

am 1.90 stau perfect in Touareg dar nu stau confortabil in A4 ptr ca am picioarele mai lungi

prietenul meu cu A4 e mai scund decat mine si sta cu capul lipit de tavan in Touareg ptr ca are corpul mai lung dar se aseaza perfect in A4

 

Link către comentariu
56 minutes ago, cristi511 said:

Sa le luam pe rand: avem dq381. Hai sa nu mai impartasim info gresite.

Este DQ500 ! Subiectul este de mult timp lamurit! 

Info despre dsg-ul ursului meu.

Screenshot_20181222-160511_OBDeleven.jpg

Link către comentariu

@tavitara sunt destul de proportionat ?

Din pacate jumatate din piciorul superior nu se aseaza pe scaun, astfel am un disconfort ... iar piciorul stang “pica” de pe scaun. Nu sustine buterele lateral destul. Am incercat azi cu @janos sa ma pozitionez corect la volan (corpul, mainile astfel ca sa pot invarti volanul 180°, etc ... ca la carte). Deocamdata ii dau un -1 punct. Poate pe parcurs ma voi obisnui.

Ce am mai sesizat azi, toate cele 4 faruri (stanga/dreapta fata cat si cele doua de ceata) mi se aburesc in interior. A mai patit careva?? ?

Am observat, ca intre usi si caroserie, cum te asezi in spate, aripa se murdareste tare, chederul nu inchide etans. Asa e si la voi? La Seat Ibiza ST, masina nevestei, e la fel de murdar. 

Link către comentariu

Cu pozitia pe scaun e discutabil...mie mi-l reglase perfect consilierul de vanzari. Era o pozitie ideala. Apoi m-a pus dracu' sa ma joc la reglaje si nu am reusit sa mai gasesc acea pozitie ideala 100%. Ca sa nu iti mai "pice" piciorul stang ridica un pic zona din față ca sa simti scaunul sub pulpe.

Cu aburirea farurilor nu am probleme.  O ajuta poate si folia aplicata.

Zona respectiva se murdareste pentru ca, probabil, e gandita ca zona de scurgere. Eu nu am data atentie intrucat deschid foarte rar portierele spate.

Link către comentariu

Azi am observat ca de pe usa soferului imi lipseste protectia de usa / cant (care la inchidere/deschidere apare/dispare).

Nedumerirea mea este: l-am pierdut eu, sau a lipsit din fabrica!? ? Sincer nu am verificat la livrare :( (my fault). 

Cat credeti ca poate sa coste plasticul respectiv?

Link către comentariu

Sincer nici eu nu am bagat de seama daca a fost acolo sau ba.

Eu urcasem la volan doar de 2 ori pana sa reclame disparitia...

Ca si cadou de Craciun ii ofer montajul indata ce il cumpara.

Link către comentariu

O alta problema sesizata ? La usa dreapta fata sistemul de protectia usii/cantului s-a blocat. Nu este inghetat, la noi este cald si bine. 

Daca trebuie desfacuta tapiteria usii ... atunci e nasol. Probabil vor aparea greierasii in usa :(

Careva dintre voi a mai intampinat aceasta problema? E un sistem care va necesita atentie?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!